Kontrast



Reavahe




Teksti suurus




Hoolivus, Uuendusmeelsus, Pädevus ja Usaldusväärsus
Tellimislehed

Kliiniku uudised

Igal aastal avastatakse kuni 300 uut harvikhaigust (28.02.2025)

28. veebruaril tähistatakse üle kogu maailma harvikhaiguste päeva. Harvikhaigusi iseloomustab väga väike esinemissagedus, ent kokku on erinevaid harvikhaigusi kirjeldatud juba hinnanguliselt kuni 8000. Lisaks sellele avastatakse igal aastal kuni 300 uut harvikhaigust, mis tähendab, et aasta-aastalt suureneb nii harvikhaiguste kui neid põdevate inimeste arv. 

Euroopa Liidu tasandil defineeritakse harvikhaigust kui haigust, mis esineb kuni 5 inimesel 10 000st. „Eesti kontekstis tähendab see, et harvikhaigusega inimesi võib olla 47 000–80 000. Teame, et 80% haruldastest haigustest on geneetilise päritoluga, kuid esineb ka näiteks kasvajaliste haiguste haruldasi vorme ja autoimmuunse geneesiga harvikhaigusi,“ rääkis Tartu Ülikooli Kliinikumi harvikhaiguste kompetentsikeskuse juht prof Katrin Õunap

Kliiniku vastuvõtud Tallinnas uues asukohas (30.12.2024)

Alates aastast 2025, toimuvad geneetika ja personaalmeditsiini kliiniku vastuvõtud Ülemiste City tervisemaja 2 (von Baeri maja) 6. korrusel, aadressil Sepapaja 12/1.

Kliinikumi jõudis uus suurima võimekusklassiga sekvenaator geneetiliste uuringute läbiviimiseks (14.06.2024)

Maikuus jõudis Tartu Ülikooli Kliinikumi geneetika ja personaalmeditsiini kliinikusse Illumina NovaSeq X Plus sekvenaator, mis viib diagnostilised geeniuuringud uuele tasemele, edendades nii kliinilist geneetikat kui ka personaalmeditsiini Eestis.

Geneetika ja personaalmeditsiini kliiniku juhi dr Sander Pajusalu sõnul on uue sekvenaatori puhul tegemist absoluutse maailma tippmudeliga: „Oleme ühed esimestest asutustest Euroopas, kes kõige uuema seeria masina sisse seavad, mistõttu on see kõnekas verstapost nii Tartule kui kogu Eestile. Illumina NovaSeq X Plus sekvenaator on suure läbilaskevõimega DNA analüüsiplatvorm, mis suudab kiiresti ja täpselt genereerida tohutul hulgal genoomiandmeid. Neid andmeid hakkavad omakorda kasutama Tartu Ülikooli Kliinikumi arstid ja laborispetsialistid nii haiguste geneetiliseks uurimiseks ja ka uute ravisihtmärkide väljaselgitamiseks näiteks täppisonkoloogias,“ tutvustas dr Pajusalu. Ta lisas, et siiani on olnud probleemiks, et patsientide geenianalüüsideks kuluv aeg on kohati liiga pikk. „Uue masinaga saame pakkuda laboriteenuseid kiiremini, kvaliteetsemalt ja suuremas mahus,“ rääkis kliiniku juht.

Kliinikumi uudised

Kliinikumi psühhiaatriakliiniku vastuvõtud kolivad valmivasse Raja 33 hoonesse (25.04.2025)

Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliiniku ambulatoorsed vastuvõtud kolivad praegusest Raja 31 hoonest valmivasse Raja 33 hoonesse, et pakkuda patsientidele ja töötajatele kaasaegseimaid ravi- ja töötingimusi. Patsientide vastuvõtt uutes ruumides algab eeldatavasti 2026. aasta alguses.

Hetkel asuvad Raja 31 hoones Tartu Ülikooli Kliinikumi nahahaiguste kliinik ja psühhiaatriakliinik. Hoone on ehitatud 1987. aastal ning vajab tänapäevastele tingimustele vastamiseks kaasajastamist. „Selle saavutamiseks oleme Kliinikumi juhtkonnas otsustanud psühhiaatriakliiniku vastuvõturuumide laiendamise uude, kliiniku kõrvale ehitatavasse hoonesse ligi 1200m2 suurusele pinnale. Kolimine ootab ees ka nahahaiguste kliinikut, kellest vabanevad ruumid jäävad samuti psühhiaatriakliiniku kasutusse,“ tutvustas Tartu Ülikooli Kliinikumi 4. kliinilise valdkonna juht dr Sven Janno.

Tervise töötoad ja tugigrupid pakuvad patsientidele ja lähedastele tasuta praktilist tuge (17.04.2025)

Geenidiagnostika võimaldab pärilikke haigusi tuvastada nii elukaare vältel kui ka sünnieelselt (17.04.2025)

Oled patsient?

Patsiendiinfo andmebaasist leiad enda jaoks kõik vajaliku.
Vaata lähemalt
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram