Suurkoondamist vältida sooviv TÜ Kliinikumi juhatus tegi paari päeva eest töötajate esindajatele ettepaneku kehtestada tuleva aasta algusest igal kuul kahe päeva võrra lähem töö¬aeg, mis tähendaks patsientidele kesisemat meditsiiniteenust ja töötajatele väiksemat palka.

19.11.2009, Meditsiiniuudised. „Koondamine, palga kärpimine ja lühem töönädal“

 

Tartu Ülikooli Kliinikumi nakkusosakonna juhataja Matti Maimets soovitab alustuseks loobuda sõnast «seagripp», sest selle kasutamine võib viia nii kaugele, et inimesed hakkavad tapma sigu kui haiguse levitajaid või keelduvad sealiha söömast. Parem on kasutada väljendit pandeemiline gripp ehk gripp, mis levib üle kontinentide. /…/ Maimets paneb aga südamele, et siis, kui H1N1 vaktsiin viimaks Eestisse jõuab, laseksid inimesed end kindlasti vaktsineerida.

20.11.2009, Naisteleht. „Uus gripp – vaktsineerida või mitte?“

 

Avalikust sektorist on ka linna kolm suurimat tööandjat: TÜ kliinikum, Tartu linnavalitsus ja Tartu Ülikool.

23.11.2009, Tartu Postimees. „Riigipalgalised aitavad stabiilsust säilitada“

"Komppöid on kaasasündinud deformatsioon, mis õige ravi korral on korrigeeritav. Omaloomingut see häire ei salli," räägib Tartu Ülikooli kliinikumi lastekirurg Ragnar Lõivukene.

24.11.2009, SL Õhtuleht. „Lastekirurg: komppöid on täielikult ravitav“

 

Õhtuleht kutsus appi Tartu Ülikooli kliinikumi naistekliiniku vanemarsti Fred Kirsi, et reastada Eesti naistele olulisimad probleemid. Kahekümnendad: Kui naine pole alustanud veel suguelu, tasuks end vaktsineerida HPV (inimese papilloomiviiruse) vastu, mille paljud tüübid on emakakaelavähi põhjustajaks.

24.11.2009, SL Õhtuleht. „Iga kümnend toob omad mured“

 

Gripihaigete tagavarapalatiks hoiab Tartu Ülikooli Kliinikum üht oma erakorralise meditsiini osakonna jälgimisruumi. /…/ Pärast uude hoonesse kolimist on vanas majas asunud intensiivraviosakond tühi, sest majandussurutis ei ole lubanud seal veel remondiga alustada. «Vana intensiivraviosakond on praegu täiesti sobilik paik, kus saab samuti kiiresti korraldada tüsistunud gripihaigete ravimist,» ütles Ulst.

25.11.2009, Tartu Postimees. „Kliinikum hoiab ootel gripipalatit“

 

Tartu Ülikooli Kliinikum palub alates 26. novembrist haiglas viibivaid patsiente mitte külastada. Külastuspiirangu põhjuseks on viirushaiguste ulatuslik levik Eestis.

26.11.2009, Maaleht. „Tartu Ülikooli Kliinikum piirab patsientide külastamist“

 

Aasta arsti valib esitatud kandidaatide hulgast žürii, kuhu kuuluvad südamearst Margus Viigimaa, terviseedendaja Anu Kasmel ja Eesti Tervise Fondi juhatuse esimees Eero Merilind. Läinud aastal pälvis aasta arsti tiitli Tartu ülikooli naistekliiniku naistearst Aivar Ehrenberg.

27.11.2009, Linnaleht. „Taas valitakse aasta arsti“

 

28. novembril Eesti Arstide Liidu üldkogu koosolekul Pärnus võttis üldkogu vastu EAL põhikirja uue redaktsiooni, toimusid eestseisuse ja eetikakomitee valimised. Lisaks anti Arstide liidu aumärgid üle Toomas Asserile ja Andres Korgile.

