Käesoleva aasta mais ilmus juhtivas erialaajakirjas Acta Anaesthesiologica Scandinavica artikkel „Efektiivne doos päevakirurgias spinaalanesteesiaks 2-kloroprokaiiniga”, mille autoriteks on dr Andres Sell ja dr Toomas Tein Tartu Ülikooli Kliinikumist ning prof Mikko Pitkänen Helsingi Ülikooli Ortoni Kliinikust.

Dr Andres Sell.

Spinaalanesteesia ühekordse süstena on ohutu ja laialt levinud regionaalanesteesia meetod. Lühiaegsete päevakirurgiliste operatsioonide puhul on ravimina kasutatud lokaalanesteetik lidokaiini. Viimasel dekaadil on aga ilmnenud lidokaiini kasutamisel haigeid häiriv nn mööduv radikulaarne sümptoom, mis väljendub tugeva valuna tuharates ja reite tagapindadel spinaalanesteesia möödumisel. Sellest tulenevalt on püütud leida alternatiivseid ravimeid ning üheks paljulubavaks ja vähe uuritud spinaalravimiks on 2-kloroprokaiin (2-CP).

Meie poolt läbiviidud uurimuses osales kokku 64 ambulatoorse kirurgia patsienti, kellel viidi läbi operatsioon jalal. Haigetel teostati spinaalanesteesia kas 35, 40, 45 või 50 mg isobaarse 2-CPga (10 mg/ml). Seejärel hinnati anesteesia levikut sensoorse ja motoorse blokaadi tekkimise näol kindlate intervallide järel. Edasi hinnati, kas antud ravim kindlustas efektiivse anesteesia operatsiooniks. Jälgisime ka anesteesia möödumist (sh sensoorse ja motoorse (liikumine, urineerimine) blokaadi möödumine, valmisolek kliinikust lahkumiseks). Märkisime üles ka vahetud operatsiooniaegsed ja –järgsed probleemid ning hilisemad probleemid telefoniintervjuus 7. postoperatiivsel päeval. Tüsistuste puhul pöörasime erilist tähelepanu nn mööduvatele radikulaarsetele sümptoomidele.

Tulemustest selgus, et ravimi kasutamine tagas efektiivse anesteesia ja analgeesia päevakirurgilistel operatsioonidel. Keskmine maksimaalse sensoorse blokaadi tase oli kõigis neljas grupis ühesugune (T9 dermatoom). Väiksema doosi 2-CP (35, 40 mg) saanud olid võimelised anesteesiast kiiremini taastuma võrreldes nendega, kellele manustati suur doos (50 mg) 2-CP. Hemodünaamiliselt olid haiged anesteesia ajal stabiilsed. Postoperatiivses perioodis ei täheldatud olulisi probleeme, ei esinenud nn mööduvaid radikulaarseid sümptoome ja postspinaalset peavalu.

Tulemuste põhjal võime väita, et 2-kloroprokaiin on uus, efektiivne ja ohutu spinaalanesteesia ravim ning väiksemate ravimidooside kasutamisel möödub anesteesia kiiremini. Arvestades aga antud uuringugruppide suurust, on vajalikud edaspidised uuringud.

 

Dr Andres Sell
anestesioloogia ja intensiivravikliiniku üldanestesioloogia osakonna vanemarst-õppejõud

 

Dr Toomas Tein
traumatoloogia ja ortopeediakliiniku traumatoloogia osakonna vanemarst-õppejõud