Tule tööle

Kontakt

 

Kantselei

L. Puusepa 8 ruum E-111

telefon 731 8131

faks 731 8106

Vaata kaarti

 

Postiaadress

L. Puusepa 8, 50406 Tartu

 

Juriidiline aadress

L. Puusepa 1a, 50406 Tartu

telefon 731 9401

 

Digitaalsete dokumentide vastuvõtmine

kliinikum@kliinikum.ee

 

Arvete vastuvõtmine

arved@kliinikum.ee

ePatsient

001.jpg

TÜ Kliinikumi Psühhiaatriakliiniku unehäirete keskuses pakume abi järgmiste häirete korral:

 

Unetus ehk insomnia

Unetusele on iseloomulikud:

 • korduvad raskused uinumisega, ei suudeta soovitud ajal uinuda vähemalt poole tunni jooksul
 • korduvad raskused une kestusega, uni jääb liiga lühikeseks
 • korduvad raskused une püsivusega -öised ärkamised, liiga varajane hommikune ärkamine
 • korduvad une kvaliteedi häired, uni ei ole kosutav
 • kuigi on olemas piisav võimalus ja aeg magada, ei saa magada.
 • unetuse tõttu esineb päeval häiritust ja väsimust.

 

Uneaegsed hingamishäired

Uneaegseid hingamishäireid iseloomustavad:

 • vali norskamine,
 • võib olla teada, et uneajal esinevad hingamispausid
 • võib esineda ärkamine lämbumistundega
 • korduvad ärkamised unest teadmata põhjusel
 • päevane unisus või väsimus või mäluhäired, mis järjest süvenevad
 • vajadus öösel urineerida enam, kui 1 kord öö kohta
 • vahel higistamine ärgates, suukuivus ja hommikune peavalu
 • tõusnud vererõhk
 • südame rütmihäired tekivad uneajal
 • võib olla kujunenud veresuhkru väärtuste tõus või suhkurtõbi
 • teadmiseks: alati ei esine norskamist uneaegse hingamishäire puhul
 • teadmiseks: vahel tekib unisuse ja une pikenemise asemel hoopis unetus- ei saa magama jääda või uni on katkendlik

 

Rahutud jalad

Uneaegseid liigutushäireid iseloomustavad:

 • Ebamäärane rahutus- ja ebamugavustunne jalgades ning sellega kaasnev vajadus jalgu või /ja käsi liigutada,
 • rahutus- ja ebamugavustunde süveneb jalgades/ kätes rahuolekus, paigal olemise korral ja öösiti, liigutamine leevendab vaevust
 • öised ärkamised või magamajäämise raskused rahutus- ja ebamugavustunde tõttu jalgades.

 

Liigunisus

Liigunisust iseloomustab:

uneaja pikenemine.

 • tugev unisus ja raskus püsida ärkvel päevasel ajal
 • Päeval on vajadus teha uinakuid,
 • mittekosutav uni ja sellega kaasnev liigne väsimus,
 • raskus olla ärkvel hilisõhtul või ärgata varahommikul.


Narkolepsia

Narkolepsiat iseloomustab:

 • ülemäärane unisus, mis viib korduvatele päevastele uinakutele, mis iseloomulikult on värskendavad ja vastupandamatud
 • katapleksia ehk äkilised lihastoonuse kaotuse hood, mis tekivad positiivse või negatiivse tundega seoses (naer, vihastamine). Näiteks võib põlvedes või kätes tekkida nõrkus või võib kukkuda lihasnõrkuse tõttu. Hoog möödub üsna kiiresti
 • unehalvatus ehk liigutusvõimetuse hood uinumisel või ärkamisel,
 • uinumise või ärkamise aegsed hallutsinatsioonid ehk meelepetted.