29.11.2009, Meditsiiniuudised. „Tervishoid on üle politiseeritud“

 

TÜ kliinikumi nakkusosakonna juhataja Matti Maimetsa sõnul arvavad ainult rumalad inimesed, et vaktsiin seagripi vastu ei aita. Maailmas on pandeemilise gripi vastu praegu süstitud üle 80 miljoni inimese. "Mõnega neist kindlasti midagi juhtub. Ta kas jääb auto alla või varastatakse rahakott ära, aga kõike seda ei saa seostada vaktsineerimisega," selgitas Maimets.

29.11.2009, Meditsiiniuudised. „Gripisüsti on saanud juba 80 miljonit“

 

Sisehaiguste propedeutika professoriks valiti professor Margus Lember, kes asub samale ametikohale juba kolmandat korda. /…/Margus Lember on töötanud Tartus meditsiinivaldkonnas alates 1986. aastast, aastast 2000 on ta TÜ Kliinikumi sisekliiniku juhataja.

30.11.2009, Meditsiiniuudised. „Tartus valiti kaks uut professorit“

 

Pool aastat hiljem alustasid Doktor Klounid regulaarseid külaskäike Tallinna lastehaiglasse ja mõni kuu hiljem ka Tartu Ülikooli lastekliinikumi. Haiglaklounid pakuvad keerulises olukorras lastele tervislikku meelelahutust, mis parandaks nende elukvaliteeti ning aitaks elust täit rõõmu tunda.

Detsember 2009, Tervis Pluss. „Doktor Kloun ametipostil“

 

Nõukogu esimehe professor Hele Everausi sõnul on oluline tagada asendusemaduse kõikide osapoolte õiguste ja vajaduste piisav kaitse, osapoolte igakülgne informeerimine ja nõustamine.

01.12.2009, Meditsiiniuudised. „Bioeetika Nõukogu lubaks asendusemadust mitteärilistel eesmärkidel“

 

Ilmatsalu tänavas asuv laste taastusravikeskus suleb 14. detsembril uksed. Pärast kolimist leiavad laste ujumistunnid aset Puusepa 1a majas ning võimlemine on Lunini tänav 6. Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekliiniku direktor Marika Kirss ütleb, et ümberkolimine on põhjustatud soovist koondada arendus- ja taastusravi keskuse tegevus lastekliiniku hoonesse Lunini tänav 6 ja kasutada seal tekkinud vabu ruume.

01.12.2009, Tartu Postimees. „Traumast taastuvad lapsed saavad uued ravipaigad“

 

Tänasest on TÜ Kliinikumi kolmes hoones võimalik soetada kohvi ja kuumade jookide aparaadi kliendikaart, millega toetatakse ühteaegu ka lastehaiglat. Käima on lükatud TÜ Kliinikumi Lastefondi ja Iberia Delicatesseni ühisprojekt, mille raames soovijad saavad annetuse eest 50-kroonise kliendikaardi, millega kohv maksab kümne krooni asemel seitse ja teised kuumad joogid kuni neli krooni vähem.

03.12.2009, Postimees. „Kuumad joogid aitavad lastehaiglale aparatuuri soetada“

 

Uus terviseportaal naistele www.naistetervis.eu koondab olulist infot Eestis seni aladiagnoositud uriinipidamatuse ja vaagnapõhja elundite allavaje kohta. TÜ kliinikumi günekoloogi Tiiu Hermlini sõnul mõjutavad nimetatud probleemid oluliselt naiste igapäevast elukvaliteeti.

03.12.2009, Eesti Päevaleht. „Uus terviseportaal aitab delikaatse murega naisi“

 

Uuringute andmeil ei kaitse gripivaktsiin mitte ainult naisi, kes on raseduse ajal gripile väga vastuvõtlikud, vaid ka nende lapsi enne ja pärast sündi, väidavad uurijad. /…/ TÜK Infektsioonhaiguste osakonna juhataja dots. Matti Maimets kinnitab, et Eesti infektsioonhaiguste selts toetab tingimusteta avaldatud artiklit. Ta rõhutab ka, et mitte ainult vastsündinud ei ole tervemad, vaid gripivaktsiin vähendab tunduvalt rasedate kardiopulmonaalset haigestumist.

04.12.2009, Med24.ee. „Rasedate vaktsineerimisest gripi vastu on kasu ka imikutel“

 

Tartu Ülikooli kliinikum ja Ida-Tallinna keskhaigla (ITKH) loodavad vajalikud voodid saada plaanilise ravi lõpetamisel. /…/ Kliinikum on valmis sulgema sisekliinikus ühe osakonna, et avada eraldi intensiivraviosakond.

05.12.2009, Postimees. „Uue gripi epideemiast Eestil ilmselt pääsu pole“

 

Kui vanasti kasutati aadri laskmist vere värskendamiseks, siia tänapäeval on doonorluse eesmärgiks haigete inimeste aitamine, nendib Tartu Ülikooli kliinikumi verekeskuse juhataja doktor Helve König.

06.12.2009, Postimees. „Vere andmine – tervete üllas kingitus“

 

1. detsembril 2009 lahkus manalateele meie vabariigi vanim kirurg Erik Siliksaar. /…/ 1921-1927 õppis Pärnu linna algkoolis ja 1927-1932 Pärnu Poeglaste Gümnaasiumis. 1933-1940 järgnesid õpingud Tartu Ülikooli arstiteaduskonnas. 1939. aastal alustas tööd Tartu Ülikooli II haavakliinikus Maarjamõisa haiglas, arsti abilisena. Aastatel 1940-1944 töötas Tartu Ülikooli II haavakliiniku assistendina.

07.12.2009, Meditsiiniuudised. „Erik Siliksaar – 11.05.1914-01.12. 2009“

 

Projekti eesmärk on Tartu Ülikooli Kliinikumis loodud haiglainfosüsteemi (eHL) põhjal välja arendada modulaarne toode, mida on võimalik pakkuda kõigile haiglatele nii välisturgudel kui Eestis.

08.12.2009, Med24.ee. „Eestis töötatakse 25 miljoniga välja uus haiglainfosüsteem“

 

Täna vastavad Õhtulehe küsimustele varasematel aastatel inimestele eriti südamesse läinud arstid. 1. Milline on teie arvates praegu meditsiini teravaim valupunkt? /…/ 2008: Tartu Ülikooli Kliinikumi naistekliiniku arst-õppejõud Aivar Ehrenberg: 1. Muret teeb, et Eesti meditsiini kohta pole meediast ammu midagi positiivset kuulda olnud. Keegi võiks inimestele märku anda, et nad saavad tõenäoliselt parimat arstiabi Euroopas, arvestades seda, kui väike osa rahvuslikust rikkusest meditsiinile kulutatakse.

08.12.2009, SL Õhtuleht. „Rahva lemmiktohtrid“

 

Siiski on organidoonorite arv iga aastaga aina kasvanud, rõõmustab neerusiirdamisega tegelev arst, Tartu Ülikooli kliinikumi transplantoloog-uroloog Jaanus Kahu.

14.12.2009, Postimees. „Organidoonorite arv kasvab iga aastaga“

 

Meditsiiniterminoloogias tuleks sümptomeid ja haigusi nimetades olla täpsem, sest nimetamine paneb paika, kuidas me millestki mõtleme, leiab akadeemik Ain-Elmar Kaasik.

16.12.2009, Med24.ee. „Ain-Elmar Kaasik: meditsiiniterminoloogias tuleks olla täpsem“

 

Tartu Ülikooli kliinikum teatas, et seoses gripiohu vähenemisega lubatakse alates tänasest haiglaravil viibivaid patsiente taas külastada.

16.12.2009, Postimees. „Kliinikum lubab sugulasi taas haigete juurde“

 

Osakonna seintel on senini kaks laste sünde märkivat mummudega tahvlit – üks 2008. aasta ja teine käesoleva aasta oma. Tabeleile peale vaadates võib palja silmagagi näha, et pärast uude majja kolimist on mummude tihedus märgatavalt suurenenud. Sünnitusosakonna juhataja Fred Kirss ütleb, et iive ei saa olla tõusnud. «Terve Eesti seisukohalt vaadatuna see pigem langeb kui tõuseb,» märkis ta. «Sünnitajaid tõmbab Tartusse ikkagi uus maja.»

16.12.2009, Tartu Postimees. „Uus maja tõmbab naisi Tartusse sünnitama“

 

«Igapäevase jalanõuna kontsakingi kandes peab olema väga heas vormis, sest nende kandmine mõjutab kogu keha liikumist,» selgitab paljude naiste jala- ja seljavalude põhjuse tekkimist Tartu Ülikooli kliinikumi ortopeedia arst-õppejõud Leho Rips.

18.12.2009, SL Õhtuleht. „Kõrge konts tapab tervist“

 

"Sellised tekid teevad ka arstide töö rõõmsamaks," kostis Tartu Ülikooli kliinikumi lastekliiniku neonatoloogia osakonna vanemarst-õppejõud Heili Varendi nädal enne jõule ühes kolleegidega rõõmsavärvilisi tekke silmates. /…/27 tekki Tartu lastekliinikule kudusid Tähtvere ja Anija Lions-klubide ning Tähtvere Leo klubi liikmed.

28.12.2009, SL Õhtuleht. „Rõõmsad tekid“

 

„Mida väiksema sünnikaaluga laps on ja mida varem ta maailma kipub, seda rohkem võib tal olla probleeme,“ räägib Tartu Ülikooli kliinikumi lastekliiniku arst-õppejõud Eha Kallas.

28.12.2009, SL Õhtuleht. „Enneaegsena sünnib 6% lastest“

 

Margus Punab uurib mehi ja nende tervist ning on tänavu välja teeninud Tartu Ülikooli Kliinikumi Neinar Seli nimelise teaduspublikatsioonide preemia. Arsti- ja teadustöö vahel loeb Margus Punab õnnepsühholoogia raamatuid. „Õnneteema on üks mu hobisid,“ ütleb ta. „Kuna õnn pole ilmselgelt rahas, siis olen mõelnud, et äkki on õnn heas tervises. Aga ka see ei ole päris see...“

31.12.2009, Tartu Postimees. „Meestearst: suur buum on hullem kui tasane masu“

 

Uuest aastast kehtib üle-eestiliselt statsionaarse hooldusravi patsientidele ligi 100 kroonine omaosaluse maksmise kohustus, millele lisandub varasemast juba kehtinud voodipäevatasu 25 krooni päev kuni 250 krooni 10 päeva eest. Tartu linna poolne rahaline toetus kliinikumile vabastab statsionaarsel hooldusravil viibivad tartlased voodipäevatasu ja omaosaluse maksmisest.

04.01.2010, Meditsiiniuudised. „Tartu doteerib hooldusravi“

 

Tartu Linnvalitsuse ja Tartu Ülikooli Kliinikumi koostööleping vabastab tartlased statsionaarse hooldusravi voodipäeva tasust ja omaosalusest. Linn doteerib igat hooldusravi voodipäeva Kliinikumile 100 krooniga.

05.01.2010, Med24. „Linna ja Kliinikumi koostööleping vabastab tartlased omaosalusest statsionaarses hooldusravis“

 

TÜ Kliinikumi hemato¬loogia ja onkoloogia kliiniku kirurg, Eesti Kirurgide Assotsiatsiooni president meditsiinidoktor Jaan Sop¬lepmann teeb sadakond suuremat operatsiooni aastas ja enamasti on need kõhuõõnelõikused.

06.01.2010. Tartu Postimees. „Kasvajate ravis puhuvad uued tuuled“