Registreerimine

 

Registreerimine 

eriarsti vastuvõtule

(vajalik isikukood)

 

1) Tel 731 9100

   (E-R 07.30-18.00) 

2) internetis Kliinikumi broneerimisvormi kaudu

3) Kliinikumi      patsiendiportaalis

 ePatsient

 

 

Vastuvõtuaega saab tühistada telefonil 731 9099

Kliinikumi üldinfo

 

Telefon 731 8111
E-P kell 08.00 – 19.00

Kontaktandmed

SA Tartu Ülikooli Kliinikum
Hematoloogia-onkoloogia kliinik
Puusepa 8, 
50406 TARTU

Tel:  +372 731 9802
Fax: +372 731 9804

e-post: ho@kliinikum.ee

Puusepa 8 majajuht

 

Flebotoomia (nö aadrilaskmine) on raviprotseduur, mille käigus eemaldatakse Teie organismist 450-500 ml verd, samal ajal manustatakse Teile 500 ml füsioloogilist lahust vedeliku asendamiseks. Flebotoomia eesmärgiks on vähendada haigusest tulenevat liigset punavereliblede arvu või raua hulka organismis.

 

Flebotoomia näidustused
• Tõelise polütsüteemia korral vähendatakse flebotoomiaga punavereliblede arvu veres ning selle korduval teostamisel tekitatakse rauavaegus, mis pidurdab punavere tootmist. Flebotoomiat kasutatakse eraldi või kombinatsioonis keemiaraviga.
• Hemokromatoosi korral kasutatakse flebotoomiat raua hulga vähendamiseks organismis, et ära hoida organkahjustusi. Flebotoomiat teostatakse hemokromatoosi korral regulaarselt.

 

PROTSEDUURIKS ETTEVALMISTUS KODUS
Enne ravile tulekut sööge ja jooge hommikul kodus ning võtke igapäevaselt tarvitatavaid ravimeid (kui arst ei ole korraldanud teisiti). Protseduuriks on vajalik, et oleksite puhanud, söönud, tarbinud piisavalt vedelikku ja Teil puuduksid infektsiooni tunnused (palavik, nohu, köha jne).

 

PROTSEDUURI KULG
Protseduuri ajal olete Te lamavas või poolistuvas asendis päevaravi palatis. Protseduuriks paigaldatakse Teie ühele käele veenikanüül, mille kaudu manustatakse 500ml füsioloogilist lahust. Teisele käele paigaldatakse nõelaga süsteem, mille kaudu eemaldatakse umbes 400-500ml verd flebotoomiakotti. Protseduuri ajal mõõdetakse Teie vererõhku ja jälgitakse enesetunnet.
Peale protseduuri eemaldatakse veenikanüül ja flebotoomianõel. Need punkteerimise kohad käel kaetakse sidemega.
Flebotoomia protseduuri kestus on 1-2h. Aeg sõltub Teie enesetundest ja vererõhu näitudest.
Protseduuri ajal tekkinud enesetunde muutustest (nt valu/kipitus kanüülikohas, hingamisraskus, kuumatunne jne) andke koheselt õele teada!

 

PROTSEDUURIJÄRGNE PERIOOD
Võimalusel vältige samal päeval füüsilist koormust ja pingutust. Tegelege rahulike toimingutega või lihtsalt puhake. Jooge piisavalt vett (6–8 klaasi 24 tunni jooksul). Vältige alkohoolseid jooke. Sidemed käelt võite eemaldada sama päeva õhtul või järgmise päeva hommikul.
Halvenenud enesetunde korral (püsiv pearinglus, nõrkus jne) võtke tööajal (E-R 08.00–16.00) ühendust oma raviarstiga. Väljaspool tööaega võtke vajadusel ühendust hematoloogia-onkoloogia kliiniku valvearstiga tel. 53 319 563)

 

MUU INFO
Kui Te ei saa haigestumisel või mõnel muul põhjusel tulla protseduurile kokkulepitud ajal, andke sellest palun teada päevravi õele (tel. 731 9891) või oma raviarstile.