Loote väline pööre on sünnitusabi protseduur, mille käigus tuharseisus olev loode pööratakse peaseisu. Loote välist pööret soovitatakse teha raseduse lõpul 35.-36.rasedusnädalal, mil õnnestumise tõenäosus on kõige suurem. Loote välist pööret võib teha ka hiljem kui eespool mainitud ajal.

Loote välist pööret soovitatakse teha kõigil juhtudel, kus loode on tuharseisus või ristiseisus ja puuduvad ema- või lootepoolsed vastunäidustused protseduuri tegemiseks. Raseduse ajal tehakse väline pööre ühe lootega raseduse korral. Kaksikute korral võib välist pööret teha vajadusel sünnituse käigus teise kaksiku asendi korrigeerimiseks – sel juhul tehakse pööre vahetult peale esimese kaksiku sündi.

Protseduuri kulg

Enne loote välist pööret soovitatakse emal tühjendada põis. Rasedal palutakse lamada voodis, mille peatsiosa on kergelt langetatud, et soodustada loote tuharate tõusmist vaagnas. Sellel ajal tehakse ka kardiotokogramm, et veenduda loote heaolus. Samal ajal tilgutatakse naisele veenisiseselt ravimit emaka kokkutõmmete ärahoidmiseks (tokolüüs).
Vahetult enne loote välist pööret selgitatakse ultraheliaparaadiga loote täpne asend emakas. Väline pööre teostatakse ultreheliaparaadi kontrolli all.

Loote tuharaid tõstetakse peopesaga õrnalt üles ja pead suunatakse teise käe abil ettevaatlikult rinnale. Väline pööre sooritatakse jõudu liigselt kasutamata umbes viie minuti jooksul. Peale välist pööret tehakse uuesti kardiotokogramm.

Protseduuri järgselt saab naine haiglast lahkuda mõne tunni pärast ja kontrollkülastus toimub reeglina rasedust jälgiva ämmaemanda või arsti juurde umbes ühe nädala pärast.

Võimalikud tüsistused ja ohud

Loote väline pööre on turvaline nii emale kui lapsele. Loote väline pööre ei tekita muutusi loote vereringes. Väga harva võib tekkida lootevee puhkemine ja seoses sellega võib laps sündida enneaegsena. Üliharva võib tekkida platsenta enneaegne irdumine, mis väljendub veritsuses või emaka kokkutõmmete tekkes ning sel juhul on vajalik erakorraline keisrilõige.

Koostaja: dr.Fred Kirss, dr.Pille Vaas

LISAKS: Patsiendiinfo " Loote väline pööre"