Registreerimine

 

Registreerimine 

eriarsti vastuvõtule

(vajalik isikukood)

 

1) Tel 731 9100

   (E-R 07.30-18.00) 

2) internetis Kliinikumi broneerimisvormi kaudu

3) Kliinikumi      patsiendiportaalis

 ePatsient

 

 

Vastuvõtuaega saab tühistada telefonil 731 9099

Kliinikumi üldinfo

 

Telefon 731 8111
E-P kell 08.00 – 19.00

Kontaktandmed

SA Tartu Ülikooli Kliinikum
Hematoloogia-onkoloogia kliinik
Puusepa 8, 
50406 TARTU

Tel:  +372 731 9802
Fax: +372 731 9804

e-post: ho@kliinikum.ee

Puusepa 8 majajuht

 

Vitamiin B12 defitsiitne aneemia kuulub koos folaadivaegusaneemiaga megaloblastiliste aneemiate hulka. Vitamiin B12 ja foolhape puuduse korral tekib rakutuumas paikneva pärilikkusaine (DNA) sünteesi häire punaliblede eelastmetes. Seetõttu tekivad ebanormaalselt suured punavererakud ehk megalotsüüdid. Samuti võib olla häirunud valgevererakkude (granulotsüütide) ja trombotsüütide loome. Ka on luuüdis tavapärasest suuremad ebaküpsed tuumaga punavererakud, neid nimetatakse megaloblastideks. Lisaks on B 12 vitamiin vajalik müeliini sünteesiks. Müeliin on närvikiude ümbritsev aine,mis kaitseb närvikiude ja võimaldab kiiret signaali ülekannet närvirakkude vahel. Müeliini kahjustumisel näviimpulsside ülekanne häirub. Seega vitamiin B12 on vajalik närvisüsteemi normaalseks toimimiseks ja vererakkude normaalseks loomeks luuüdis.

 

B12 vitamiini allikad ja imendumine

Inimesed omastavad B12 vitamiini ainult toidust. Vitamiin B12 allikaks on loomse päritoluga produktid, lisaks muna- ja piimatooted, vähemal määral rikastatud teraviljatooted. Vitamiin B12 imendub vaid seotud kujul. Seega peab vitamiin B12 seonduma sisemise faktoriga, mis on valguline aine ning mida toodetakse maos. Seotud kujul vitamiin B12 imendub valdavalt peensoole lõpposas. Tavaline toit sisaldab 5-7 µg kobalamiini/päevas, mis katab päevase vajaduse. B12 vitamiini varud organismis on 2000-5000 µg, millest kuni pool on ladestunud maksa. Seetõttu kulub tavaliselt 2-5 aastat vitamiin B12 defitsiitse aneemia arenguks.


Vitamiin B12 defitsiitse aneemia sagedasemateks põhjused:
- imendumishäire mao või peensoole haiguste või operatsioonide korral, mille tagajärjel ei leidu piisavalt sisemist faktorit või vitamiini imendumises osalev sooleosa puudub või on kahjustatud
- Maooperatsioonide järgselt on patsientidel kõrgem risk kobalamiini defitsiidiks. Bariaatriliste lõikuste (nt. Roux-en-Y gastric bypass) järel on vajalik regulaarne vitamiin B12, foolhappe ja rauaainevahetusnäitajate jälgimine ja vajadusel asendusravi.
- Krooniline atroofiline gastriit või pikaajaline prootonpumba inhibiitorite kasutamine. Sel puhul kobalamiini ei separeerita toiduvalkudest ning ei seota sisemise faktoriga.
- Sooleresektsiooniga haiged, kel peensoole terminaalne osas eemaldatud.
- Põletikuliste soolehaigustega patsiendid, malab malabsorptsioonisündroom
- sisemise faktori puudus (pernitsioosne aneemia)
- ebaratsionaalne dieet (range taimetoitlus liha-, kala-, piimaproduktide ja muna välistamisega)
- B12 vitamiini ärakasutamine soolepasaaži käigus (laiuss; düsbakterioos nt. pimelingu korral)
- krooniline alkoholism.

