Kui leiad, et midagi olulist on lehelt puudu, anna julgesti meile teada.
Kõige lihtsam on ühendust võtta e-posti geneetikainfo@kliinikum.ee kaudu.
Mõnusat kasutamist!
Kui leiad, et midagi olulist on lehelt puudu, anna julgesti meile teada.
Kõige lihtsam on ühendust võtta e-posti geneetikainfo@kliinikum.ee kaudu.
Mõnusat kasutamist!
Kliiniku kõrvale parki rajatakse SA TÜK Lastefondi toel mänguväljakut, mida saavad kasutada kõik lapsed. Sarnaselt Pärnusse ja Haapsalusse rajatud parkidega saavad ühist mängurõõmu nautida ka lapsed, kellele tavalised mänguväljakud jäävad ligipääsmatuks. Pikemalt loe SIIT.
Maikuus jõudis Tartu Ülikooli Kliinikumi geneetika ja personaalmeditsiini kliinikusse Illumina NovaSeq X Plus sekvenaator, mis viib diagnostilised geeniuuringud uuele tasemele, edendades nii kliinilist geneetikat kui ka personaalmeditsiini Eestis.
Geneetika ja personaalmeditsiini kliiniku juhi dr Sander Pajusalu sõnul on uue sekvenaatori puhul tegemist absoluutse maailma tippmudeliga: „Oleme ühed esimestest asutustest Euroopas, kes kõige uuema seeria masina sisse seavad, mistõttu on see kõnekas verstapost nii Tartule kui kogu Eestile. Illumina NovaSeq X Plus sekvenaator on suure läbilaskevõimega DNA analüüsiplatvorm, mis suudab kiiresti ja täpselt genereerida tohutul hulgal genoomiandmeid. Neid andmeid hakkavad omakorda kasutama Tartu Ülikooli Kliinikumi arstid ja laborispetsialistid nii haiguste geneetiliseks uurimiseks ja ka uute ravisihtmärkide väljaselgitamiseks näiteks täppisonkoloogias,“ tutvustas dr Pajusalu. Ta lisas, et siiani on olnud probleemiks, et patsientide geenianalüüsideks kuluv aeg on kohati liiga pikk. „Uue masinaga saame pakkuda laboriteenuseid kiiremini, kvaliteetsemalt ja suuremas mahus,“ rääkis kliiniku juht.
Kaasaegse meditsiini areng sõltub üha enam kvaliteetsetest ja struktureeritud terviseandmetest, mis võimaldavad tervishoiutöötajatel teha täpseid ja õigeaegseid otsuseid, meditsiinijuhil andmepõhiseid valikuid ning teadlasel meditsiini arengu eelduseks olevat teadustööd.
Tartu Ülikooli Kliinikumi vähikeskuse juhi dr Lenne-Triin Kõrgvee sõnul kogutakse kogu Eestis igapäevatöö käigus väga suures mahus erinevaid vähiandmeid, mis paraku ei ole kiirest kättesaadavad ega analüüsitavad, sest esinevad suuresti vabatekstina ning paiknevad erinevates andmebaasides laiali. Selle tulemusel puudub tervishoiutöötajal kiire ülevaade patsiendi paiknemisest raviteekonnal, kvaliteedijuhil ülevaade kvaliteediindikaatoritest, juhil strateegilise planeerimise sisend ning teadlasel kättesaadav andmestik teadustöö tegemiseks, mis on meditsiini arengu üks eeltingimustest.
Geneetika ja personaalmeditsiini kliinik
L. Puusepa 2
telefon 731 9310