 

Uneskõndimine, unesrääkimine, unes käitumine

Uneajal tõustakse voodist või käitutakse voodi piires, käiakse ringi, võidakse kõnelda.
Kõrvaltvaatajale võib paista hirmunud olek , isikuga pole võimalik kontakti saada.
Isik võib kõnetamise korral alluda korraldustele, kuid ei ole ärkvel.
Kummalised liigutused ja häälitsused uneajal
Isikul endal ei ole käitumise kohta mälestusi või on mälestus unenäost või sündmustikust, mis näis olevat käitumise põhjuseks.
Käitumine võib olla ohtlik inimesele endale või teistele

 

Statsionaarsele uneuuringule eelneb uneõe ja/või unearsti ambulatoorne vastuvõtt

Vastuvõtud toimuvad psühhiaatriakliinikus, Raja 31. Tulema peaks kõigepealt registratuuri, hea oleks kohale jõuda määratud ajast 20 minutit varem. Vastuvõtuaeg on esmakordsel pöördumisel 1 tund, edaspidi 1/2 tundi.
Enne vastuvõtule pöördumist soovitame kodulehelt salvestada, eelnevalt täita ja vastuvõtule kaasa võtta Uppsala uneuuringu küsimustik, emotsionaalse enesetunde küsimustik ning täita vähemalt kahe nädala jooksul unepäevikut:

 1. hommikuti kirjutage üles oma voodissemineku, magamajäämise, öiste ärkamiste ja hommikuse ärkamise kellaajad ning
 2. õhtuti kirjutage üles need ajad, mil olite päeval väsinud või unine või ajad, mil tukastasite
 3. märkige uneskäitumise ajad, mida teate.

Õdede poole võib pöörduda uneuuringu eelseks konsultatsiooniks, samuti juhul, kui soovite informatsiooni une ja unetuse kohta, und mõjutavate faktorite ja unehügieeni kohta, unepäeviku täitmise ja lõõgastusharjutuste kohta.

 

Polüsomnograafilise uuringu ehk uneuuringu teostamine statsionaarselt

Polüsomnograafilise uuringu puhul registreeritakse patsiendi uneajal ajuaktiivsus, lihastoonus, hingamisliigutused ja silmaliigutused. Selle alusel on võimalik määrata une kestust ja sügavust ning diagnoosida unehäireid ning uneaegseid hingamis- ja liigutushäireid.

Uneuuringule tulemiseks on vajalik perearsti, psühhiaatri või muu eriarsti saatekiri. Saatekiri peaks kajastama uneuuringu näidustust ning teavet Teie varasemate kaebuste, diagnooside ja parasjagu tarvitatavate ravimite kohta. Uneuuringu näidustuse hindamise teostab uuringule suunav arst tuginedes 01.01.2012 kehtima hakanud Eesti Haigekassa tervishoiuteenuste loetelu §26-le. Uneuuringu eelse hindamise hindamise eesmärgil saab unehäirete keskuse õdede vastuvõtule. Täpsema informatsiooni saamiseks ja saatekirja alusel uneuuringule registreerimiseks helistage unehäirete keskuse telefonil 7 318 804, 7318771. Vastavalt uuringujärjekorrale helistab unehäirete keskuse õde Teile ise sobiva uuringule saabumise kuupäeva kokku leppimiseks.

Uneuuring teostatakse TÜK Psühhiaatriakliiniku psühhiaatriaosakonna unelaboris, Raja 31. Uuring kestab ühe öö, salvestus toimub tavalise öise une ajal. Uuringule saabumise kellaaeg on 18:00. Haigusloo vormistamiseks palume tulla valvetuppa (ruum B1002), mis asub kliiniku I korrusel vastuvõtu sissepääsu kõrval, uksel silt "Vastuvõtt, valvearst". Pärast haigusloo vormistamist juhatatakse Teid II korrusel asuvasse unelaborisse.

Uuringule saabumise järel tegeleb Teiega uuringuõde, kes selgitab protseduuri ja kinnitab pähe, näole ja kehale elektroodid ja hingamist hindavad rihmad. Kliinikust lahkumine toimub järgmisel hommikul.
Haigekassa poolt kindlustatutele ja Eesti Haigekassa tervishoiuteenuste loetelu näidustustele vastavusel on uneuuringu tasu 2.50€ voodipäevatasuna.

Teostame uneuuringuid ka tasu eest. Hinnakirjaga on võimalik tutvuda Tartu Ülikooli Kliinikumi kodulehel. Käesolevalt on tasulise uuringu maksumus 265 €. Täpsema informatsiooni saamiseks ja tasulisele uneuuringule registreerimiseks helistage unehäirete keskuse telefonil 7 318 804. Vastavalt uuringujärjekorrale helistab unehäirete keskuse õde Teile ise sobiva uuringule saabumise kuupäeva kokku leppimiseks.

