Registreerimine

 

Registreerimine 

eriarsti vastuvõtule

(vajalik isikukood)

 

1) Tel 731 9100

   (E-R 07.30-18.00) 

2) internetis Kliinikumi broneerimisvormi kaudu

3) Kliinikumi      patsiendiportaalis

 ePatsient

 

 

Vastuvõtuaega saab tühistada telefonil 731 9099

Kliinikumi üldinfo

 

Telefon 731 8111
E-P kell 08.00 – 19.00

Kontaktandmed

SA Tartu Ülikooli Kliinikum
Hematoloogia-onkoloogia kliinik
Puusepa 8, 
50406 TARTU

Tel:  +372 731 9802
Fax: +372 731 9804

e-post: ho@kliinikum.ee

Puusepa 8 majajuht

 

Haigused või nendega seoses olevad seisundid võivad mõjutada trombotsüütide normaalset talitlust, mille tagajärjeks on omandatud trombotsüütide funktsioonihäire teke.

 

Põhjused, esinemissagedus ja riskifaktorid
Trombotsüüdid ehk vereliistakud on vererakud, mis on hädavajalikud vere hüübimiseks.
Trombotsüütidega seotud hüübimishäired võivad olla tingitud kas liiga vähesest või liiga rohkest vereliistakute hulgast. Ka normaalse trombotsüütide arvu korral võib vere hüübimine olla häiritud, kuna vereliistakud ei funktsioneeri korralikult.

Trombotsüütide funktsioonihäireid põhjustavad nii pärilikud haigused kui ka omandatud seisundid. Paljudel juhtudel võib trombotsüütide arv olla normis või isegi suurenenud, kuid ikkagi esineb veritsus. Trombotsüütide funktsioonihäireid põhjustavad näiteks müeloproliferatiivsed haigused (essentsiaalne trombotsüteemia, tõeline polütsüteemia), neerupuudulikkus, müeloomtõbi, leukeemiad ning sellised ravimid nagu aspiriin ja teised mittesteroidsed põletikuvastased ravimid (indometatsiin, ibuprofeen, naprokseen), tiklopidiin, klopidogreel, hepariin, varfariin, mõned antibiootikumid, südameravimid, antidepressandid ja allergiavastased preparaadid. Trombotsüütide funktsioon taastub, kui nende ravimite võtmine lõpetada.

 

Vältimine
Ettevaatlikkus ravimite tarvitamisel võib vähendada ravimitega seotud omandatud trombotsüütide funktsiooni defekte. Teiste haiguste ravi vähendab samuti hüübimishäire tekkeriski.

 

Sümptomid
• Ninaveritsus
• Igemete veritsus
• Kergesti tekkivad nahaalused verevalumid
• Vererohked menstruaalverejooksud
• Pikaleveniv menstruaalveritsus

 

Diagnoosimine
Veritsussümptomite esinemisel tehakse mitmeid hüübimissüsteemi uuringuid.
• Pikenenud veritsusaeg
• Ebanormaalne trombotsüütide agregatsiooni test
• Normaalne, kõrge või madal trombotsüütide arv

 

Ravi
Ravi on suunatud trombotsüütide funktsioonihäiret põhjustava seisundi korrigeerimisele. Kui on tegemist neerupuudulikkusega, vähendab veritsust dialüüs. Vajalikuks võib osutuda trombotsüütide ülekanne või trombaferees müeloproliferatiivsete haiguste korral.
Nina- ja igemeveritsuse raviks sobib antifibrinolüütiline ravi (traneksaamhape). Osadel juhtudel on kasu desmopressiini manustamisest. Suurt verekaotust menstruatsioonide korral saab vähendada suukaudsete rasestumisvastaste tablettide ja antifibrinolüütilise preparaadiga.

 

Prognoos
Defekti korrigeerib tavaliselt trombotsüütide funktsioonihäiret põhjustanud seisundi ravi.