Füsioteraapia teenuse raames tegeleb füsioterapeut patsiendiga individuaalselt. Teenus sisaldab patsiendi seisundi hindamist, patsiendi nõustamist, individuaalse harjutusprogrammi koostamist, selle selgeks õpetamist ja muude füsioteraapiameetodite rakendamist. Füsioteraapiasse suunab patsiendi taastusraviarst.
Patsiendi hindamine - füsioterapeut hindab iga patsiendi individuaalseid funktsionaalseid võimeid esimesel ja viimasel teraapiakorral. Hindamiste põhjal kavandatakse eesmärgipärane füsioteraapia ja hinnatakse teostatud füsioteraapia tulemuslikkust.
Patsiendi nõustamine – füsioterapeut annab nõu õigete kehaasendite, ergonoomiliste tööasendite ja soovitatavate/ebasoovitavate tegevuste osas vastavalt patsiendi seisundile.
Individuaalne harjutusprogramm - lähtuvalt patsiendi probleemist koostab füsioterapeut patsiendile harjutusprogrammi, mille järgi saab patsient ise harjutuste sooritamist jätkata.
Füsioterapeut kasutab füsioteraapia läbiviimisel järgmisi meetodeid:
- Terapeutiline harjutus - passiivseid ja aktiivseid kehalisi harjutusi sooritatakse füsioterapeudi juhendamisel. Neid saab läbi viia nii saalis kui basseinis. Olenevalt patsiendi seisundist ja füsioteraapia eesmärgist kasutatakse harjutuste tõhustamiseks erinevaid teraapia- ja treenimisvahendeid.
- Terapi Master ja SET ravikonseptsioon on terviklik süsteem koos erinevate lingude, elastsete nööride ja raskussilindritega võimaldades teostada mitmeid ravi- ja treeningharjutusi erinevate raskusastmetega. Terapi Master'i abil luuakse patsiendile valutu raviasend ning füsioterapeudile paremad võimalused teraapia läbiviimiseks, muutes terapeudi töö efektiivsemaks.
- Tensodünamoplatvormil on võimalik testida ja treenida staatilist ning dünaamilist tasakaalu.
- Humac Norm Isokineetiline dünamomeeter - selle spetsiaalse seadmega uuritakse liigeste liikuvust ja lihasjõudu ning viiakse läbi harjutusi.
- Manuaalne teraapia - füsioterapeut kasutab teraapias spetsiaalseid erinevaid mobiliseerivaid tehnikaid nt. manipulatsiooni, mis seisneb lülisamba segmentaarse funktsiooni häire e. „lukustumise“ ja sellega seonduva valusündroomi ning funktsionaalse häire kõrvaldamises. Lisaks erinevatele tehnikatele teostatakse füsioterapeudi juhendamisel spetsiifilisi harjutusi.
-
Soojaprotseduur on lokaalne soojendus parafiini või saviaplikatsiooniga. Protseduuril on ainevahetust parandav ja valuvaigistav toime. Soojuse toimel väheneb lihaspinge, laienevad naha ja naha aluskoe veresooned, reflektoorselt paraneb verevarustus sügaval lihastes ja liigestes ning väheneb valu.
- Külmaprotseduur - lokaalseks külmraviks kasutatakse spetsiaalseid geelikotte, mida hoitakse -12°C juures ning asetatakse tekstiilümbrisesse mähituna haigele kohale. Lokaalset külmravi kasutatakse ägedate lihaspõletike, värskete traumade ja põletuste raviks.
- Massaaž - füsioterapeut teostab ravimassaaži vastavalt vajadusele, kas üksikutele kehaosadele või kogu kehale. Massaaži peaeesmärk on parandada kudede hapnikuga varustatust, kiirendada ainevahetust, korrigeerida lihastoonust. Toime on vastavalt kasutatud võtetele kas lõõgastav või toonust tõstev.
- Aparaatne füsioteraapia - füsioterapeutide käsutuses on kaasaegne PHYACTION CL aparaat, mis võimaldab teostada elektriravi, ultraheliravi, kombineeritud ravi ja laserravi.
- Kinesioteipimine - kinesioteip on välja töötatud toetamaks keha iseeneselikku tervenemise protsessi. Kinesioteipimisega luuakse soodsam keskkond kudede normaalse funktsiooni paranemiseks, suureneb vaba ruum naha ja nahaaluse koe vahel, paraneb lümfivedeliku pääs lümfiteedesse, mis omakorda vähendab survet naha valuretseptoritele. Kinesioteibi spetsiifilise paigaldamise abil saab normaliseerida lihastoonust, parandada lümfi- ja vereringet, vähendada valu ja parandada liigeste teljelisust. Kinesioteip toetab kahjustusest haaratud kehaosa ning võimaldab patsiendil sooritada täieliku liikumisamplituudiga liigutusi taastumisprotsessi ajal, et saada terapeutilise harjutuse sooritamisest maksimaalne kasu. Kinesioteibi omadused on võrreldevad naha omadustega ja teip ei sisalda ravimeid. Teip säilitab oma tõhususe erinevates igapäevasituatsioonides, nagu töö, sport, hügieeniprotseduurid, ujumine.
- Seljavenituspink - seljaravi viis põhineb venitusel, kus gravitatsioonijõud mõjub vastupidises suunas lülisamba lülidele. Seljavenituspingil vabanevad lülisamba lülid ja liigesed ülemäärasest survest, lihased lõdvestuvad ja vereringe paraneb.