Kõrvaoperatsioonide eesmärgiks on kuulmekile ja kuulmeluukeste ahela (vasar, alasi ja jalus) terviklikkuse taastamine ning nibujätke ägedate ja krooniliste haiguste ravi.

 • Müringoplastika – operatsioon trummikile terviklikkuse taastamiseks. Operatsiooni teostatakse kas kuulmekäigu või kõrvataguse nahalõike kaudu.
 • Stapedoplastika – osaline kuulmeluu (jaluse) asendamine proteesiga helijuhtimise parandamiseks. Operatsioon teostatakse kuulmekäigu kaudu.
 • Mastoidektoomia – operatsioon nibujätke luurakustikus haiguslike muutuste kõrvaldamiseks. Operatsioon teostatakse kõrvataguse nahalõike kaudu. Vajadusel kombineeritakse mastoidektoomiat müringo- või tümpanoplastikaga.
 • Tümpanoplastika – operatsioon kuulmekile ja kuulmeluude ahela terviklikkuse taastamiseks koos haiguslike muutuste kõrvaldamisega (liited, liigliha jt). Operatsioon teostatakse enamasti kuulmekäigu või kõrvataguse nahalõike kaudu.

Mastoidektoomia ja tümpanoplastika on tavaliselt seotud kroonilise mädapõletiku või kolesteatoomi ehk healoomulise pärlkasvaja raviga. Kolesteatoomi esinemisel võib operatsiooni teostamata jätmine kaasa tuua mitmeid tüsistusi, millest ohtlikumad on ajukelmepõletik e. meningiit, tasakaaluhäired ja näonärvi halvatus.

Kõrvaoperatsioonide puhul, kus teostatakse nahalõige kõrva taha, võib vajalikuks osutuda juuste raseerimine operatsiooni piirkonnas. Kõrvaoperatsioonid toimuvad üldjuhul üldnarkoosis.

Operatsioonijärgsed võimaliku tüsistused

 • Müringoplastika – kuulmekile mulgustuse taastekke võimalus kuni 20%.
 • Tümpanoplastika – kuulmeluude ahela taastamise ebaõnnestumine, kuulmise halvenemine, kuulmekile korduv tugev sissetõmme, väga harva võib tekkida näonärvi halvatus.
 • Stapedoplastika – võib esineda pearinglust ja kõrvakohinat, mis enamasti mööduvad mõne päeva jooksul. Samuti võib tekkida proteesi nihkumine ja sellega kaasnev kuulmislangus.
 • Mastoidektoomia – harva esinevateks, kuid võimalikeks tüsistusteks on ajukelme vigastus, suure ajuveeni vigastus ja näonärvi halvatus.

Kõikide kõrvaoperatsioonide järgselt võivad tekkida haavainfektsioon, haavapiirkonna verevalum, ebameeldiva lõhnaga eritis kuulmekäigust.

Haava hooldus

Haava hooldusel järgige arsti ettekirjutisi!

Kõrvaoperatsioonide järel jäetakse väliskuulmekäiku u 10–20 cm pikkune ja u 1 cm laiune marlitampoon. Selle peale asetatakse omakorda marli- või vatitups, mida peate vahetama üks kord päevas. Vahetamise käigus tuleb marlitampoonile kanda antibiootikumi sisaldavat salvi või immutada tampooni antibiootikumi ja hormooni sisaldava lahusega, mis on välja kirjutatud raviarsti poolt.

Marli- või vatitupsu vahetades tuleb jälgida, et selle külge poleks kleepunud väliskuulmekäigus olev marlitampoon. Viimasel juhul tuleb vatitups ja marlitampoon üksteisest eraldada ja marlitampooni väljunud osa  ettevaatlikult väliskuulmekäiku tagasi lükata. Marlitampooni ei tohi ise eemaldada, see võib põhjustada tüsistusi operatsiooni piirkonnas!

Kõrvalesta taga olevat haava puhastage üks kord päevas desinfitseeriva lahusega (nt Cutasept). Pärast puhastamist asetage haavale uus side. Haava hooldamiseks vajalikke vahendeid saab osta apteegist.

Kodune enesehooldus pärast operatsiooni

Pärast operatsiooni on sageli kõrvas tunda/kuulda pisteid, plõksumist, mulksumist ja sügelust. Need ebameeldivad nähud mööduvad mõne aja jooksul iseenesest.

Operatsioonijärgsel paranemisel on kõige olulisem järgida täpselt arsti antud korraldusi. Selleks, et end võimalikult kiiresti hästi tunda, vältige kahe nädala jooksul pärast kõrvaoperatsiooni:

 • rasket füüsilist tööd või tegevust (sh sportimine),
 • raskuste tõstmist,
 • sügavat kummardamist,
 • tugevat nuuskamist. Nuuskama peab kumbagi ninapoolt eraldi!

Pead võib pesta nädal peale operatsiooni. Pesemise ajal hoolitsege, et vesi ei satuks opereeritud kõrva kuulmekäiku. Selleks võib pesemise ajaks asetada väliskuulmekäigu avasse õliga immutatud vati (Coldastop või tavaline toiduõli).

Järelkontroll

Järelkontrolli aja määrab Teile raviarst. See toimub 7–10 päeva pärast operatsiooni.

Järelkontrollis eemaldab arst marlitampooni väliskuulmekäigust ja teostab selle puhastamise. Vajadusel lepitakse kokku järgnevad visiidid. Mõningate kõrvaoperatsioonide järgselt (mastoidektoomia, tümpanoplastika) võib operatsioonijärgne hooldus kesta kuni 2 kuud.

Töövõimetusleht vormistatakse kuni kaheksaks haiguspäevaks, edasi pikendab lehte perearst.

Kui Teil tekib mõni järgmistest sümptomitest, võtke viivitamatult ühendust kõrva-nina-kurguarstiga:

 • iiveldus, oksendamine;
 • haava turse, punetus, valulikkus;
 • uimasus, halb enesetunne;
 • palavik üle 38°C;
 • ebameeldiva lõhnaga eritist kõrvast või haavast.

 

Koostanud SA TÜK kõrvakliinik
11/2017

 Meditsiinilinnak Lastefond  alt=