KontrastReavahe
Teksti suurus
Hoolivus, Uuendusmeelsus, Pädevus ja Usaldusväärsus

Kuse-sugutrakti põletikud

Kes peaksid kindlasti teostama suguhaiguste uuringud

Kusitipõletiku nähtudega (eritus kusitist, valu/ebamugavustunne kusemisel, kusiti otsa punetus) mehed.

Mehed, kellel on enam kui 1 ilma kaitsevahendita seksuaalpartner (kord aastas või sagedamini - sõltuvalt riskist).

Mehed, kellel on olnud juhusuhteid.

Uue püsisuhte alguses, enne kui loobutakse preservatiivi kasutamisest (soovitavalt mõlemad partnerid).

Kes peaksid kindlasti tegema kuse-sugutrakti põletike uuringud

Mehed, kellel on ravitud suguhaigus. Soovitavalt 1 kuu peale ravi lõppu.

Mehed, kellel on enam kui 1 ilma kaitsevahendita seksuaalpartner (kord aastas).

Kusemishäiretega ja/või alakeha (kubemes, munandites, peenises, munandi ja pärasoole vahel, alaseljas) valu- või ebamugavustundega mehed.

Viljakusprobleemiga mehed.

Sperma nähtavate (punakas, pruun, kollane, läbipaistev) muutusega mehed.

Sperma mahu (suurenemine või vähenemine) muutustega mehed.

Enamlevikud suguhaigused ja sugutrakti põletikutekitajad ning nende uuringud meestekliinikus

Kusitist tuvastatavad suguhaigused

Klamüüdia - kõige sagedasem ägedate kusiti põletike tekitaja. Võimalikud nii ägedad kui minimaalsed või suisa puuduvad haigusnähud. Esinemissagedus – sage.

Mycoplasma genitalium - oluline kusitipõletike tekitaja. Võimalikud nii ägedad kui minimaalsed või suisa puuduvad haigusnähud. Esinemissagedus - sage.

Gonorröa/tripper - klassikaline suguhaigus. Enamasti selged kusiti põletiku tunnused, harva ka minimaalsed haigusnähud. Esinemissagedus - suhteliselt harvaesinev.

Trihhomonoos - klassikaline suguhaigus. Enamasti selged kusiti põletiku tunnused, harva ka minimaalsed haigusnähud. Esinemissagedus -suhteliselt harvaesinev.

NB! Kõigi ülaltoodud mikroobide uuringud toestatakse soovitavalt esmasest hommikusest kusest/uriinist. Kindlasti peavad uuritavasse materjali saama just esimesed kusetilgad. Analüüsi on soovitav tema mitte enne kolmandat päeva peale riskikontakti.

Verest tuvastatavad suguhaiguste uuringud

HIV - tõsine ja eluohtlik sugulisel teel leviv viirushaigus. Sugulisel teel ülekande risk ei ole mehe jaoks väga suur. Esinemissagedus - suhteliselt harvaesinev. Viiruse testimiseks on erinevad võimalused.

HIV tavauuring - test näitab teisel kuul peale kontakti. Kinnitustest 6 kuu pärast vajalik

HIV RNA test - võib kasutada alates 3. nädalast peale riskikontakti. Kinnitustest 6 kuu pärast soovitatav

Süüfilis - klassikaline suguhaigus. Esinemissagedus -suhteliselt harvaesinev. Testida soovitame mitte enne 4 nädalat peale riskikontakti.

Eesnahalt tuvastatavad suguhaigused ja põletikutekitajad

Herpesviirused (HSV1, HSV2) - klassikaline suguhaigus. Tüüpilise kuluga (kihelus-vill-haanand-koorik-paranemine) eesnahal ja peenise peal väljenduv suguhaigus. Harva põhjustab ka kusitipõletikku. Esinemissagedus – sage.

Kandidoos (Candida albicans) – sugulisel teel leviv haigus. Tüüpiline eesnaha- ja peenisepeapõletiku tekitaja. Esinemissagedus - väga sage.

Aeroobsed mikroobid - mittesuguhaigustest mikroobid (tüüpilised E.coli, E. faecalis jne) on olulised eesnaha ja vahel ka kusitipõletiku tekitajad. Nende mikroobide analüüsimiseks teotatakse aeroobne külv. Esinemissagedus – sage.

NB! Eesnahalt võetavate proovide korral soovitame peenist 24 tundi enne arsti/õe visiiti mitte pesta.

Kuse-sugutrakti põletikud ja nende tuvastamiseks teostatavad uuringud

Eesnäärmepõletik e. prostatiit – enamasti väheste alakehavaevustega või üldse ilma kaebusteta kulgev tüüpiline meestehaigus. Esinemissagedus – väga sage. Äge haigusvorm harvaesinev.

Seemnepõiekeste põletik e. vesikuliit – enamasti krooniliselt ja ebamääraste alakeha vaevustega kulgev haigus. Esinemissagedus – suhteliselt harvaesinev

Munandimanuse põletik e. epididümiit – enamasti ägedalt kulgev viljakusriskiga raske meestehaigus. Esinemissagedus – suhteliselt harvaesinev

Munandipõletik e. orhiit - enamasti ägedalt kulgev viljakus- ja hüpogonadismi riskiga raske meestehaigus. Esinemissagedus – suhteliselt harvaesinev

Vajalikud uuringud:

Sperma analüüs põletikule – esmane uuring noorematel meestel.

Eesnäärmesekreedi uuring – esmane uuring keskeas ja vanematel meestel (50 a. ja vanemad) ning prostatiidi kahtlusega meestel.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram