Kontaktandmed

SA TÜ Kliinikum Stomatoloogia kliinik
L. Puusepa 1a
IV korrus,
50406 TARTU

Tel: +372 731 9100
(registeerimine)

Tel: +372 7319 852
(sekretär)

Fax: +372 7319 854

Vaata kaarti

Kus asub laste hambaravi osakond?

Väga erinevates kohtades:
L. Puusepa 1a IV korrus
Koolides on meil 8 kabinetti:

  • Tartu Hansa Kool
  • Tartu Kivilinna Kool
  • Tartu Kutsehariduskeskus, Põllu 11
  • Tartu Kutsehariduskeskus, Kopli 1
  • Tartu Hiie Kool
  • Tartu Veeriku Kool
  • Tartu Descartes' i Kool

NB! Kui teie laps õpib ühes nendest koolidest, siis saatke laps rahulikult koolis töötava hambaarsti juurde, temal on teie lapse jaoks alati aega. Huvi korral minge kindlasti ise uudistama koolis olevat hambaravi kabinetti ja te näete, et ka seal on korralik aparatuur ja lahked töötajad.
Kui te ei soovi, et teie last ravib koolis töötav hambaarst, siis palun saatke hambaarstile kirjalik teade selle kohta. Kuid ärge imestage, et vaatamata teie kirjale teie lapse hambaid aeg-ajalt kontrollitakse. Tegemist on ainult profülaktiliste läbivaatustega, mille käigus selgitatakse, kas teie lapse hambad on ravitud või mitte.


Kus asuvad ortodondid?

Ortodontilist ravi ehk vales asendis olevate hammaste ja hambumuse korrigeerimist teostatakse lastestomatoloogia osakonnas aadressiga L. Puusepa 1a.

Kuigi tegemist on lastestomatoloogia osakonnaga, ravime siin ka täiskasvanuid!
Ortodondid töötavad sageli koos ortodondiks õppivate residentidega, pole põhjust neid karta, sest raviplaani otsustab siiski spetsiaalset kutsetunnistust omav ortodont, mitte õppur. Sageli pakutakse konsultatsiooniaega üliõpilaste juurde praktikumi. Pole põhjust ka neid karta. Neid valvab/kontrollib arst-õppejõud-ortodont.

 

Kas on vaja saatekirja?

Laste hammaste ravile saatekirja vaja ei ole.
Kui soovite ortodontilist ravi, siis võtke oma hambaarstilt saatekiri. Miks seda vaja on? Väga lihtsal põhjusel. Sageli ise pöördujad ei teagi, et tegelikult probleemi polegi. N: vahe ülemiste hammaste vahel lastel vanuses 6- 9 aastat on normaalne , see kaob ära koos jäävhammaste lõikumisega. Kuna järjekorrad ortodondile on väga pikad, siis me meeleldi ootaksime lapsi "tõeliste probleemidega". Seepärast eelnevalt nõustada selles suhtes, kas tegemist on anomaaliaga või mitte, võivad teid ka hambaarstid.


Kes tasub laste hammaste ravi eest?

Kehtivate seaduste kohaselt on hambaravi tasutud Eesti Haigekassa poolt kõigile lastele kuni 19-nda eluaastani.
Ortodontilise ravi maksumuse tasub Eesti Haigekassa lastele kuni 19-nda eluaastani, juhul kui tal on üks järgnevatest anomaaliatest:
- prognaatne hambumus sagitaalse lahiga enam kui 9 mm
- progeenne hambumus
- lahihambumus, kui kontaktis on ainult molaarid
- peetunud jäävintsisiivid või kaniinid
- kui puudub intsisiiv, kaniin või rohkem kui üks hammas lõualuu kummalgi poolel
- huule-suulaelõhe jt näo-lõualuusüsteemi kaasasündinud väärarengud
Vaata selgitavaid jooniseid lõigu juures "Ortodontilisest ravist".

Kui palju maksab ortodontiline ravi kui selle eest peab ise tasuma ?
Ortodontilise ravi maksumuse kohta saab infot ortodondi konsultatsiooni ajal.

Milliseid raviprotseduure sooritavad hambaarstid lastele?
Profülaktilisi läbivaatusi.
Profülaktilisi menetlustega lastele vanuses 6-12 eluaastat.
Kaariese ravi.
Hamba juure ravi.
Hammaste eemaldamist.
Suuõõne limaskesta haiguste ravi.
Hammaste tugikudede haiguste ravi.

Kindlasti külastage lapsega hambaarsti kaks korda aastas!


