Kaasaegne tipptehnoloogiline seade Humac Norm on mõeldud isokineetilise lihasjõu ja liigeste liikuvuse testimiseks ning taastusraviks. Isokineetika kontseptsiooni arendas 1960. aastate lõpul välja James Perrine. Isokineetika on kõige ohutum ja kõige efektiivsem lihaste koormamise meetod. Isokineetilisel liigutuse testimisel rakendab patsient või sportlane jõudu vastavalt seadme tarkvara poolt sätestatud nurkkiirusele. Jõu rakendus on kogu liigutusamplituudi ulatuses ühtlane.
Isokineetilist lihasjõudu ja liigeste liikuvust on võimalik mõõta korduvalt samades tingimustes, saamaks väärtuslikku informatsiooni patsiendi või testitava tugiliikumiselundkonna seisundist enne ravi, raviprotsessi ajal ning peale teostatud ravi. Testida ja ravida saab kõiki suuremaid liigeseid ning lihaseid nagu õlaliiges, küünarliiges, radmeliiges, puusaliiges, põlveliiges, hüppeliiges.
Samuti on võimalik hinnata ning treenida selja- ning kõhulihaseid. Kõhu- ja seljalihaste testimispink on tippseadme uuenduslik osa, mida paljudel teistel kliinikutel ja teadusasutustel ei ole. See annab komplekstestimisel suurema interpreteerimisvõimaluse ning võimaldab põhjalikumalt analüüsida patsiendi või sportlase hetkeseisundit ning võrrelda taastusravi või treeningu efektiivsust.
Testimisprotseduur ise koosneb mitmest erinevast osast:
- Enne testi analüüsitakse kõiki objektiivseid ja subjektiivseid näitajaid määamaks võimalikke testimist piiravaid-limiteerivaid faktoreid.
- Seejärel viiakse läbi 5-10 minuti pikkune soojendus ja venitus.
- Vähemalt kolm submaksimaalset ja üks maksimaalne kordus igal testimiskiirusel võimaldavad hinnata liigestelgede asendit ja liigutuste sujuvust ning patsiendi taluvust testiks.
- Nende katsete jooksul tutvustatakse patsiendile/sportlasele nõudeid testiks /treeningharjutuseks.
- Testijärgselt sooritatakse venitus ja lõdvestusharjutused ( eriti siis kui eesmärgiks on liigese liikuvuse paranemine).
- Testi või treeningharjutuse järgselt on näidustatud jää, kompressioon ja jäseme elevatsioon.
Enne testimist tuleb välja selgitada kas see on patsiendile näidustatud või on testimisel teatud piirangud nagu näiteks mõni südame-veresoonkonna haigus.
Seadme kaasabil on võimalik väga tulemuslikult juhtida patsientide taastusravi protsessi ning minimiseerida sportlaste treeningkoormuste tõusuga kaasnevaid riske.
Humac Normi seadme kohta võib lugeda lisaks Postimehe artiklist