 

Pulssoksümeetriline uuring

Pulssoksümeetri abil mõõdetakse veres hemoglobiini hapnikuga küllastatust ehk saturatsiooni (SaO2) ehk mõõdetakse hapnikuga seotud hemoglobiini (oksühemoglobiini) hulka protsentides ning lisaks mõõdetakse südame löögisagedust. Pulssoksümeetriline uuring on näidustatud obstruktiivse uneapnoe kahtluse korral või ravi efektiivsuse testimiseks CPAP aparaadiga. Uuring teostatakse ka unisuse või unetuse korral esimese sõeluuringuna.

Uuringu teostamiseks paigaldab õde Teile vastuvõtul viibides randmele pulssoksümeetri ning kinnitab saturatsiooni anduri plaastriga sõrmeotsale või õpetab, kuidas saate pulssoksümeetri ise kodus magamamineku eel käele paigaldada. Pärast pulssoksümeetri paigaldamist võite minna koju. Oluline on hoida pulssoksümeeter käel kogu öö. Pulssoksümeeter salvestab kasutusajal Teie saturatsiooni ja südamelöögi sagedust, mille põhjal on hiljem võimalik seisundit hinnata. Pulssoksümeeter tagastatakse uuringule järgneval päeval.

Uuringu näidustuse hindamiseks ning uuringu teostamiseks registreerige ennast dr Hioni või unehäirete keskuse õdede vastuvõtule.

 

Ravi kestva positiivse õhurõhu hingamisaparaadiga

Obstruktiivse uneapnoe (uneaegne hingamishäire) korral kasutatakse mittekirurgilise ravimeetodina ravi kestva positiivse õhurõhu aparaadiga (CPAP aparaadiga). CPAP aparaat tagab une ajal vabad hingamisteed, korrigeerides sel viisil hingamist ja hingamishäirest tulenevaid muutuseid südametegevuses, taastades füsioloogilist unestruktuuri ja säilitades ainevahetuse tasakaalu.

Pärast polüsomnograafilisel uuringul või pulssoksümeetrilisel uuringul kinnitust saanud hingamishäire diagnoosi ning Eesti Haigekassa tervishoiuteenuste loetelu §26 näidustustele vastavusel, pakume võimalust CPAP aparaati toime efektiivsuse uurimiseks proovida ja koju rentida. Tavapäraseks CPAP aparaadi toime efektiivsuse uurimise koduseks testperioodiks on kaks nädalat.
Pakume võimalust CPAP aparaati toime efektiivsuse uurimiseks proovida ja rentida ka tasu eest. Hinnakirjaga on võimalik tutvuda Tartu Ülikooli Kliinikumi kodulehel. Käesolevalt teostame rõhu testimist Kliinikumi tasuliste teenuste hinnakirja koodiga Y60016 ning uuringu maksumus kahenädalase testperioodi eest on 47.74 €.

 

Unetuse kognitiiv-käitumuslik grupiteraapia

Unetuse kognitiiv-käitumuslikku grupiteraapiat viivad läbi unehäirete keskuse õed, kes on läbinud sissejuhatava kursuse kognitiiv-käitumisteraapiasse ja grupiteraapia kursuse. Teraapia koosneb viiest 1,5 tunnisest seansist, sellest tulenevalt käiakse koos ühel korral nädalas viie nädala jooksul.
Igal seansil käsitletakse konkreetset teemat:

 1. seansil jagame informatsiooni une ja unetuse kohta;
 2. seansil räägime unehügieenist ja lõdvestusharjutustest;
 3. seansil loome igale grupiliikmele oma isikliku une ajakava;
 4. seansil arutleme, kuidas tulla toime und mõjutavate mõtete ja tunnetega;
 5. seansil võtame, tugeva ja loomuliku unemustri arendamise eesmärgil, kogu läbitud materjali kokku.

Täpsema informatsiooni saamiseks ja unetuse kognitiiv-käitumuslikku grupiteraapiasse registreerimiseks helistage unehäirete keskuse telefonil 7 318 804. Grupiteraapia eelseks hindamiseks saate pöörduge unehäirete keskuse õe vastuvõtule.

 Meditsiinilinnak Lastefond  alt=