Tegevused eesmärkide saavutamiseks

7. Praktiseerige ema ja lapse ühes ruumis olekut – võimaldage emal ja lapsel olla koos ööpäevaringselt
7.1.Kõikidele sünnitusjärgsetele naistele luuakse võimalus emal ja lapsel olla koos ööpäevaringselt, et ema saaks imetamise soodustamiseks last rinnaga toita vastavalt lapse nõudmisele ja sageli kogu haiglas viibimise ajal.
7.2. Ema innustatakse hoolitsema iseseisvalt oma vastsündinu eest, pereliikmeid motiveeritakse osalema vastsündinu eest hoolitsemisel võimaldades emal puhata.
7.3. Imetavaid emasid informeeritakse öiste toidukordade vajalikkusest kinnitades, et see on normipärane vastsündinu ja imiku vajaduste rahuldamine.
7.4. Meditsiinilisi protseduure/läbivaatusi teostatakse ema palatis, kui see on võimalik ning praktiliselt teostatav. Kui laps on rinnal, loobutakse nii ema kui vastsündinu läbivaatustest/protseduuridest.
7.5. Vastsündinu emast eraldamine toimub vaid juhul, kui laps viibib ravil intensiivravipalatis või ema tervislik seisund on raske ja/või ei võimalda lapse eest hoolitseda.

Allikad: 2,4,5,8,9,10,11,17,21,23,26,35

 

7.1. Kõikidel emadel ja lastel võimaldatakse koos olla ööpäevaringselt, et ema saaks imetamise soodustamiseks last rinnaga toita vastavalt lapse nõudmisele ja sageli kogu haiglas viibimise ajal. Laps on kas voodikeses ema voodi kõrval, et ema näeks kergesti last ja saaks last enda juurde võtta või emaga ühes voodis, kui voodi on lai ja kõvema madratsiga.

 

7.2. Ema innustatakse hoolitsema iseseisvalt oma vastsündinu eest, pereliikmeid motiveeritakse osalema vastsündinu eest hoolitsemisel võimaldades emal puhata.

 

7.3. Imetavaid emasid informeeritakse öiste toidukordade vajalikkusest kinnitades, et see on normipärane vastsündinu ja imiku vajaduste rahuldamine. Emadele on kättesaadavad infomaterjalid imetamise füsioloogia ja laktatsiooni säilitamise kohta.

 

7.4. Lapse meditsiinilisi läbivaatusi pediaatri või ämmaemanda poolt, vaktsineerimisi teostatakse koos emaga/isaga (või ema/isa juuresolekul) selleks ettenähtud läbivaatustoas. Skriiningvere võtmine ainevahetushaiguste diagnostikaks võetakse ema palatis, valu leevendamiseks soovitatalt kui laps on ema rinnal.

 

7.5. Ema ja lapse eraldamisel on negatiivne mõju imetamisele, lapsed karjuvad rohkem, emade rahulolu on väiksem, võib esineda psühholoogiline trauma nii emale kui lapsele. Kõik emad, kelle lapsed vajavad erilist hooldust, peavad olema teadlikud rinnapiima tähtsusest/vajalikkusest lapsele.
Emadele tuleks õpetada: piima sõõrutamist ja kogumist, laktatsiooni säilitamist, enese eest hoolitsemist, selgitada puhkuse vajalikkust, piisava toidu ja joogivajalikkust, õigeid imetamisvõtteid, kui last on võimalik panna rinnale.

 

7.6. Laps ja ema peaks koos olema ühes toas ka keisrilõike järgselt – ei tohiks eraldada!