Aneemia e. kehvveresus

Aneemia on kõige sagedasem rasedustüsistus, seda esineb pooltel rasedatest mingil perioodil raseduse vältel.

Vereloomesüsteemis toimuvad raseduse ajal olulised ümberkõlastused - ema vereplasma maht tõuseb poole võrra, punaliblede e. erütrotsüütide hulk suureneb 20%, paraneb raua omastamine.

Kõige sagedasemaks aneemia vormiks on rasedatel rauavaegusaneemia. Selle põhjuseks on suurenenud raua vajadus raseduse ajal. Raud on vajalik kudede taastamiseks ja punalibledes sisalduva hapnikku transportiva aine – hemoglobiini – tootmiseks, aju arenguks ning keemiliste ühendite aktiivsuse tagamiseks nii ajukoes, immuunsüsteemis kui ka teistes kudedes. Rauapuuduse tagajärjel vere punaliblede hapnikukandmisvõime väheneb.

Ema raseduseelsed rauavarud kasutatakse ema kiirenenud vereloome poolt ning loote kasvu tagamiseks. Rauavaegusaneemia riski suurendavad korduvad veritsused raseduse ajal, mitmikrasedus, üksteisele järgnevad rasedused, ema ägedad ja kroonilised haigused (nt haavandiline soolepõletik, mao- ja kaksteistsõrmiksoole haavandtõbi, korduv kuseteede infektsioon jt), raua imendumise häired, sooleparasiidid, mao happesust vähendavate ravimite kasutamine, ebapiisav toitumine.

Aneemiaks loetakse raseduse ajal hemoglobiini väärtust alla 110 g/l I ja III trimestril ning alla 105 g/l II trimestril. Madalaid hemoglobiini väärusi (85-105 g/l) seostatakse lapse madala sünnikaalu ja enneaegse sünnituse kõrgema riskiga. Rasedaid uuritakse aneemia esinemise suhtes raseduse I trimestril (või esimesel pöördumisel) ning korratakse analüüsi 28. rasedusnädalal, et jääks enne sünnitust piisavalt aega raviks.

Kuidas rauavaegusaneemiat ennetada?

Aneemia ennetamisel on oluline vaheldusrikas toitumine. Kõige paremini saab organism rauda kätte liha- ja veretoitudest, neis sisalduvast rauast imendub umbes 20%, taimsetes toitudes sisalduvast rauast vaid 5-10%.

Raua allikateks on: punane liha, maks, veretooted, muna, oad, spinat jt. rohelised köögiviljad, idandid, seemned, pähklid, kuivatatud puuviljad, tomatid, maasikad, punapeet, seened.

Aneemia esinemisel jääb tervislikust toitumisest siiski väheks ning vajalik on rauapreparaatide kasutamine. Rauapreparaadid on rasedatele soodushinnaga, retsepti ravimile väljastab rasedust jälgiv ämmaemand või arst. Vahel tuleb ravi jätkata ka mõne aja jooksul peale sünnitust.

Profülaktiline rauaasendusravi normi piires oleva hemoglobiini väärtuse korral ei ole vajalik.

 

Koostanud: dr. Pille Vaas