27.–31. oktoobril toimus arstiteaduskonna rebastenädal. Eepiliseks avapauguks oli rebaste filmigala, kus tulevased arstid demonstreerisid veenvalt, et neis on kaduma läinud tulevased režissöörid ja näitlejad. Võidufilmiks osutus 6. rühma "Os Sesamoideum suusapuhkusel", mis jutustas tragikoomilise loo samanimelise perearsti raskest elust ja kurvast saatusest (poliitkorrektsust kasutati väga säästlikult).


ristimine 101Rebaste katsumused jätkusid orienteerumisega. Meditsiinilise ning ajaloolise tähtsusega punktides tuli rühmadel sooritada erinevaid ülesandeid alates loomingulisest fotojahist ning lõpetades erinevate (legaalsete) ainete manustamisega.


29. oktoober oli päev, mil 6. kursus andis arstiteaduse uutele tulijatele väikese ettekujutuse, millesse nad ennast mässinud on. Õhtuhämaruses toimus rebaste ristimine, kus panime esmakursuslased rühmade kaupa proovile viies erakorralises situatsioonis. Nad pidid käima kiirabi väljakutsel klubis, ravima uppujat Pärnu rannas, läbima sünnituse ja sööma emakooki, päästma opitoas organi ning tegema esmast triaaži sõjas ja katastroofis. Kõik see toimus juba koduseks saanud biomeedikumis ja selle ümbruses, patsientideks ning juhendajateks loomulikult buršid. Nalja sai rohkem kui rubla eest, oli palju põnevust ja segadust ning erakorralistele ülesannetele iseloomulik "kiire-kiire-kiire" õhkkond.


Ristijad kommenteerisid ülesandeid ise nii:


Operatsioonisaal


Rebased pidid ladinakeelse diagnoosi järgi ära tundma kividega neeru, katkise südame, haavaga keele, kasvajaga kopsu ja organeid vastavalt menetlema.

Maarja (6. kursus): „Rebased said väga hästi hakkama, vaatamata meie poolt peale pandud kergele pingele (ehk siis tagantkiirustamine stiilis „uroloog juba koputab uksele", „anestesioloog tahab narkoosi kinni keerata" ja närvidele käimine sellega, et lasime neil võtta opile kaasa absoluutselt ebavajalikke instrumente). Lisaks see, et rebastes (nagu meis endaski) tekitasid veise organid esimese hetkega kerget segadust, nt neerud olid täiesti ebaloomulikult sagaralised."

Pärnu rand ja haigla
Ülesandeks oli leida ujujate seast uppuja, toimetada ta kaldale ja anda esmaabi, samal ajal kontakteeruda Pärnu haiglaga.
Brita (6. kursus): „Rebased olid tublid! Aga kanderaami võiks enne kinni panna, kui kannatanu sinna tõstavad. Muidu kannatanu kukub läbi kanderaami ja saab peapõrutuse või kui nad hiljem siiski taipavad kanderaami kinnitama hakata, jäävad tuharad vahele (loe: palju sinikaid)."

 

Sõda ja katastroof
Biomeedikumi taha püstitatud militaartelk oli täis tossu, lahinguhääli ja kannatanuid. Ülesandeks oli teha esmane triaaž.
Eva (6. kursus): „Rebased olid üllatavalt tublid! Mida paremini instruktorid juhendasid, seda paremad olid rebased. Kõige raskem patsient oli kollases kategoorias, temaga oldi osaliselt raskustes."
Liis (6. kursus): „Kollane vist ongi kõige keerulisem, aga nad olid tõesti toredad ja tublid, sebisid natuke sihitult ja naljakalt ringi."
Aap (6. kursus): „Enamik said väga hästi hakkama minu kui PTSD ja muidu psühholoogilises šokis patsiendi isoleerimisega: osad juhtisid telgist välja, osad panid istuma, paar rühma isegi hoidsid mu käest kinni ja üks lausa hoidis selja tagant ümbert kinni! Esimese soorituse kohta väga vinge tulemus!"

 

ristimine 033Sünnitustuba
Siin pidid noored näitama ette vähemalt 3 sünnituspoosi, tegema mulaažide abil läbi lapse tee vaagnas, klemmima ja lõikama nabanööri, sööma emakooki ja panema lapsele nime.
Liisa (6. kursus): „Väga tore, et oli palju meessünnitajaid ja et rebased teadsid päris hästi, kuidas beebi sünnitusteed läbib. Üllatas, et poisid olid päris aktiivsed."


ristimine 068Kiirabi ja klubi
Klubis ootasid kiirabirebaseid näiteks psühhoosis patsient, peksa saanud patsient, ägeda mürgistusega ja teadvuseta patsient.

 

Õhtu lõpetas rebasevande andmine.

Kauaoodatud neljapäev algas 6. kursuse ning õppejõudude piduliku banketiga Tartu Ülikooli muuseumi kaunis valges saalis ning kulmineerus arstiteaduskonna rebastepeoga Club Tallinnas. Ennastsalgava söömise ja joomise kõrval toimus muud põnevat – vahvad tantsu- ja muusikanumbrid buršidelt ning 6. kursuse lemmikute tänamine. Parima õppejõu tiitli pälvis dr Sulev Haldre, prekliiniliseks killumeistriks kuulutati dr Elle Põldoja ning kliiniliseks dr Sven Janno. Üliõpilase parimaks sõbraks valiti dr Oivi Uibo ning eriauhind kõige tihedama slaidi eest läks prof Alan Altrajale.


Nii banketi kui ka peo läbivateks teemadeks olid meditsiiniajalugu ja 19. sajand – Club Tallinnas võis kohata nii printsesse, torukübaraid kui ka katkumaske. Toimusid mängud rebastele, õppejõudude viktoriin, esines buršide bänd Today I Learned ning sai näha 6. kursuse filme meditsiiniajaloo suurkujudest ja aadrilaskmisest. Õppejõudude viktoriini peaauhinna – koos kaaslasega 2 korda 5 minutit sõitu sisekulleri kollasel kolmerattalisel – pälvis dr Tõnis Karki, kellel oli dekaani asukohast kõige selgem arusaam.


Meile teadaolevatel andmetel pääsesid kõik rebased eluga. Mis ei tapa, teeb arstiks!


Tere tulemast meie sekka uued arstiks pürgijad!

 

Ülevaate koostasid:
Kristel Liis Põdder
Juuli-Ann Tähiste