Vaagnapõhja funktsionaalsed häired ilmnevad erinevate vaevustena nagu nt uriinipidamatus ponnistusel, kõhukinnisuse ja raskendatud defekatsioonin, erinevad valusündroomid vaagna piirkonnas, seksuaaleluhäired nagu nt erektsiooniprobleemid või suguühte valulikkus. Vaagnapõhjahäireid võib tekkida igas eas naistel, meestel ja lastel.
Vaagnapõhja häired halvendavad elukvaliteeti ja raskendavad nii töölkäimist kui oma harrastustega tegelemist.
Füsioterapeutiline sekkumine hõlmab nõustamist WC-toimingute osas ja põietreeningut, vaagnapõhja harjutuste õpetamist ning koduse harjutuskava koostamist.
Vaagnapõhjalihaste hindamiseks kasutatakse pinna- elektromüograafiat (EMG) vaginaal- ja anaalelektroodidega, mille abil mõõdetakse lihaste aktiivsust.
Füsioteraapias keskendutaksegi õigete lihaste leidmisele ja nende treenimisele biotagasiside meetodi põhimõttel. Biotagasisidena võib kasutada ka ultraheli uuringut.
Vajadusel kasutatakse elektristimulatsiooni.
Taastusravile pöördumiseks on vajalik eriarsti (günekoloog, uroloog, gastroenteroloog/proktoloog, androloog, neuroloog) saatekiri, millega saab registreeruda taastusarst dr. Teele Kaarma-Tõnne vastuvõtule, kes korraldab edasise ravi.
Patsient peab olema uuritud ja tal peab olema püstitatud kindel diagnoos, samuti peab olema välistatud infektsioon.