Raseduse katkemise e. spontaanabordiga on tegemist kui katkemine toimub enne 22. rasedusnädalat.

 

Raseduse katkemise põhjused

Arvatakse, et umbes 50 % rasedustest katkeb. Enamik neist katkeb nii varajases järgus, et naine ei saagi teada, et ta oli rase, ainsaks tunnuseks on menstruatsiooni hilinemine paar päeva. Juba diagnoositud rasedustest katkeb 15-20%. Kõige sagedamini toimub raseduse katkemine esimesel kolmel kuul (80%). Mida suurem on rasedus, seda vähem tõenäoline on selle katkemine.

Raseduse katkemise kõige sagedasemaks põhjuseks on lootepoolsed häired – väärarendid, kromosoomianomaaliad vms. Kõrvalekaldeid kromosoomides esineb umbes 60% juhtudest. Kõik kromosoomianomaaliad ei põhjusta tingimata raseduse katkemist, mõnede kõrvalekallete korral võib laps sündida ka elusana.

Korduvate raseduse katkemise põhjustest moodustavad lootepoolsed häired väiksema osa, enamatel juhtudel on häiritud loote kasvukeskkond – tegemist on emakaanomaalia, hormonaalsete häirete, immunoloogiliste häirete, põletike, ema kaasnevate haiguste jt. teguritega. Kui kõik võimalikud põhjused on välja lülitatud, siis jääb 50% juhtudest raseduse katkemise põhjus kahjuks siiski ebaselgeks.

Ka isapoolsed tegurid on raseduse katkemises võimalikud.

 

Raseduse katkemise sümptoomid

• veritsus – määrivast pruunikast veritsusest kuni rohke heleda vere erituseni
• alakõhuvalud, pingetunne alakõhus, ristluu piirkonna valu
• ultraheliuuringul on lootehoidla tühi või puudub lootel südametegevus või esinevad verevalandused lootekestade vahel, platsenta all.

 

Ähvardava raseduse katkemise korral on raviks voodirahu, rasedust toetavad ravimid (progesteroon, lõõgastid, vitamiinid jm), loote seisundit jälgitakse vajadusel korduvate ultraheli uuringutega. Lisaks on vajalik tupe- ja emakakaelainfektsioonide ravi.

 

Kui raseduse säilitamine ei ole võimalik (tugev vereeritus, loode on hukkunud) on vajalik emakaõõne puhastus e. abrasioon või raseduse katkestamine ravimite abil. Emakaõõne puhastus tehakse narkoosis. Peale emakaõõne puhastust on soovitav profülaktiline antibakteriaalne ravi. Soovitav on ka mõne aja vältel (3-6 kuud) rasestumisest hoiduda.

 

Raseduse katkemisele omaste tunnuste korral võtke ühendust oma ämmaemanda või naistearstiga. Kontrolliks võib pöörduda ka naistenõuandla valvekabinetti, nädalavahetusel erakorralise meditsiini osakonda (EMO).

 

Koostanud: dr. Pille Vaas