Kontaktandmed

 

SA Tartu Ülikooli Kliinikum südamekliinik

L. Puusepa 8, 
50406 TARTU

Tel: +372 731 8445

kardioloogia@kliinikum.ee

1. Koormusega EKG

Koormustest kestab ligikaudu pool tundi. Uuring kujutab endast jalgrattasõitu (ratas on paigal, liiguvad ainult pedaalid) või kõndimist liikuval rajal. Ülakehale on kinnitatud elektroodid, mille abil registreeritakse EKG-d. Koormuse raskusastmed määratakse iga patsiendi jaoks eraldi. Samas mõõdetakse ka vererõhku.

Kui Te tarvitate ravimeid, siis tuleks Teil raviarsti käest järele uurida, kas uuringu eelselt tuleks mõni ravim ära jätta või ravimite võtmisel muutusi ei toimu.

Koormustesti puhul on soovitav avaram, jalgade liikumist mittesegav riietus või spordiriietus. Kui Te kannate prille, siis palume need uuringule kaasa võtta kuna uuringu ajal tuleb Teil jälgida skaala näitu.

Soovitav on teada enda pikkust ja kehakaalu.

Kindlasti tuleks kaasa võtta EKG ja varasemad koormustesid (kui on tehtud).

Vastuse saab kätte kohe pärast uuringut.

 

2. Sestamibi test e. südamelihase uuring radioaktiivse isotoobiga

Sestamibi testiga saab hinnata Teie südamelihases isheemia olemasolu, raskust, ulatust, varsakeste funktsiooni, müokardi eluvõimelisust. Selles uuringus kasutatakse radioaktiivset kiirgust, aga need doosid on suhteliselt väikesed. Ühe uuringuga saada doos on võrreldav 2 aasta jooksul looduslikust foonist saadava doosiga. Vajalikud pole ka mingid erilised ohutuse meetmed pärast testi sooritamist.

Naispatsientidele, kes on rasedad või imetavad rinnaga, ei tohiks manustada radioaktiivset isotoopi!

Lähemalt selgitab arst Teile uuringu põhimõtteid ja eesmärke.

 

Patsiendi meelespea!

  • 12 tundi enne uuringut ei tohi tarbida kofeiini (kohv, tee, kakoa, coca cola, "energia"-joogid, kofeiini sisaldavad ravimid).
  • Igapäevaste ravimite kasutamisel konsulteerige oma raviarstiga, kas peaksite enne uuringut ravimid ära jätma või võite neid edasi võtta.
  • Tulge uuringule soovitavalt mugavas riietuses, mis ei takista Teil füüsilise koormuse tegemist (jalgrattal sõitmist või liikuval rajal kõndimist)
  • Uuring algab Maarjamõisa Haigla isotoopdiagnostika osakonnas (F-korpus, I korrus, kab. 114), kus õde paigaldab Teile veeni kanüüli, mille kaudu süstitakse radioaktiivset isotoopi. Rahulikus olekus lamades tehakse Teile gamma-kaamerega piltdiagnostika. 
  • 4 tundi hiljem jätkub uuring kliinilise füsioloogia osakonnas (B-korpus, I korrus). Teie rindkerele ja jäsemetele asetatakse EKG elektroodid ja vererõhu mansett. Koormuse ajal registreeritakse EKG-d, mõõdetakse vererõhku ja pulssi. Kanüüli kaudu süstitakse ravimit ja isotoopi. Seejärel korratakse sama uuring gamma-kaameraga.
  • Kogu uuringu vältel tegeleb Teiega kogenud, väljaõppe saanud personal.
  • Uuringu ajal võite tunda väsimust, pea uimasust, peavalu, valu rinnus. Need on mööduvad kaebused, mis on tingitud uuringu ajal süstitud ravimist ja füüsilisest koormusest.

 

3. Söögitorukaudne ehhokardioskoopia

Planeeritud uuring võimaldab täpsustada Teie südame klappide struktuuri; vaadata, kas Teie südame kodades pole trombe või on siis uuringuks muu põhjus.

Lähemalt selgitab arst Teile uuringu põhimõtteid ja eesmärke.

 

Tähelepanu!

  • Vähemalt 4 tundi enne uuringut ei tohi süüa ega juua.
  • Õde asetab enne uuringut veeni kanüüli, mille kaudu süstitakse enne uuringut rahustavat ravimit.
  • Et protseduur oleks Teie jaoks meeldivam, pihustame kurgu tuimestamiseks lidokaiini neeluringile.
  • Peate lamama vasakul küljel ja neelama sondisarnase ultrahelianduri söögitorusse.
  • Pärast uuringut ei tohi vähemalt 0,5 tundi süüa ega juua (mõnikord ka kauem, kui lisaks on planeeritud veel mingi uuring või protseduur)
  • Peale uuringut ei ole samal päeval lubatud istuda autorooli, sest Teie reageering on aeglasem. Kui Te sõidate uuringule oma autoga, peate leidma tagasisõiduks teise juhi.

Reeglina on uuringu teostamine ohutu ja kulgeb tüsistusteta. Patsiendid taluvad seda hästi.

Harvaesinevad võimalikud komplikatsioonid:

- südame rütmihäired

- hingamise häired (bronhospasm, kopsuturse)

- veritsus söögitorust või neelust; väga harva neelu ja söögitoru perforatsioon (0,02-0,03 %-l uuringutest raskes seisundis haigetel)

- oksendamine

Patsiendi raske üldseisund ja südamepuudulikkus suurendavad tüsistuste riski. Tüsistuste tekkimise puhuks on käepärast vajalik aparatuur ja ravimid.

Kokkuvõtteks:

Teile soovitatud uuringust saadav diagnostiline kasu on tunduvalt suurem kui uuringuga seotud riskid.

Haiglas ravil viibivad haiged suunatakse uuringule koos saatekirja ja haiguslooga.

Kui Te tulete uuringule ambulatoorselt, siis palun ärge unustage kaasa võtta uuringu saatekirja ja varasemate uuringute andmeid! Võtke kaasa isikut tõendav dokument.

Lisainformatsiooni saamiseks helistage telefonil 731 8424.

REGISTREERIMINE

Eriarsti vastuvõtt
731 9100
E - R  7.30 - 18.00

Vajalik teada patsiendi isikukoodi.
 
LOOBUMISEKS helistage telefonil 731 9099

KLIINIKUMI
ÜLDINFO

731 8111

E-P kell 08:00 - 19:00