Käsiraamat
Kontaktandmed
SA TÜ Kliinikum Ühendlabor
L. Puusepa 8,
51014 TARTU
Tel: +372 731 9312
Fax: +372 731 9326
yhendlabor@kliinikum.ee
uudised
Vahetus SARS koroonaviirus 2 IgG analüüsi meetod
- Üksikasjad
Ühendlaboris vahetub alates 10.02.2021 SARS koroonaviirus 2 IgG analüüsi meetod. Senine analüüs võimaldas määrata SARS-CoV-2 nukleokapsiidivastaseid IgG antikehi. Need tekivad ainult peale kokkupuudet viirusega või haiguse läbipõdemise järgselt. Praegu kasutusel olevate vaktsiinidega immuniseerimise järgselt nukleokapsiidivastaseid antikehi ei teki.
Uus analüüs (SARS koroonaviirus 2 IgG (S) QN) määrab SARS-CoV-2 ogavalguvastaseid IgG antikehi. Seda tüüpi antikehad võivad tekkida nii haiguse läbipõdemise kui vaktsineerimise järgselt.
Analüüs on eHL-is tellitav Nakkustekitajate uuringute kataloogist. Kui SARS koroonaviirus 2 IgG analüüs oli lisatud osakonnapõhisesse kataloogi, siis on uus analüüs ka sinna lisatud. Haigekassa kood on 66708.
Samuti on võimalik analüüsi registratuuri kaudu tasuliselt tellida, selleks on registratuuris olemas vastavad saatelehed.
Tervitades
Kaja Vaagen
Teade AU diabeedi autoantikehad
- Üksikasjad
Lugupeetud kolleegid!
Alates 11. oktoober 2019 teostab Ühendlabori autoimmuunsuse labor tsink transporter 8 vastaste autoantikehade (ZnT8 Ab QN) määramist. Meetodiks on ensüüm-immuunsorptsioonmeetod. Test on kvantitatiivne.
Tellimisleht kodulehel uuendatud.
Lugupidamisega
Kaja Metsküla
Ühendlabori autoimmuunsuse labor
Teavitus dermatofüütide diagnostika muutusest.
- Üksikasjad
Alates 17.12.2018 teostab immuunanalüüsi osakond lisaks Dermatofüütide DNA ja Trichophyton rubrum’i DNA määramisele 2. etapina täiendava uuringuna: Dermatofüütide DNA laiendatud paneel. Paneel võimaldab määrata samaaegselt järgmisi mikroorganisme: Candida albicans, Trichophyton mentagrophytes, Trichophyton interdigitale, Trichophyton rubrum, Trichophyton tonsurans, Trichophyton soudanense, Trichophyton violaceum, Microsporum canis, Microsporum audouinii, Epidermophyton floccosum, Trichophyton benhamiae,, Trichophyton verrucosum.
Selline paneelide kombinatsioon asendab varasemat aeglast külvimeetodit ning parandab, kiirendab ja täpsustab nahaseente diagnostikat.
Dermatofüütide mikroskoopia täiendab molekulaarset meetodit ja on endiselt ka eraldi tellitav.
Täiendav informatsioon on leitav Ühendlabori kodulehel nahaseente diagnoosimise peatükis.
Raili Randoja, Krista Lõivukene
Uuendused mükobakterioloogia osakonnas
- Üksikasjad
Alates septembrist 2019 võtame kasutusele uue molekulaarse real-time-PCR testi BD-MAX MDR-TB, mille nimetus teiste analoogiliste testidega ühtlustamise tulemusel kannab e-laboris nimetust MTBC DNA ja Rif-, Inh-tundlikkuse paneel. Lühend MTBC tähistab Mycobacterium tuberculosis kompleksi, Rif vastavalt rifampitsiini ja Inh isoniasiidi.
Ka tellimisleht saab uuendatud. GeneXpert asemel on võimalik tellida mükobakterite PCR-uuringuks algmaterjalist paneeli:
- MTBC DNA ja Rif-, Inh-tundlikkuse paneel - maksumusega 66,06 eur.
Tulemused saab järgmisel tööpäeval hiljemalt kell 13; testis kasutatakse samu markereid mis GeneXperdis, lisatud on Inh resistentsust põhjustavate mutatsioonide DNA piirkonnad. Testi saab teha ka positiivsest puhaskultuurist.
Seni kasutatud MTBDRsl paneeli uus nimetus on MTBC DNA ja reservrea-tundlikkuse paneel
Eeltoodud testide vastuse vorm e-laboris on edaspidi: Mycobacterium tuberculosis kompleksi DNA positiivne/negatiivne
Ravimitundlikkuse vastuste vorm jääb samaks: tundlik/resistentne
Tiina Kummik
Biotiini mõju immuunanalüüside tulemustele
- Üksikasjad
Sooleviiruste RNA/DNA paneel roojast
- Üksikasjad
Alates 02.01.2019 on SA TÜK Ühendlabori immuunanalüüsi osakonnas võimalik teostada Sooleviiruste RNA/DNA paneeli roojast.
Sooleviiruste RNA/DNA paneelis tuvastatakse roojast samaaegselt adenoviiruse DNA (serotüüp 40 ja 41), rotaviiruse RNA (serogrupp A), noroviiruse RNA (genogrupp GI ja GII), astroviiruse RNA ja sapoviiruse RNA (genogrupid GI, GII, GIV, GV) olemasolu.
Analüüside teostamine: tööpäeviti immuunanalüüsi osakonnas, labori lahtioleku aegadel (vahemikus 8-16).
Uuritavaks materjaliks on roe, kõiki soole paneele saab teostada ühest roojatopsist.
etellimine:
Nakkustekitajate uuringud (Ab, Ag, NAT) > Sooleinfektsioonid > Roe > Sooleviiruste RNA/DNA paneel roojas
Haigekassa koodid:
Adenoviiruse DNA - 66608
Rotaviiruse RNA - 66609
Noroviiruse RNA - 66609
Astroviiruse RNA - 66609
Sapoviiruse RNA - 66609
Täiendav informatsioon on leitav Ühendlabori kodulehel: Sooleviiruste RNA/DNA paneel roojas.
Lugupidamisega,
Raili Randoja