Kes peaksid kindlasti teostama suguhaiguste uuringud
- Kusitipõletiku nähtudega (eritus kusitist, valu/ebamugavustunne kusemisel, kusiti otsa punetus) mehed.
- Mehed, kellel on enam kui 1 ilma kaitsevahendita seksuaalpartner (kord aastas või sagedamini - sõltuvalt riskist).
- Mehed, kellel on olnud juhusuhteid.
- Uue püsisuhte alguses, enne kui loobutakse preservatiivi kasutamisest (soovitavalt mõlemad partnerid).
Kes peaksid kindlasti tegema kuse-sugutrakti põletike uuringud
- Mehed, kellel on ravitud suguhaigus. Soovitavalt 1 kuu peale ravi lõppu.
- Mehed, kellel on enam kui 1 ilma kaitsevahendita seksuaalpartner (kord aastas).
- Kusemishäiretega ja/või alakeha (kubemes, munandites, peenises, munandi ja pärasoole vahel, alaseljas) valu- või ebamugavustundega mehed.
- Viljakusprobleemiga mehed.
- Sperma nähtavate (punakas, pruun, kollane, läbipaistev) muutusega mehed.
- Sperma mahu (suurenemine või vähenemine) muutustega mehed.
Enamlevikud suguhaigused ja sugutrakti põletikutekitajad ning nende uuringud meestekliinikus
Kusitist tuvastatavad suguhaigused
Klamüüdia - kõige sagedasem ägedate kusiti põletike tekitaja. Võimalikud nii ägedad kui minimaalsed või suisa puuduvad haigusnähud. Esinemissagedus – sage.
Mycoplasma genitalium - oluline kusitipõletike tekitaja. Võimalikud nii ägedad kui minimaalsed või suisa puuduvad haigusnähud. Esinemissagedus - sage.
Gonorröa/tripper - klassikaline suguhaigus. Enamasti selged kusiti põletiku tunnused, harva ka minimaalsed haigusnähud. Esinemissagedus - suhteliselt harvaesinev.
Trihhomonoos - klassikaline suguhaigus. Enamasti selged kusiti põletiku tunnused, harva ka minimaalsed haigusnähud. Esinemissagedus -suhteliselt harvaesinev.
NB! Kõigi ülaltoodud mikroobide uuringud toestatakse soovitavalt esmasest hommikusest kusest/uriinist. Kindlasti peavad uuritavasse materjali saama just esimesed kusetilgad. Analüüsi on soovitav tema mitte enne kolmandat päeva peale riskikontakti.
Verest tuvastatavad suguhaiguste uuringud:
HIV - tõsine ja eluohtlik sugulisel teel leviv viirushaigus. Sugulisel teel ülekande risk ei ole mehe jaoks väga suur. Esinemissagedus - suhteliselt harvaesinev. Viiruse testimiseks on erinevad võimalused.
- HIV tavauuring - test näitab teisel kuul peale kontakti. Kinnitustest 6 kuu pärast vajalik
- HIV RNA test - võib kasutada alates 3. nädalast peale riskikontakti. Kinnitustest 6 kuu pärast soovitatav
Süüfilis - klassikaline suguhaigus. Esinemissagedus -suhteliselt harvaesinev. Testida soovitame mitte enne 4 nädalat peale riskikontakti.
Eesnahalt tuvastatavad suguhaigused ja põletikutekitajad
Herpesviirused (HSV1, HSV2) - klassikaline suguhaigus. Tüüpilise kuluga (kihelus-vill-haanand-koorik-paranemine) eesnahal ja peenise peal väljenduv suguhaigus. Harva põhjustab ka kusitipõletikku. Esinemissagedus – sage.
Kandidoos (C. albicans) – sugulisel teel leviv haigus. Tüüpiline eesnaha- ja peenisepeapõletiku tekitaja. Esinemissagedus - väga sage.
Aeroobsed mikroobid - mittesuguhaigustest mikroobid (tüüpilised E.coli, E. faecalis jne) on olulised eesnaha ja vahel ka kusitipõletiku tekitajad. Nende mikroobide analüüsimiseks teotatakse aeroobne külv. Esinemissagedus – sage.
NB! Eesnahalt võetavate proovide korral soovitame peenist 24 tundi enne arsti/õe visiiti mitte pesta.
Kuse-sugutrakti põletikud ja nende tuvastamiseks teostatavad uuringud
Eesnäärmepõletik e. prostatiit – enamasti väheste alakehavaevustega või üldse ilma kaebusteta kulgev tüüpiline meestehaigus. Esinemissagedus – väga sage. Äge haigusvorm harvaesinev.
Seemnepõiekeste põletik e. vesikuliit – enamasti krooniliselt ja ebamääraste alakeha vaevustega kulgev haigus. Esinemissagedus – suhteliselt harvaesinev
Munandimanuse põletik e. epididümiit – enamasti ägedalt kulgev viljakusriskiga raske meestehaigus. Esinemissagedus – suhteliselt harvaesinev
Munandipõletik e. orhiit - enamasti ägedalt kulgev viljakus- ja hüpogonadismi riskiga raske meestehaigus. Esinemissagedus – suhteliselt harvaesinev
Vajalikud uuringud:
Sperma analüüs põletikule – esmane uuring noorematel meestel.
Eesnäärmesekreedi uuring – esmane uuring keskeas ja vanematel meestel (50 a. ja vanemad) ning prostatiidi kahtlusega meestel.