lk12 LF SelgaTegemist on Lastefondi ja küpsisetootja Selga teise ühise heategevuskampaaniaga, mille raames annetab Selga seekord igalt ostetud küpsisepakilt 1 sendi vastsündinute hingamisaparaadi SLE1000 soetamiseks Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliiniku neonatoloogia osakonnale. Oma panuse selleks annavad kõik inimesed, kes ostavad 1. oktoobrist–14. novembrini kampaaniakleebisega Selga küpsiseid.


Kampaania käigus kogutu eest ostetav masin on üks uuemaid ravivõimalusi pakkuv CPAP-aparaat ehk hingamisteedes positiivset rõhku hoidev seade, mida hingamishäirete tõttu vajab enamik enneaegseid ning umbes 3% ajalisena sündinud vastsündinutest, sageli plaanilise keisrilõike teel ilmale tulnud lastest.


Kliinikumi neonatoloogia osakonna lastearst dr Anne Antson selgitab, et loode ei hinga kopsude, vaid ema vereringe kaudu. Alles sünni hetkel, kui lootevesi kopsust välja surutakse ning kopsud avanevad, algab vastsündinutel kopsuhingamine. „Kui kopsudesse jääb aga liigselt lootevett või hilineb nende avanemine, tekib sünnijärgne hingamishäire. CPAP-aparaat suudab seda leevendada toetades vastsündinu hingamist. See hoiab veel nõrkades ja õrnades hingamisteedes stabiilset lisarõhku, tagades nii kopsude avatuse ning parandades gaasivahetust," täpsustab ta.


Oma õla on uue aparaadi soetamisele alla pannud ka tuntud lauljatar Birgit Õigemeel, kes on kampaania kõneisikuks. „Pisipoja emana on mul siiralt hea meel, et tänu Selgale saab Tartu Ülikooli kliinikum parima beebide hingamist abistava aparaadi. Kui kampaania ideest kuulsin, meeldis see mulle väga – iga lapsevanem ootab kannatamatult hetke, mil tema pisike vastsündinu teeb oma esimese hingetõmbe. Kui tal see kohe hästi välja ei tule, peab olema parim võimalus seda väikest inimest abistada," räägib ta.


Selga esindaja, NP Foods Eesti OÜ müügijuhi Anrijs Vazdikise sõnul on Selga kui väga lapsesõbralik bränd otsustanud oma toetuse suunata just lastele ning viia koostöös Lastefondiga läbi juba teise ühise heategevuskampaania. „Meie kevadist ühiskampaaniat, mille raames toetasime kuulmislangusega lapsi, saatis edu. Veendusime, et Lastefondi vahendusel jõuab Selga toetus just nende lasteni, kes seda kõige enam vajavad," räägib ta.


Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond