Enneaegseks sünnituseks nimetatakse regulaarsete emaka kokkutõmmete teket enne raseduse 37.nädalat koos samaaegsete muutustega emakakaelas (emakakael hakkab avanema). Kaasneda võib lootevee enneaegne puhkemine.

Enneaegse lapse sünd on suur mure vanematele ning lapse ravi võib osutada vägagi kulukaks, nii majanduslikult kui psühholoogiliselt kurnavaks. Enneaegsetel esineb mitmeid tõsiseid terviseprobleeme, mille tõttu nad vajavad spetsiaalset jälgimist ja ravi.

 

Enneaegse sünnituse põhjused

Enneaegse sünnituse põhjused võivad olla nii ema- kui lootepoolsed, samuti võivad need olla seotud varasemate raseduste kuluga, ema varasemate haiguste ja operatsioonidega, emaka väärarenditega.

Enneaegset sünnitust soodustab ema väsimus ja kurnatus, lühikese vaheajaga üksteisele järgnevad rasedused, ema halb toitumine, aneemia, suitsetamine ja alkoholi tarbimine raseduse ajal jt tegurid.

 

Ähvardava enneaegse sünnituse tunnused

• Regulaarsed emaka kokkutõmbed, mis puhkusega ei taandu
• Lootevee puhkemine või selle kahtlus
• Vereeritus tupest
• Suurenenud vesine või veresegune tupevoolus
• Survetunne alakõhus ja tupes

 

Ähvardava enneaegse sünnituse diagnoosimisel on enamasti vajalik haiglaravi. Emale manustatakse ravimeid emaka lõõgastamiseks ja kokkutõmmete allasurumiseks. Kui on oht, et laps võib sündida enneaegsena, tehakse emale lihasesisene süst (Betametasoon), mis aitab loote kopse ettevalmistada üsaväliseks eluks. Vajadusel kasutatakse ka antibiootikume või muid ravimeid. Raviga õnnestub sageli enneaegset sünnitust ära hoida või edasi lükata.

 

Ähvardavale enneaegsele sünnitusele viitavate tunnuste olemasolul võtke ühendust oma ämmaemanda või naistearstiga. Kontrolliks võib pöörduda ka naistenõuandla valvekabinetti, nädalavahetusel erakorralise meditsiini osakonda (EMO).

 

Koostanud: dr. Pille Vaas