RT

Müügiloata ravim on ravim, millel puudub Eesti Vabariigis müügiluba ehk mida pole Eestis registreeritud.

Müügiloata ravimi kasutamiseks võib olla erinevaid põhjusi – müügiloaga ravimil puudub vajalik ravimvorm, manustamistee näidustus, toimaine sisaldus, pakendi suurus või müügiloale vastav (eestikeelne) pakend, keerulisemal juhul ei ole ravimi toimeainel üldse Eestis müügiluba. Vajadus võib tekkida ka siis, kui müügiluba omava ravimiga on tarneraskused ja registreeritud ravimite seas ei leidu sobivat asendust.

Ravimiameti info: arstile, apteekrile ja patsiendile.

 

 

TÜ Kliinikumis toimub müügiloata ravimite käitlemine vastavalt Kliinikumi Ravimite käitlemise korrale (PKL-107).

 

Kliinikumi Ravimformulari (TKL-79) mittekuuluva ravimi korral täidab arst Erakorraliste formulariväliste ravimite taotluskaardi (vt. siit). Taotluse esitamisel jõuab info ravimi vajaduse kohta ka Apteegi ostujuhile (See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.), kes leiab võimaliku tarnija ja ravimpreparaadi ning täidab Ravimiametile taotluse "Müügiloata ravimi kasutamiseks". Taotluse täitmise järgselt suunab ostujuht taotluse arstile kinnitamiseks (Ravimiameti kliendiportaalis). Taotluse kinnitamise järgselt menetleb (maksimaalselt 30 päeva, aga enamasti kiiremini) taotlust Ravimiamet ja saadab Apteegile ja arstile otsuse. Positiivse otsuse saamisel edastab Apteek info hulgimüügifirmale, kes esitab Ravimiametile taotluse ravimi sisseveoks ning seejärel saab ravimi Apteeki toimetada. Apteegist saab osakond ravimi tellida tavapäraselt.

Taotluse "Müügiloata ravimi kasutamiseks" olulisimad osad on toimeaine nimi, ravimvorm ja toimeaine sisaldus ravimvormis, manustamisviis, 12 kuuliseks raviks vajalik ravimi kogus ning meditsiiniline põhjendus (diagnoosikood ja selgitus, miks ei ole võimalik kasutada müügiloaga ravimit, millised ravimid on osutunud ebaefektiivseks või põhjustanud ravi katkestama sundinud kõrvaltoimeid; ravimi taotlemisel veterinaarseks kasutamiseks näidustus ja loomaliik; jmt).

 

Kliinikumi Ravimiformulari (TKL-79) kuuluvate, haiglas pidevalt kasutatavate, ravimite korral jälgib Apteek, et vastav ravim on kättesaadav. Vajadusel teeb uue taotluse ning suunab vastavale arstil kinnitamiseks, misjärel menetleb seda Ravimiamet. Nende ravimite tellimine Apteegist toimub tavapäraselt.

 

Hulk Eestis registreerimata ravimeid on kasutusel ka Arstide erialaorganisatsiooni taotluse alusel Ravimiameti poolt kasutamiseks lubatud. Nende nimekiri on leitav siit. Nende ravimite tellimine Apteegist toimub nagu Eestis registreeritud ravimpreparaatide korral, vastavalt sellele, kas on tegemist Kliinikumi Ravimiformulari kuuluva või mittekuuluva ravimiga.

 

Joonis illustreerimaks müügiloata ravimite tellimist puudutava info liikumist

 

Kuna müügiloata ravimite kohta ei ole võimalik leida infot Ravimiameti Humaanravimite registrist, siis püüab Apteek Kliinikumis kasutusel olevate müügiloata ravimite ravimiinfo muuta kättesaadavaks läbi oma kodulehe. Olemasolev ravimiinfo on leitav siit.

Tellimine ja info

APTEEGI

TELLIMISSÜSTEEM

Ravimite info ja tellimine

731 8303

Tarvikute info ja tellimine

731 8304

Extempore ravimite info ja tellimine

731 9558

AP-extempore@kliinikum.ee

Ravimite aseptiliste ettevalmistamise info ja tellimine

731 8336

731 9509

apkemoapteek@kliinikum.ee

Kliinilised proviisorid

731 8333

Formulariväliste ravimite tellimine