Kontrast



Reavahe




Teksti suurus




Hoolivus, Uuendusmeelsus, Pädevus ja Usaldusväärsus

Immuunsus ja immuunsüsteem

Immuunsuse all mõistame organismi kaitsemehhanisme sinna sattunud võõrast geneetilist informatsiooni sisaldavate struktuuride- haigustekitajate (bakterid, viirused, seened), teiselt organismist pärineva bioloogilise materjali (rakud, koed, elundid), toksiliste ainete, aga ka kasvajate vastu. Immuunsuse ülesanne on tagada organismile stabiilne sisekeskkond ning eristada oma võõrast. Immuunsuse toimimise aluseks on immuunsüsteem.

Immuunsüsteemi ei saa seostada ühe kindla kõikehõlmava elundiga, immuunsuse tagamise mehhanismid on integreeritult jaotatud üle kogu organismi, immuunsuse tagamisega seotud rakke ja humoraalseid komponente leidub kõikides elundites. On ka

Immuunsüsteem moodustab hästi koordineeritud võrgustiku, milles on oluline koht nii stimuleerivatel kui pidurdavatel signaalidel.

Selles hästi koordineeritud võrgustikus, milles osalevad nii immuunsüstemi rakulised kui ka humoraalsed komponendid saab eristada kahte tüüpi üksteisega tihedalt põimunud immuunreaktsioone.

Neist ajaliselt varem tekkivat nimetatakse loomulikuks immuunsuseks ja hiljem tekkivat omandatud immuunsuseks.

Loomuliku immuunsuse mehhanismideks on:

  1. Füüsikalised ja keemilised barjäärid. Siia alla kuuluvad nahk ja limaskestad ning naha ja limaskestade rakkude toodetud sekreedid (naharasu, maosekreet, tupesekreet jne), mis sisaldavad erinevaid antimikroobseid aineid. Füüsikaliste ja keemiliste barjääride hulka kuulub ka organismi normaalne mikrofloora.
  2. Fagotsüüdid e. õgirakud on rakud, mis on võimelised fagotsüteerima organismi sattunud võõrmaterjali kui ka organismi enda surnud keharakke vüi nende osiseid. Fagotsüteerivad rakud on neutrofiilsed granulotsüüdid e. neutrofiilid, monotsüüdid ja NK-rakud e. loomulikud tappurrakud.
  3. Komplemendisüsteem on veres sisalduv rohkem kui kolmekümnest valgust koosnev kaasasündinud immuunsuse kaitsesüsteem, mille aktiveerumisel käivitub kaskaadne reaktsioonide ahel, mille lõpptulemuseks on märklaudrakkude hävitamine, põletikureaktsiooni reguleerimine, fagotsütoosi võimendamine ja antigeenide eemaldamine.

Loomuliku immuunsuse roll ei piirdu vaid organismi esmase kaitsega, vaid tema ülesandeks on ka omandatud immuunsuse käivitamine ja reguleerimine.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram