Kliinikum avab laste- ja kõrvakliiniku uued ravikorpused

19. mail avatakse pidulikult Tartu Ülikooli Kliinikumi Maarjamõisa meditsiinilinnaku III ehitusjärk, mille raames rajati uued ravikorpused laste-  ja kõrvakliinikule, samuti uus operatsiooniplokk. Ravitöö algab uutes ruumides suve teises pooles.

Kliinikumi juhatuse esimehe Priit Perensi sõnul oli kolmanda ehitusjärgu eesmärk sarnaselt eelmiste etappidega koondada aktiivravi ühte kompleksesse taristusse. „Senised tingimused nii laste- kui ka kõrvakliinikus olid väga kaugel sellest, mida soovime pakkuda oma patsientidele. Seetõttu on meil eriti hea meel, et vaatamata viimastele keerulistele aastatele oleme tänases hetkes, mil ehitus on lõpule jõudnud. Selleks, et olla ravi-, õppe- ja teadustöös eestvedajaks, on vajalik kaasajastada nii ravikeskkonda kui ka töötajate olmetingimusi ning võimalusi õppetöö ja  teadustöö läbiviimiseks. Erialade koondumine meditsiinilinnakusse kiirendab patsientide raviteekonda, võimaldades võimalikult paljud uuringud ja protseduurid viia läbi ühes kohas. See on suur hüpe kaasaegse infrastruktuuriga ülikoolihaigla suunas,“ lausus juhatuse esimees.

Terviseminister Riina Sikkut rõõmustas, et Kliinikumi laste- ja kõrvakliinik saavad kolida uutesse, kaasaegsete töötingimustega ruumidesse. „Lõpule jõuab kogu Eesti tervishoiu jaoks väga oluline ehitusprojekt, millega paranevad tervikuna laste ravi võimalused Eestis. Saame nii väikestele kui suurtele patsientidele pakkuda kaasaegsemat ja meeldivamat ravikeskkonda ning tervishoiutöötajatele paremaid olme- ja töötingimusi. See on olnud vajalik investeering inimeste heaolusse ja tervisesse.”

Maarjamõisa III ehitusjärgu käigus rajatud sirelililla tunnusvärviga M-korpus ehk lastehaigla on kuue maapealse korrusega, kuhu kolitakse senisest N. Lunini tänava majast. „Laste ravi koondub nüüd L. Puusepa 8 aktiivravikeskusse, kus on kättesaadavad kõik Kliinikumis kasutusel olevad kõrgtehnoloogilised tervishoiuteenused. Uues lastehaiglas on Eesti kaasaegseimad tingimused laste haiglaraviks, samuti päevaraviks ja ambulatoorsete vastuvõttude jaoks. Oluliselt paraneb ka koostöö teiste erialadega. See on väga oluline, kuna Kliinikumis ravitakse muuhulgas Eesti kõige keerulisemaid juhtumeid, mille puhul võib aeg olla kriitilise tähtsusega. Sel põhjusel on rajatud ka lasteintensiivravi ning vastsündinute osakonna palatid kolmandale korrusele, kus neil on otseühendus sünnitustubadega juhuks, kui vastsündinu vajab kiirelt üleviimist lastehaiglasse,“ tutvustas Kliinikumi taristu suurprojektide osakonna juht Toomas Kivastik. Ta lisas, et esimesena Eestis on laste 3. astme intensiivravipalatid ühekohalised, kus väikesed patsiendid koos oma vanemaga privaatselt viibida saavad. „Heas koostöös projekteerijaga püüdsime arvestada patsiendisõbralikkusega kõigis võimalikes nüanssides – nii näiteks saavad väikesed patsiendid end rõõmustada valides ise oma palatile aknavalgustust. Lapsesõbralikku sisearhitektuuri rikastab ka lastehaigla seintelt avanev „Tireli-tareli-tiit, seiklus algab siit“ võlumaailm koos põnevate ja salapäraste tegelastega, mille loojateks disainistuudio Unt/Tammik koos illustraator Marju Tammikuga,“ rääkis Kivastik.

