Tartu Ülikooli Kliinikumi spordimeditsiini ja taastusravi kliiniku sporditraumatoloogia keskuses võeti kasutusele AlterG antigravitatsiooni liikurrada (Anti-Gravity Treadmill), mis pakub revolutsioonilist lähenemist taastusravis ning sporditreeningutes. Selle unikaalne tehnoloogia võimaldab täpset, turvalist ning mugavat osalise (vähendatud) keharaskusega treeningut ülekoormusvigastuste riski vähendamiseks ning oluliselt kiiremaks vigastusest taastumiseks.
Vigastatud sportlastel võimaldab AlterG süsteem oluliselt varem alustada kõnni- ja jooksutreeninguga, mis varasemalt ei olnud koe füsioloogilise paranemise aspektidest tingituna lubatud ning valu tõttu võimalik. Näiteks põlve eesmise ristatisideme rekonstruktsioonijärgse taastusravi puhul ei ole lubatud alustada sirgjoonelise sörkjooksuga enne kui 16ndal nädalal. Antud seade võimaldab jooksutreeninguga alustada juba 10ndal nädalal.
Käesolev tehnoloogia annab uue mõiste sporditaastusravis kasutatavale „keharaskuse kandmine vigastatud jalale kuni taluvuseni". Antud süsteem võimaldab protsendilise täpsusega vähendada sportlase kehakaalu kuni 80%, mis võimaldab sportlasel leida just see õige valuvaba piir, seejuures andes füsioterapeudile objektiivse võimaluse treeningprotsessi juhtida.
Tänu osalisele keharaskuse vähendamisele on võimalik ravi varajases faasis alustada korrektse kõnnimustri ja liigesliikuvuse taastamisega. See on omakorda seotud turse ning valuaistingu alanemisega. Lisaks eelmainitule arendab selline treening keha tasakaalu, lihastunnetust ja –koordinatsiooni ning suurendab enesekindlust sporti naasmiseks.
Rein Kuik, spordimeditsiini ja taastusravi kliiniku direktor: „Antud tehnoloogia on revolutsioonilise tähendusega taastusravi arengus. Kiirem taastumine tähendab ühelt poolt sportlase rahulolu ja paremaid sportlikke tulemusi, teiselt poolt aga tervishoiukulude langust ning lühemaid ravijärjekordi. Lisaks spordimeditsiini valdkonnale on seade väga edukalt kasutatav ka mitmete teiste probleemide taastusravis – näiteks liigeste endoproteesimise järgselt, neuroloogilises taastusravis, kaalulangetuse programmides jm".
Pikamaajooksja Tiidrek Nurme käis proovimas AlterG treeningraja sobilikkust treeningutes ning jäi seadmega väga rahule: "Antud rada pakub väga head lisavõimalust treeninguteks. See on Eestis tõesti innovaatiline abivahend sportlase taastusraviks ja treeninguteks. Näiteks enamik USA sportlasi kasutab taolist jooksurada abivahendina oma igapäevastes treeningutes. Võrreldes vees toimuva treeningu ja taastusraviga on võimalik kasutada oluliselt korrektsemat tehnikat ja kehahoiakut."
Alates juulist 2013 on avatud SA Tartu Ülikooli Kliinikumis spordimeditsiini ja taastusravi kliinikus sporditraumatoloogia keskus, mis on keskendunud east olenemata sportlikult aktiivsete inimeste ortopeediliste probleemide ravile. Keskus tegeleb profülaktilise nõustamise, kirurgilise ravi ning aktiivse taastusraviga.
Neinar Seli, EOK president: „Uue, Balti riikides esimese, antigravitatsiooni liikurraja kasutuselevõtt on väga oluline sündmus Eesti sportlastele. Mul on väga hea meel, et kliinikum on välja arendamas sporditraumatoloogia ja spordiga seotud taastusravi tippkeskust, miks pakub maailmatasemel teaduspõhiseid raviteenuseid ja treenimisvõimalusi. Keskus loob väga head tingimused meie saavutussportlaste ja koondiste abistamiseks. Eesti Olümpiakomitee on initsieerinud keskuse loomist, mille rajamise idee tulenes harrastus- ja tippspordi populaarsuse kiirest tõusust Eestis ning erinevate huvipoolte ühisest tulevikunägemusest."
Lisainfo ja vastuvõtule registreerimine:
Tauno Koovit
5330 2153
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
või
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.