Kontrast



Reavahe




Teksti suurus




Hoolivus, Uuendusmeelsus, Pädevus ja Usaldusväärsus

Krooniline valu

Krooniline (püsiv, pikaajaline) valu tähendab, et valu on kestnud üle 3 kuu. Valutunde teket mõjutavad lisaks kudede seisundile väga mitmed biopsühhosotsiaalsed tegurid: mõtted, tunded, emotsioonid, varasemad valukogemused, ümbritsev keskkond. Seetõttu peab püsiva valu ravimine  toimuma läbi kõigi eelpoolnimetatud valutunnet mõjutavate tegurite käsitluse ehk läbi biopsühhosotsiaalse lähenemise.

Ravi hõlmab esmasena mittemedikamentoosseid ravimeetodeid, vajadusel juurde medikamentoosne ravi. Püsiva valu käsitlus peaks ideaalis olema alati multi- või interdistsiplinaarne.  Ravi eesmärk on parandada patsiendi funktsionaalset võimekust ja elukvaliteeti, õpetades patsiendile eneseabivõtteid ise oma valuga hakkama saama.

Tartu Ülikooli Kliinikumi ambulatoorse taastusravi osakonnas toimub püsiva valuga patsientide käsitlus meeskonnatööna, kuhu kuuluvad taastusarst, füsioterapeut ja kliiniline psühholoog. Taastusarstidest tegelevad püsiva valu patsientidega dr Annika Albert-Aksjonov ja dr Teele Kaarma-Tõnne. Füsioteraapiat saame pakkuda nii individuaalselt kui rühmades (saalis, basseinis). Kliiniline psühholoog kasutab mittemedikamentoossetest meetoditest näiteks kognitiiv-käitumuslikku teraapiat, teadveloleku harjutusi, valuga toimetulekut takistavate negatiivsete uskumuste tuvastamist ja muutmist ning lõõgastusharjutusi. Need meetodid võtavad arvesse seda, kuidas meel mõjutab närvisüsteemi talitlust ja teisalt seda, kuidas närvisüsteemi toimimine mõjutab keha.

Kroonilisel valul võib olla ka muid tagajärgi. Tekkida võib unetus, depressioon, ärevus, keskendumisraskused, mäluhäired, inaktiivsus ja ülekaal. Varem loetletud meetodeid kasutades saab abi ka nende probleemide puhul. Taastusarst saab patsiente suunata ka valu juhtimise rühma.

Valu juhtimise rühm

Spordimeditsiini ja taastusravi kliiniku ambulatoorse taastusravi osakonnas on võimalik osaleda valu juhtimise rühmas. Rühma saab suunata ambulatoorse osakonna taastusarst. Rühm on mõeldud püsiva valuga inimestele, et anda infot, kuidas valuga paremini toime tulla. Jagame teavet püsiva valu olemuse kohta, õpetame ära tundma erinevaid valu mõjutavaid tegureid, tutvustame püsiva valu mitte-medikamentoosseid ravimeetodeid, aga anname infot ka erinevatest valu mehhanismidest ning tablettravi võimalustest.

Kohtumised toimuvad kord nädalas neljapäeviti kl 14:00-15:45, kokku kuuel korral. Rühmas on keskmiselt kaheksa osalejat. Rühma juhendavad kliiniline psühholoog ja füsioterapeut, taastusarst osaleb teatud teemade kajastamisel (näiteks ravimite kasutamine valuravis).

Käsitletavad teemad:
• valu olemus, seos närvisüsteemiga
• ravimite kasutamine valuravis
• stressi ja valu vahelised seosed
• uni
• lõdvestusharjutused
• liikumise mõju valule
• üle- ja alategutsemisest hoidumine, pauside tegemine
• mõtete mõju enesetundele
• tagasilöögid ja nendega toimetulek
 
Lisainfo: teele.kaarma@kliinikum.ee 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram