OIVI UIBO
Sündisin Tartus, kuid kogu oma lapsepõlve- ja kooliaja elasin Jõgeval, kus siiani on meie pere kodu alles. Õppisin Jõgeva Keskkoolis ja Jõgeva Lastemuusikakoolis klaveri erialal. Kuigi kogu kooliaja väga soovisin saada klaverimängijaks ja käisin muusikakoolis õppeajale veel lisa aasta lootuses, et mu pisike käsi kasvaks, aga seda ei juhtunud ja seetõttu pidin ikkagi leidma teise huvitava eriala. Aastal 1981 asusin õppima Tartu Ülikooli arstiteaduskonda pediaatria erialale, mille lõpetasin 1987.aastal diplomiga cum laude. Pärast lastehaiguste internatuuri läbimist valisin erialaks laste gastroenteroloogia, mida õppisin nii kliinilise erialana kui ka erinevates teaduslaborites edasise kahe aasta vältel Tartu Ülikoolis ning seejärel nelja aasta vältel Tampere Ülikoolis ja Tampere Ülikooli Lasteliinikus (juhendajad prof. Jarmo Visakorpi ja prof. Markku Mäki). Tartu Ülikoolis ja Tampere Ülikoolis tehtud meditsiinidoktori väitekirja kaitsesin 11.05.1994.aastal (väitekiri “Childhood coeliac disease in Estonia: occurrence, screening, diagnosis and clinical characterization”, mille juhendaja oli prof. Heidi-Ingrid Maaroos, retsensent prof. Kaljo Villako ja oponendid prof. Vello Salupere (Tartu Ülikool) ja prof. Erkki Savilahti (Helsingi Ülikool)).
Pärast doktoritöö kaitsmist, 1.juunil 1994, asusingi tööle lastearstina Tartu Linna Kliinilisse Lastehaiglasse (praegusesse Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekliinikusse) ja lastehaiguste vanemassistendina Tartu Ülikooli Arstiteaduskonna pediaatria õppetooli (praegusesse Tartu Ülikooli Meditsiiniteaduste valdkonna Kliinilise Meditsiini Instituudi lastekliinikusse). 1.veebruaril 1997 sai minust Tartu Ülikooli lastekliiniku lastegastroenteroloogia dotsent ja 1.jaanuaril, 2021 lastegastroenteroloogia kaasprofessor.
Erialaliselt olen sertifitseeritud ja resertifitseeritud lastearsti erialal Eesti Lastearstide Seltsi sertifitseerimiskomisjoni poolt. Olen olnud laste gastroenteroloogia eriala täiendustel Helsingi Ülikoolis, Tampere Ülikoolis, Turu Ülikoolis, Brüsselis Erasmuse Hospitalis, Lundi Ülikoolis, Umea Ülikoolis ja Linkopingi Ülikoolis.
Olen Eesti Arstide Liidu liige. Kuulun Eesti Lastearstide Seltsi alates 1988.aastast, Eesti Gastroenteroloogia Seltsi alates 1995.aastast, Eesti Kliinilise Toitmise Seltsi ja Euroopa Kliinilise Toitmise Seltsi alates 2020.aastast. Olen olnud kolm valimisperioodi Eesti Lastearstide Seltsi juhatuse liige (1994-1998, 1998-2001, 2007-2010), ka Eesti Gastroenteroloogide Seltsi juhatuse liige (2001-2003) ja 8 aastat Eesti Lastearstide Seltsi sertifitseerimiskomisjoni sekretär (2009–2016). Olen olnud ka Eesti Immunoloogia ja Allergoloogia Seltsi liige ning Eesti Tsöliaakia Seltsi asutajaliige ja president.
Olin üks kümnest kogu Eesti parimast kõrgkooliõppejõust ja Eesti Aasta Õppejõud 2018 finalist. Olen 7 aastat valitud Tartu Ülikooli Arstiteaduse üliõpilaste parimaks õppejõuks.
Minu peamised teadustööde uurimisvaldkonnad on olnud:
* Tsöliaakia seroloogiliste sõeltestide esmakordne väljatöötamine Eestis ja uute diagnoosimiskriteeriumite juurutamine. laste tsöliaakia esinemissagedus Eestis, tsöliaakia kliinilise väljenduse iseloomustus, tsöliaakiat vallandavate, gluteeni sisaldavate teraviljade kogus Eesti tervete imikute toidus (võrreldes Soome ja Rootsi imikute toiduga), tsöliaakia tekkemehhanismide uurimisel autoantikehade roll tekkemehhanismides, tsöliaakia autoantigeeni koe transglutaminaasi iseloomustamine, tsütoskeletoni vastaste antikehade iseloomustamine, desmiini vastaste immuunreaktsioonide esmaleid tsöliaakiahaigetel ja nende iseloomustamine, sõeluuringud (gliadiini- retikuliini- ja endomüüsiumi antikehade testide standardiseerimine ja esinemine elanikkonnas), erinevate antigeensete substraatide kasutamine ning võrdlus;
*autoimmuunmehhanismide esinemine ja roll 1 tüüpi diabeedi ja tsöliaakia puhul, tsöliaakiaga kaasevad haigused (1 tüüpi diabeet, spondüloartropaatiad, neuroloogilised haigused, põletikulised soolehaigused, IgA nefropaatia): sõeluuringud gliadiini, retikuliini, endomüüsiumi ja koe transglutaminaasi antikehadega; peensoolelimaskestas olevate FOXP3 rakkude reaktsioon tsöliaakia puhul, 1 tüüpi diabeedi puhul, 1 tüüpi diabeedi ja tsöliaakia puhul ning kontrollgrupis; Downi sündroomi epidemioloogia, kaasnevad haigused, tsöliaakia sõeluuringud. Autoimmuunmehhanismide esinemine ja roll Downi sündroomi puhul, Downi sündroomiga patsientide lastevanemate rahulolu uuring;
*enteroviirusinfektsioonide esinemine Eestis: seos kõhunäärme vastaste autoimmuunmehhanismide ja 1 tüüpi diabeedi tekkega; seos polüomüeliidi elus või inaktiveeritud vaktsiiniga.
*Helicobacter pylori infektsioon Eesti lastel: muutused esinemissageduses;
* seedetrakti vaevuste ja haiguste esinemine erinevate kromosoomihaiguste puhul, haruldaste haigusjuhtude kirjeldus.
* tsöliaakia esinemine atoopilise dermatiidiga lastel ja koosesinemise immunoloogiline iseloomustus
Oma suurimateks töörõõmudeks pean südamelähedast ja ülihuvitavat kliinilist tööd ja teadustööd, suurepärast doktorantuuriaega ja doktoriväitekirja-tööd ning täienduse-õppimisvõimalusi Helsingi, Tampere, Turu, Brüsseli, Linköpingi, Lundi ja Umea Ülikoolides.
Olen väga tänulik õpetuse-juhendamise eest oma Õpetajatele - dotsent Aino Pavesele, prof. Tiina Talvikule, prof. Markku Mäkile ja prof. Jarmo Visakorpile.