Uus C-korpus on ehitatud endise hoone asemel, milleks vana hoonetiib esmalt lammutati. Meresinise tunnusvärviga uude neljakorruselisse haiglakorpusesse kolib kõrvakliinik senisest J. Kuperjanovi majast, uued ja avarad ruumid saavad endale ka näo- ja lõualuudekirurgia osakond ning naistekliiniku perekeskus. Samuti alustab tööd innovaatiline operatsiooniplokk, kus ravitakse nii päevakirurgia kui ka statsionaarset ravi vajavaid patsiente. Uued operatsioonitoad on varustatud lähimaade moodsaima tehnikaga,“ kirjeldas Toomas Kivastik.

M-korpuse brutopinna suurus on ligikaudu 20 000m2 ning C-korpusel 13 600m2. Hoonete ehitusprojekti koostasid Sweco Projekt AS ja AW2 Architects OY Eesti filiaal. Ehituse peatöövõtja oli AS Nordecon koos OÜ Embach Ehitusega.

„Kliinikumi uute korpuste ehitus läbi kolme aasta sattus täiesti erakordsesse ajastusse, mil oleme üheskoos pistnud rinda koroonapandeemia, ehitusmaterjalide tarnekriisi ja Ukraina sõja mõjudega. Ometi, just sedavõrd palju kui maailm on selle aja jooksul muutunud, samavõrra on paigas olnud selle projekti kese – luua väikestele patsientidele, nende peredele ja meedikutele suurepärane keskkond raviks ja tervenemiseks. Täname võimaluse eest sellesse panustada,“ sõnas Nordecon AS juhatuse esimees Gerd Müller.

Uute ravikorpuste kogumaksumus koos seadmete ja mööbliga on ligikaudu 70 miljonit eurot, mida kaasrahastati Euroopa Regionaalarengu Fondist projekti „SA Tartu Ülikooli Kliinikumi juurde- ja ümberehituse III ehitusetapp“ (struktuuritoetuse riikliku registri tunnusnumber 2014-2020.2.04.17-0071) raames.

Uusi ravikorpusi tutvustavat videoklippi saab vaadata Kliinikumi Youtube kanalil.


Sündmuse info

Tartu Ülikooli Kliinikumi Maarjamõisa meditsiinilinnaku III ehitusjärgu pidulik avamine toimub 19. mail 2023 kell 13:00 M-korpuse maa-aluses parklas, kuhu sisenemine toimub L. Puusepa tänava poolt parkla kaldtee kaudu. Pärast pidulikke tervituskõnesid liigutakse nii M- kui C-korpusesse lindilõikamisele.

Sündmusel osalevad Eesti Vabariigi president Alar Karis abikaasa Sirje Karisega, terviseminister Riina Sikkut, sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo, Tartu Ülikooli rektor prof Toomas Asser, Tartu linnapea Urmas Klaas, Tartu Ülikooli Kliinikumi juhatuse esimees Priit Perens, AS Nordecon juhatuse esimees Gerd Müller, projekteerija esindajatena AW2 Architects OY Eesti filiaali juht Berit Freivald ja SWECO Projekt AS juht Keijo Vaher ning omanikujärelevalve esindajana Sweco EST OÜ juht Aive Hirtentreu.

Lisainfo:
Toomas Kivastik, taristu suurprojektide osakonna juht
Toomas.Kivastik@kliinikum.ee
Tel: 5331 8022

30. septembril peeti Tartu Ülikooli Kliinikumi Maarjamõisa meditsiinilinnaku III ehitusjärgu uute ravikorpuste sarikapidu, mis sümboliseerib ehitustegevuse olulist vaheetappi.

