Ajakirjanik Aime Jõgi pälvis Eesti Ajalehtede Liidu korraldatud konkursil tunnustuse maakonnalehtede olemuslugude kategoorias artiklite eest, mis ilmusid 2011. aastal Tartu Postimehe paarisküljel: „Insult halvas korraga nii ema kui poega", „Logopeed aitab sõnu leida nagu detektiiv" ning „Kirevad ja rasked taastumislood".

 

Paariskülje kolm artiklit jutustasid lood patsient Silvi-Silja Koemetsast, logopeed Anne Urikost ja taastusravi arstist Aet Lukmannist. Aime Jõgi ütles oma lugude kohta lühidalt nii: „See oli jutustus ema ja poja vaprusest. Sellest, kuidas ema sai pärast rasket vähilõikust insuldi. Ning kuidas mõned kuud hiljem tabas poega, kes ema tervise pärast ja vallale uue perearsti leidmise pärast muretses, seesama haigus. Ning kuidas nad mõlemad sellest olukorrast välja rabelesid ja teineteisele toeks olid. Need lugude kangelased rabasid mind oma avameelsusega ja veensid selles, kui tähtis on see, et inimene oma raskel paranemise teel ise alla ei annaks. Usun, et nii mõnigi lugeja sai neist kirjatükkidest eeskuju ja jõudu."

Logopeed Anne Uriko kirjeldas oma loos, kui käänulisi teid pidi käib insuldi läbi põdenud inimese kõne taastamine ning dr Aet Lukmann võttis kokku ühe aasta arvud ja faktid, mis näitasid, kui keerukad võivad üldse olla statsionaarsesse taastusraviosakonda sattunud patsientide paranemislood.

Aime Jõgi sõnul on meditsiinilugude kirjutamise puhul vaja eriti arvestada seda, et enamasti on need teemad väga privaatsed ja õrnad. Seetõttu tuleb olla äärmiselt pieteeditundeline, toetav ja sõbralik juba loo algul, selle kokkuleppimisel. Mõnikord jäävad artiklid kirjutamata just sellepärast, et inimene ei söanda oma nimega lehte tulla, ja vahel on sellest väga kahju. Jääb kõnelemata vajalik lugu ja jäävad tunnustamata oma tööd südamega teinud arstid.

 

Kliinikumi Leht