Kas on võimalik ravida laste hambaid narkoosis?
Sageli narkoosis hambaravi all mõeldakse sootuks hammaste parandamist süstiga eelnevalt tuimastades, seda tehakse tavaliselt kõikidele lastele.
Narkoosis hammaste parandamine tähendab aga seda, et laps pannakse anestesioloogi poolt magama hambaraviprotseduuride ajaks. Kuid selline hambaravi  on mõeldud raske vaimupuudega lastele, mitte kasvatusraskustega jonnipunnidele.
Kui laps ei lase hambaid parandada ja jonnib, siis temaga tuleb tegelda, sest tegemist on tavalise hirmuga hambaraviprotseduuride ees, milline on sageli  sisendatud lapsevanema enda poolt.
Küsige hambaarstilt nõu, kuidas sellisel juhul käituda. Sageli kartlikud lapsed käivad mitu korda hambaravi osakonnas tutvumas ravitööga või mängimas mängunurgas. Kasulik on kartlik laps võtta endaga hambaarstile kaasa. Kui teile teostatakse hambaraviprotseduure, siis ta näeb, et te ise ei karda ja muutub julgemaks.
Perekonnad, kellel on tungiv vajadus ravida last narkoosis, võiksid telefoni teel eelnevalt võtta kontakti dr. Kreegimäe või dr. Olak´iga. Vajalik on esimene visiit nende arstide juurde selleks, et teha võimalusel panoraamröntgenpilti lapse hammastest ja määrata ära eemaldatavate/ravi vajavate hammaste arv. Kindlasti on vajalik perearsti kirjalik tõend lapse üldtervisliku seisundi kohta.

 

Ortodontilisest ravist.
Kuna ortodontiline ravi on sageli kestvusega paar aastat ja suhteliselt kallis, siis oleks mõistlik kodus eelnevalt lapsega arutada, kas ta soovib ikka kindlasti ennast ravida ja millise aparaadiga. Sageli on lapsed juba eelnevalt sõpradelt uurinud, milliseid aparaate nende sõbrad kannavad ja kuidas nendega olla on. Kindlasti ei tule ravitulemus hea kui lapsevanem kinnitab 7 aastasele lapsele, et tema on vastutav ravi eest, kindlasti ei ole see nii. Ortodontiline ravi on "perekonna ravi". See tähendab, et lapsi on vaja kontrollida, motiveerida, teha temaga koos harjutusi kui ortodont neid vajalikuks peab. Samuti käia vajadusel erinevate spetsialistide vastuvõtul (logopeedi, nina-kurgu-kõrvaarsti, allergoloogi jt juures).
Ortodontiline ravi on väga vajalik neile, kes tunnevad ennast halvasti oma valehambumusega, ükskõik kui raske või kerge see siis on. Kaunis naeratus parandab väga sageli enesetunnet. Kuid kui laps antud vanuses ise ennast ravida ei soovi, sest ta on enesega rahul, siis ta saab teha seda ka hiljem. Kindlasti on erinevused ortodontilises raviplaanis erinevates vanuseperioodides, kuid soov ennast ravida peab olema lapse enda, mitte lapsevanema oma.
Nüüd joonised, millised aitavad soovijail ise määrata hambumuse tüüpi. Tähtsaim soovitus, laske lapsel hambumuse määramise ajal neelatada, siis ta paneb tagumised hambad kokku korrektselt. Äge laske ennast petta! Kui puudutate lapse lõuga, siis ta nihutab lõua just sinna poole, kus teda puudutati ja nii võite saada väära tulemuse.

Normaalne ülemiste ja alumiste hammaste vahekord on järgmine. Samal ajal võivad lapsel olla üksikute hammaste asendi anomaaliad, kuid tema nägu on kena kui ta ei naerata paljastatud hammastega.

 01_lastestom 02_lastestom

Kui eest taha suunas hammaste vahe on 9 mm või enam, siis tasub ortodntilise ravi Eest Haigekassa. Lapse näo profiil küljelt on kumer, esile tungivad ülemised hambad

03_lastestom 04_lastestom

Kui alumised eeshambad on eespool ülemisi, siis ravi eest tasub Eesti Haigekassa. Lapse näo profiil on küljelt vaadates nõgus.

05_lastestom 06_lastestom

Kui kokku puutuvad ainult tagumised purihambad, siis ortodontilise ravi eest tasub Eesti Haigekassa. Sellisel juhul on lapsel sageli mälumine häiritud, võivad olla seedehäired, sest pole just palju kokku puutuvaid hambaid. Kindlasti on häiritud ka kõne.

07_lastestom

Kui lõualuus on peetunud eesmine lõikehammas või silmahammas, siis tasub samuti ravi eest Eesti Haigekassa. Lapse näo väliskuju sageli muutunud ei ole, kuid naeratus on vägagi rikutud.

08_lastestom 09_lastestom

Kui pole moodustunud eeshammas või mitu külgmist hammast, siis ortodontilise ravi eest tasub Eesti Haigekassa. Kui puuduvad hambad, siis sageli lapse näo väliskuju ei pruugi olla halb. Kindlasti on häiritud esteetika ja mälumisefektiivsus.

10_lastestom 11_lastestom

Samuti tasub ravi eest Haigekassa lastel huule-suulaelõhede korral. Lapsed on ravitavad. Nende ravi on küll pikaajaline ja raviarstide meeskond koosneb päris mitmetest spetsialistidest, kuid tulemused on väga head.

12_lastestom 13_lastestom

 

Kuidas vältida erinevaid suuõõne haigusi?

Lugege palun kindlasti järgmist kodulehte http://www.ut.ee/tervis/hambad ja te hoiate kokku palju aega, raha ja närve.


14_lastestomKaunis naeratus on eduka inimese tunnus!


Olen valmis vastama erinevate küsimustele aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.