Kontaktandmed

SA TÜ Kliinikum Ühendlabor
L. Puusepa 8,
51014 TARTU
Tel: +372 731 9312
Fax: +372 731 9326
yhendlabor@kliinikum.ee

uudised

Ühendlaboris vahetub alates 10.02.2021 SARS koroonaviirus 2 IgG analüüsi meetod. Senine analüüs võimaldas määrata SARS-CoV-2 nukleokapsiidivastaseid IgG antikehi. Need tekivad ainult peale kokkupuudet viirusega või haiguse läbipõdemise järgselt. Praegu kasutusel olevate vaktsiinidega immuniseerimise järgselt nukleokapsiidivastaseid antikehi ei teki.

Uus analüüs (SARS koroonaviirus 2 IgG (S) QN) määrab SARS-CoV-2 ogavalguvastaseid IgG antikehi. Seda tüüpi antikehad võivad tekkida nii haiguse läbipõdemise kui vaktsineerimise järgselt.

Analüüs on eHL-is tellitav Nakkustekitajate uuringute kataloogist. Kui SARS koroonaviirus 2 IgG analüüs oli lisatud osakonnapõhisesse kataloogi, siis on uus analüüs ka sinna lisatud. Haigekassa kood on 66708.

Samuti on võimalik analüüsi registratuuri kaudu tasuliselt tellida, selleks on registratuuris olemas vastavad saatelehed.

 

Tervitades

Kaja Vaagen

 

 

Lugupeetud kolleegid!

 

Alates 11. oktoober 2019 teostab Ühendlabori autoimmuunsuse labor tsink transporter 8 vastaste autoantikehade (ZnT8 Ab QN) määramist. Meetodiks on ensüüm-immuunsorptsioonmeetod. Test on kvantitatiivne.

Testi tutvustus kodulehel.

Tellimisleht kodulehel uuendatud.

 

Lugupidamisega

Kaja Metsküla

Ühendlabori autoimmuunsuse labor

 

 

Alates 17.12.2018 teostab immuunanalüüsi osakond lisaks Dermatofüütide DNA ja Trichophyton rubrum’i DNA määramisele 2. etapina täiendava uuringuna: Dermatofüütide DNA laiendatud paneel. Paneel võimaldab määrata samaaegselt järgmisi mikroorganisme: Candida albicans, Trichophyton mentagrophytes, Trichophyton interdigitale, Trichophyton rubrum, Trichophyton tonsurans, Trichophyton soudanense, Trichophyton violaceum, Microsporum canis, Microsporum audouinii, Epidermophyton floccosum, Trichophyton benhamiae,, Trichophyton verrucosum.

Selline paneelide kombinatsioon asendab varasemat aeglast külvimeetodit ning parandab, kiirendab ja täpsustab nahaseente diagnostikat.

Dermatofüütide mikroskoopia täiendab molekulaarset meetodit ja on endiselt ka eraldi tellitav.

Täiendav informatsioon on leitav Ühendlabori kodulehel nahaseente diagnoosimise peatükis.

 

Raili Randoja, Krista Lõivukene

 

 

Alates septembrist 2019 võtame kasutusele uue molekulaarse real-time-PCR testi BD-MAX MDR-TB, mille nimetus teiste analoogiliste testidega ühtlustamise tulemusel kannab e-laboris nimetust MTBC DNA ja Rif-, Inh-tundlikkuse paneel. Lühend MTBC tähistab Mycobacterium tuberculosis kompleksi, Rif vastavalt rifampitsiini ja Inh isoniasiidi.

Ka tellimisleht saab uuendatud. GeneXpert asemel on võimalik tellida mükobakterite PCR-uuringuks algmaterjalist paneeli:

  • MTBC DNA ja Rif-, Inh-tundlikkuse paneel - maksumusega 66,06 eur.

Tulemused saab järgmisel tööpäeval hiljemalt kell 13; testis kasutatakse samu markereid mis GeneXperdis, lisatud on Inh resistentsust põhjustavate mutatsioonide DNA piirkonnad. Testi saab teha ka positiivsest puhaskultuurist.

Seni kasutatud MTBDRsl paneeli uus nimetus on MTBC DNA ja reservrea-tundlikkuse paneel

Eeltoodud testide vastuse vorm e-laboris on edaspidi: Mycobacterium tuberculosis kompleksi DNA positiivne/negatiivne

Ravimitundlikkuse vastuste vorm jääb samaks: tundlik/resistentne

 

Tiina Kummik

 

 

Lugupeetud kolleegid!
 
Saadan Teile edasi info biotiini (vitamiin B7) mõjust immuunmeetodil teostatavate analüüside (südame- ja kasvajamarkerid, hormoonanalüüsid, vitamiinid) tulemustele. Kui patsient tarvitab kõrgdoosis biotiini (> 5 mg/p), siis võib see olenevalt analüüsist põhjustada kas valekõrgeid või valemadalaid tulemusi (Biotiini mõju analüüsitulemusele). Kõrgdoosis biotiinravi kasutatakse nt neuroloogias, aga sellises koguses biotiini sisaldavad ka mõned apteegi käsimüügis, internetis ja ilupoodides müügil olevad toidulisandid (Evonia Biotin plus, Helein Strong Biotin+, Vitabalans Biotin Strong, Puhdas+ Beauty Biotin jt), mis on mõeldud juuste ja küünte tugevdamiseks. Tavalised multivitamiinid sellises koguses biotiini ei sisalda.
Biotiini mõju vältimiseks analüüsitulemustele peaks preparaadi manustamise ja proovivõtu vahe olema vähemalt 8 tundi.
Ühendlabor lisab vastava info ka patsientidele proovivõtu meelespeasse ning Ühendlabori käsiraamatusse!
 
 
Parimate soovidega
Kaja Vaagen
 
 

Alates 02.01.2019 on SA TÜK Ühendlabori immuunanalüüsi osakonnas võimalik teostada Sooleviiruste RNA/DNA paneeli roojast.

Sooleviiruste RNA/DNA paneelis tuvastatakse roojast samaaegselt adenoviiruse DNA (serotüüp 40 ja 41), rotaviiruse RNA (serogrupp A), noroviiruse RNA (genogrupp GI ja GII), astroviiruse RNA ja sapoviiruse RNA (genogrupid GI, GII, GIV, GV) olemasolu.

Analüüside teostamine:  tööpäeviti immuunanalüüsi osakonnas, labori lahtioleku aegadel (vahemikus 8-16). 

Uuritavaks materjaliks on roe, kõiki soole paneele saab teostada ühest roojatopsist.

etellimine:

Nakkustekitajate uuringud (Ab, Ag, NAT) > Sooleinfektsioonid > Roe > Sooleviiruste RNA/DNA paneel roojas

Haigekassa koodid:

Adenoviiruse DNA - 66608

Rotaviiruse RNA - 66609

Noroviiruse RNA - 66609

Astroviiruse RNA - 66609

Sapoviiruse RNA - 66609

Täiendav informatsioon on leitav Ühendlabori kodulehel: Sooleviiruste RNA/DNA paneel roojas.

 

Lugupidamisega,

Raili Randoja