Meditsiinlinnaku III ehitusjärgus ehitatakse L. Puusepa 8 hoonete kompleksile juurde kuue maapealse korrusega M-korpus, millest saab uus lastehaigla. Samal ajal valmib ka uus C-korpus, mille ehitamiseks vana hoone lammutati. Neljakorruselisse C-korpusesse seatakse sisse uus operatsiooniplokk ja kõrvakliinik, samuti hakatakse seal tegelema naistekliiniku perekeskuse külastajate ning näo- lõualuudekirurgia eriala patsientidega.

Kliinikumi juhatuse esimehe Priit Perensi sõnul oodatakse ravikorpuste valmimist pikisilmi. „Lastehaigla uue maja valmimine ning kõrvakliiniku kolimine uude meditsiinilinnakusse korpusesse on oodatud hetk nii patsientide kui ka meie töötajate poolt. Oleme tänulikud ehitajale ja kõikidele teistele osapooltele, kes on panustanud meditsiinilinnaku ehitamisse viimastel keerulistel, nii ühiskonda kui tervishoidu tabanud aastatel,“ lausus Priit Perens.

„Samaaegselt kahe korpuse ehitamine toimiva haigla keskkonnas on ehitusmeeskonnale suur väljakutse. Ja kui lisada siia hetkel maailma majanduses aset leidev ulatuslik materjalitarnete defitsiit ning jätkuva pandeemia keskkond, kirjeldab see hästi meie ees seisva ülesande komplekssust“, kommenteeris Nordecon AS juhatuse esimees Gerd Müller. „Hea kindel tunne on aga, et oleme töödega kenasti graafikus ning Nordeconi ja Embachi ühine objektimeeskond koos meie heade partneritega on heas tempos edasi toimetamas.“

Sarikapeo sümbol – pärg – oli ehitaja poolt asetatud tulevase lastehaigla ehk M-korpuse katusele. Pärja tõid alla Tartu Ülikooli Kliinikumi projektijuht Toomas Kivastik ja AS Nordeconi projektijuht Rauno Rausk.   

Tartu Ülikooli Kliinikumi M-korpuse brutopinna suurus on ligikaudu 20 000m2 ning C-korpusel 13 600m2. Uued ravikorpused valimivad 2022. aasta lõpus ning nende eeldatav kogumaksumus koos seadmete ja mööbliga on ligikaudu 70 miljonit eurot, mida kaasrahastatakse Euroopa Liidu poolt Euroopa  Regionaalarengu Fondist projekti „SA Tartu Ülikooli Kliinikumi juurde- ja ümberehituse III ehitusetapp“ (struktuuritoetuse riikliku registri tunnusnumber 2014-2020.2.04.17-0071) raames. Kliinikum sõlmis uute korpuste ehitustööde peatöövõtulepingu AS-ga Nordecon 6. juulil 2020. aastal, kes osales hankel ühispakkumisega koos tütarettevõttega Embach Ehitus. Ehitusprojekti koostasid Sweco Projekt AS ja Architecture Workshop Finland OY.

Videoklippi III ehitusjärgu ehitustöödest saab vaadata kliinikumi Youtube kanalil.

Täna, 28. mail pannakse nurgakivi Tartu Ülikooli Kliinikumi meditsiinilinnaku uutele ravikorpustele, sealhulgas uuele lastehaiglale. Uute korpuste eeldatav valmimise aeg on pooleteise aasta pärast.

Maarjamõisa III ehitusjärgu käigus rajatakse uued M-korpus ning C-korpus. M-korpus ehk tulevane lastehaigla paikneb endise erakorralise meditsiini osakonna parkla asemel ning on ühendatud G- ja H-korpusega. „Kuue maapealse korrusega lastehaigla ehitamise üks eesmärk on koondada lastega seotud ravitöö kliinikumi peamajja, mis võimaldab teha ravitööd kompaktselt ühes kohas,“ tutvustas Tartu Ülikooli Kliinikumi projektijuht Toomas Kivastik. Uues lastehaiglas on paremad tingimused haiglaraviks, aga ka päevaraviks ning ambulatoorsete vastuvõttude jaoks; oluliselt paranevad võimalused radioloogiliste ja teiste uuringute tegemiseks ning koostööks haigla teiste üksustega. „Lastehaigla kolmandale korrusele tulevad nii lasteintensiivravi- kui ka vastsündinute osakonna palatid. Nii on neil osakondadel samalt korruselt ühendus sünnitustubadega juhuks, kui vastsündinu vajab üleviimist lastehaiglasse,“ selgitas Kivastik.

C-korpus ehitatakse aga endise hoone asemel, mistõttu vana hoonetiib lammutati. Neljakorruselisse C-korpusesse seatakse sisse uus operatsiooniplokk ja kõrvakliinik, samuti hakatakse seal tegelema naistekliiniku perekeskuse külastajate ning näo- lõualuudekirurgia eriala patsientidega.

Tartu linnapea Urmas Klaasi sõnul on uute ravikorpuste ehitamine erakordselt oluline sündmus Tartu linna ja kogu Eesti jaoks. “Uue haiglakompleksi valmimine tõstab kliinikumi maailma tipptasemele ka ravikeskkonna osas. Eriti hea meel on uue lastehaigla üle, sest kõige pisemate patsientide ravitingimused paranevad oluliselt,” ütles Klaas.

„Uued kaasaegsed ravikorpused on oluline samm patsiendikesksuse suunas, pakkudes tänapäevastele standarditele vastavat ravikeskkonda nii väikestele kui suurtele patsientidele turvaliseks ja võimalikult mugavaks haiglas viibimiseks. Samas ei piisa selle saavutamiseks ainult uute hoonete ehitamisest, vaid esile tuleb tõsta ka meie majades ravitööd tegevaid tervishoiutöötajaid, kelle töö- ja olmetingimuste kaasajastamine sama oluline on,“ sõnas Tartu Ülikooli Kliinikumi juhatuse esimees Priit Perens.

Gerd Müller, Nordecon AS juhatuse esimees: „Tartu Ülikooli Kliinikumi meditsiinilinnaku ehitustööd on langenud huvitavale ajajärgule, mil tervis ja meditsiiniteenus on kogu maailmas tähelepanu keskpunktis. Pandeemia tingimustes tegutsevas haiglakompleksis ehitamine on suur vastutus ja väljakutse. Aitäh hea koostöö eest tellijale ja mul on eriliselt hea meel, et saame kontserni poolt panustada siin Nordeconi ja Embach Ehituse ühiste jõududega.“

Tartu Ülikooli Kliinikumi M-korpuse brutopinna suurus on ligikaudu 20 000m2 ning C-korpusel 13 600m2. Uued ravikorpused valimivad 2022. aastal ning nende eeldatav kogumaksumus koos seadmete ja mööbliga on ligikaudu 70 miljonit eurot, mida kaasrahastatakse Euroopa Liidu poolt Euroopa  Regionaalarengu Fondis projekti „SA Tartu Ülikooli Kliinikumi juurde- ja ümberehituse III ehitusetapp“ (struktuuritoetuse riikliku registri tunnusnumber 2014-2020.2.04.17-0071) raames. Kliinikum sõlmis uute korpuste ehitustööde peatöövõtulepingu AS-ga Nordecon, kes osales hankel ühispakkumisega koos tütarettevõttega Embach Ehitus. Ehitusprojekti koostasid Sweco Projekt AS ja Architecture Workshop Finland OY. Videoklippi uute korpuste valmimisest saab vaadata SIIT.

Info ajakirjanikele

Tartu Ülikooli Kliinikumi meditsiinilinnaku III ehitusjärgule nurgakivi panemise tseremoonia toimub 28. mail kell 14:00 ehitatava M-korpuse I korrusel (L. Puusepa 8).