 

Vitamiin B12 defitsiitse aneemia sümptomid
- Kahvatu või kollakas-kahvatu jume
- Isutus
- Kõhulahtisus
- Glossiit – vaarikapunane ja valulik keel
- Väsimus, jõuetus, õhupuudustunne, koormustaluvuse langus
- Polüneuropaatia, mis väljendub asendi- ja süvatundlikkuse häiretena: jäsemete pakitsustunne, tuimus, koordinatsioonihäired (nt. kohmakus kõndimisel)

 

Diagnoosimine
Vitamiin B12 defitsiitne aneemia diagnoositakse vereanalüüside alusel. Hemogrammis on iseloomulik madal hemoglobiini ja hematokriti tase, punaliblede hulk on normist madalam, punavereindeksid (MCV, MCH, MCHC) on normist kõrgemad madalad. Sageli näeme lisaks aneemiale ka leukopeeniat (neutropeeniat) ja trombotsütopeeniat. B 12 vitamiini tase on madal, homotsüsteiini tase tõusnud. Lisaks võib olla hemolüüsi tunnuseid: laktaatdehüdrogenaasi aktiivsuse tõus, bilirubiini taseme tõus, madal haptoglobiin tase, vaba hemoglobiini hulga tõus . Vahel on vajalik korrektseks diagnoosiks ka luuüdi uuring teha.
B12 vitamiini puuduse avastamisel tuleb selgitada selle tekke põhjus: parietaalrakkudevastaste antikehade määramine, gastroskoopia, uuringud sooleparasiitide suhtes jne.

 

Ravi
B12 vitamiini defitsiiti korrigeeritakse B12 vitamiini süstetega, ravi kestvus sõltub aneemia põhjusest.
Pernitsioosse aneemia korral on vajalik eluaegne asendusravi B12 süstetena (vitamiini manustamine 1 kord kuus).
Aneemia esinemisel, mis on tingitud vitamiini puudusest toidus, võib asendada süstid suukaudse vitamiin B12-ga lisaks dieedi korrigeerimisele. Malabsorptsioonist tingitud aneemia (puudulik vitamiini imendumine tingituna soole kahjustusest) raviks kasutatakse vitamiin B12 süsteid ajani, mil haigus, mis põhjustas malabsorbtsiooni, on paranenud. Kuna närvikahjustuse taandumine on sõltuv ajast, kaua närvikahjustus püsinud on, tuleb B 12 vitamiini puuduse selgumisel asendusravi alustada kohe. Kui polüneuropaatia tunnuste tekkest on möödas üle 6 kuu, võivad need osutuda taaspöördumatuteks.


Patsientide erirühmad, kel võib esineda vitamiin B12 defitsiiti:
- Metformiinravil (üle 4 kuu) olevad patsiendid. Vitamiini defitsiidi tekkemehhanism on siin teadmata, kuid seda seostatakse malabsorptsiooniga.
- Suukaudsete kontratseptiivide või hormoonasendusravi kasutamine põhjustab kerge seerumi B12 vitamiinin taseme languse, mis on seotud östradiooliga. Uuringud ei näita kobalamiini metabolismi häiret. B12 vitamiini tuleb määrata ainult neil, kel on kliinilised kobalamiini defitsiidi sümptomid.
- Rasedus põhjustab seerumi B12 vitamiini taseme languse. Normaalse raseduse korral totaalne seerumi B12 vitamiini tase langeb 30% kolmandaks trimestriks. Tegemist on funktsionaalse rakusiseste kobalamiinivarude vähenemisega. Seega kobalamiini tase 110-148 pmol/l on füsioloogiline. Kui on tugev kliinilisel pildil põhinev kahtlus, siis on vajalikud lisauuringud ning on soovitav lühiajaline hüdroksükobalamiini asendusravi ja anda soovitusi kobalamiinirikaste toiduainete tarbimiseks.