Kontaktandmed

SA TÜ Kliinikum Stomatoloogia kliinik
L. Puusepa 1a
IV korrus,
50406 TARTU

Tel: +372 731 9100
(registeerimine)

Tel: +372 7319 852
(sekretär)

Fax: +372 7319 854

Vaata kaarti

 

(Koostatud Ameerika Endodontide Assotsiatsiooni patsiendi infolehe põhjal)

 

Miks vajab hammas juureravi ümberravi?

Kuna meditsiinis puuduvad garantiid ning ravi õnnestumine sõltub paljudest faktoritest, võib juhtuda et hammas ei ole paranenud. Põhjuseid on mitmeid:

  • juureravi 3kitsad või kõverad juurekanalid, mis jäid esmase juureravi ajal töötlemata
  • keerukas kanalianatoomia, mida ei õnnestunud esimesel korral avastada
  • hamba taastamine juureravi järgselt lõpliku täidise või krooniga viibis või puudus (kuid näiteks nüüd on see plaanis)
  • ülesehitus lekib - mikroobid levivad süljest kanaliruumi

 

Ravi võib ebaõnnestuda ka nn. uutel põhjustel:

  • hambale tekib uus auk, mille kaudu mikroobid täidetud juurekanalitesse liiguvad ning põletikku põhjustavad
  • täidis/kroon on murdunud, eemaldunud või lekkiv - hammas on mikroobidele avatud
  • on tekkinud hambamurd

juureravi 4

Mis juhtub juureravi ümberravi ajal?

Juureravi ümberravi alustamiseks avab arst juuretäidisele ligi pääsemiseks hamba. Juurdepääsu loomiseks on vahel vajalik vana täidise, krooni või posti täielik eemaldamine. Juuretäidise eemaldamise järgselt on arstil võimalik kanaliruum puhastada ja hoolikalt üle vaadatada, nii on võimalik leida lisakanaleid või teisi kõrvalekaldeid tavapärasest hamba anatoomiast. Vahel on selleks tööks vajalik suurenduse - mikroskoobi kasutamine. Kanalite puhastamise järgselt asetab arst kanalitesse ravimi ning sulgeb kanaliruumi lekkekindla ajutise täidisega. Kanalite puhastamiseks võib kuluda mitu visiiti. Viimasel visiidil täidetakse kanalid uuesti. Kui kanaleid ei õnnestu läbida, need on väga kitsad või ummistunud, võib osutuda vajalikuks hamba eemaldamine või kirurgiline juureravi (kanalitele lähenetakse kirurgiliselt juuretipu poolt). Ravi lõppedes vajab hammas püsivat ülesehitust: täidist või krooni, see kaitseb ning taastab hamba funktsiooni.

 

Kas ümberravi on hamba jaoks parim ravivõimalus?

Kui vähegi võimalik, on oma hamba säilitamine parim lahendus. Ümberravitud hambad püsivad ja funktsioneerivad suus aastaid või aastakümneid. Ravimeetodid on aastatega muutunud ning see, mis varasemalt oli võimatu, on nüüdseks saanud võimalikuks. Juureravi ümberravi on enamasti edukas, kuid kahjuks ei saa meditsiinis anda garantiisid. Enne ravi alustamist tutvustab arst erinevaid ravivõimalusi ning nende edukust.

 

Kui palju ümberravi maksab?

Hind sõltub ravi keerukusest. Ravi on enamasti raskem ja aeganõudvam kui esmane juureravi. Ümberravi käigus tuleb eemaldada vana täidis, juuretäidis ning otsida kõrvalekaldeid tavapärasest hamba juurekanalite anatoomiast (lisakanalid, leidmata kanalid). Ravi käigus teeb arst röntgenülesvõtteid. Seetõttu on juureravi ümberravi kallim kui esmane juureravi.

 

Millised on ümberravi alternatiivid?

Kui tavapärast juureravi ei saa teostada, võib arst otsustada kirurgilise juureravi kasuks. Sellisel juhul tehakse igemele lõige, tuuakse nähtavale hamba juuretipp, vajadusel see eemaldatakse ning kanalid täidetakse juuretipu poolt. Vahel tuleb hamba raviks kasutada nii tavapärast kui ka kirurgilist juureravi. Kui ümberravi ei ole võimalik teostada või patsient seda ei soovi, on näidustatud hamba eemaldamine.

 

Millised on juureravi ümberravi ja/või kirurgilise juureravi alternatiivid?

Ainsaks alternatiiviks on hamba eemaldamine. Puuduv hammas tuleb seejärel taastada implantaadi - tehiskruvi, sildproteesi või suust eemaldatava proteesi abil. See on vajalik mälumisfunktsiooni taastamiseks ning tühja koha kõrval või kohal paiknevate hammaste asendi muutumise vältimiseks. Tihti võivad need lahendused osutuda kallimaks ning ajakulukamaks kui juureravi ümberravi ning sellele järgnev hamba taastamine (juhul, kui see on võimalik). Oluline on meeles pidada, et ükskõik, kui hästi puuduv hammas taastada õnnestub, ei ole see kunagi nii hea, kui oma hammas.