Sündmusel osalevad tervise- ja tööminister Tanel Kiik, Tartu Ülikooli rektor prof Toomas Asser, Tartu linnapea Urmas Klaas, Tartu Ülikooli Kliinikumi juhatuse esimees Priit Perens, Tartu Ülikooli Kliinikumi ja Tartu Ülikooli lastekliiniku juhataja prof Vallo Tillmann, AS Nordecon juhatuse esimees Gerd Müller,  projekteerija esindajatena AW2 Architects arhitekt ja Tallinna esinduse juht Berit Freivald ja SWECO Projekt AS juht Keijo Vaher ning  omanikujärelevalve esindajana Sweco EST OÜ juht Toomas Rapp.

Täna kogunes hulk rahvast TÜ kliinikumi tulevase lastekliiniku betoonist seinte vahele, mille akendeavadest puhus jahe tuul hoolimata õues olnud päikesepaistest. Ilusate soovide saatel täideti ajakapsel märgiliste esemetega: maskide, tühjade vaktsiinipudelite, piltide, nimekirjade, beebisusside ja digitaalse infoga pulkadega ning maeti betooni alla, et tänasest päevast ka tulevikule sõnum saata.

Maarjamõisa meditsiinilinnaku ümbrusse on tekkinud taas piirdeaiad, mis märgivad järgmisi suuri ehitustöid. Erakorralise meditsiini osakonna (EMO) parkla asemele kerkib uus lastehaigla.

Tänasest on pool EMO parkimisplatsist suletud. Kuna tulevikus muutub üks parkimisplatsipoolne välissein siseseinaks, siis esimene töö on tollelt seinalt fassaadikatte eemaldamine. EMO uksest sisse ja välja liikumist see esialgu ei sega.

Suur muutus oktoobris

Küll aga tuleb varsti arvestada suuremate muutustega. Oktoobri teises pooles alustatakse kaevetööd, kuna enne uue haigla kerkimist tuleb rajada kaks maa-alust korrust parkla tarvis. Siis kasvab ehitustanner juba mitu korda. Piirdeaia sisse jääb terve EMO-esine parkimisplats koos teede ja haljastusega, ning see ala ulatub Puusepa 6 ravihooneni välja.

Esialgsete plaanide järgi muutub 19. oktoobrist ka sissepääsutee EMOsse. Senine uks suletakse ning uus, ajutine sissepääs hakkab olema EMO Puusepa tänava poolse külje kiirabihallist. Teed uue sissepääsuni juhatavad viidad ning jalakäijaile eraldatakse kiirabiautode teest piiretega eraldi rada.

Kahe aasta pärast sügisel on EMO praeguse parkla asemel kahe maa-aluse ja kuue maapealse korrusega maja, mille välisilme sobitub senise linnaku majadega. Kuuest korrusest viis on meditsiinilised, kuues aga tehniliste ruumide ja seadmete tarvis.

Kuna eelmises ehitusetapis valmisid J-, K- ja L-maja, tähistatakse lastehaigla uut maja tähestiku järgmise, M-tähega.

Nii Maarjamõisa meditsiinilinnaku projektijuht Toomas Kivastik kui ka tehnikateenistuse direktor Peep Pitsner paluvad kliinikumi nimel inimestelt mõistmist ja liikluskorralduse muudatuste ja uute liikumissuundade hoolikat jälgimist.

Kui EMO parkimisplats päriselt suletakse, saavad erakorralise arstiabi vajajad parkida naabruses, Puusepa 6 ravihoone ees, ning kõigil teistel palutakse seda arvestada. Ka tekib pisut ruumi juurde kiirabihalli ette, kus taksod uue parkimiskorralduse järgi enam seista ei tohi.

Teine uus maja

Maarjamõisa meditsiinilinnaku nüüd algavas, kolmandas ehitusjärgus ei sünni uus hoone ainult lastekliinikule, vaid praeguse Puusepa 8 linnaku teise nurka, C-korpuse asemele ehitatakse samuti uus hoone. Seal saavad moodsad ruumid kõrvakliinik, naistekliiniku perekeskus ning uus operatsiooniplokk.

Kolmanda ehitusjärgu maksumus koos seadmete ja sisustusega on ligi 70 miljonit eurot, mida kaasrahastab Euroopa Liit.