Kontrast



Reavahe




Teksti suurus




Hoolivus, Uuendusmeelsus, Pädevus ja Usaldusväärsus
Tellimislehed

Kliiniku uudised

Geenidiagnostika võimaldab pärilikke haigusi tuvastada nii elukaare vältel kui ka sünnieelselt (17.04.2025)

Tartu Ülikooli Kliinikum on Eestis geneetiliste haiguste diagnoosimise ja ravi juhtivaks keskuseks, kus töötab spetsialiseerunud meeskond väga mitmete erialade esindajatega. Geenidiagnostika eripäraks on, et see võib toimuda kogu inimese elukaare jooksul, sealhulgas ka enne lapse sündimist ning mõnedel juhtudel on geneetiline diagnoos leitud alles pärast inimese surma. Sünnieelsete geneetiliste rikete diagnoosimine võimaldab hinnata loote tervist juba raseduse varases staadiumis, kasutades kas rasedusaegseid sõeluuringuid või täppisjälgimist perekondlikke vihjete alusel. Nii pakutakse spetsiifilist jälgimist ja uuringuid peredele, kus on teadaolevad haigused või raskemaid geenihaigusi põhjustavad mutatsioonid.

Tartu Ülikooli Kliinikumi geneetika- ja personaalmeditsiini kliinikujuhi ja vanemarst-õppejõu dr Sander Pajusalu sõnul on maailmas kirjeldatud tuhandeid geneetilisi arenguhäireid, mis saavad alguse muutustest inimese pärilikkusaines ehk DNAs. „On haigusi, mille kõrgemat riski on võimalik enne lapse sündi ette ennustada, kuid mitte kõik geneetilised haigused ei ole pärilikud selles tähenduses, et need esineksid mitmel pereliikmel. Arenguhäiretega laste puhul võib esineda olukord, kus täiesti tervetel vanematel ja tihti ka tervete õdede-vendadega peres sünnib raske geneetilise haigusega laps. Sellises olukorras on kaks sagedasemat võimalust, mis sõltub eelkõige konkreetsest pärilikust haigusest. Üheks võimaluseks on olukord, kus haigus avaldub siis, kui laps pärib geenirikke mõlemalt vanemalt. Kuna inimesel on kõiki kromosoome, välja arvatud sugukromosoomid, kahes koopias, siis on tal igast geenist kaks koopiat – üks emalt ja teine isalt. Vanemad ise on terved, sest neil on olemas terve geenikoopia, mis kaitseb neid haiguse eest, isegi kui neil on üks kahjustatud geenikoopia. Kui aga laps pärib mõlemalt vanemalt kahjustatud geenikoopiad, avaldub haigus,” rääkis dr Pajusalu.

Igal aastal avastatakse kuni 300 uut harvikhaigust (28.02.2025)

28. veebruaril tähistatakse üle kogu maailma harvikhaiguste päeva. Harvikhaigusi iseloomustab väga väike esinemissagedus, ent kokku on erinevaid harvikhaigusi kirjeldatud juba hinnanguliselt kuni 8000. Lisaks sellele avastatakse igal aastal kuni 300 uut harvikhaigust, mis tähendab, et aasta-aastalt suureneb nii harvikhaiguste kui neid põdevate inimeste arv. 

Euroopa Liidu tasandil defineeritakse harvikhaigust kui haigust, mis esineb kuni 5 inimesel 10 000st. „Eesti kontekstis tähendab see, et harvikhaigusega inimesi võib olla 47 000–80 000. Teame, et 80% haruldastest haigustest on geneetilise päritoluga, kuid esineb ka näiteks kasvajaliste haiguste haruldasi vorme ja autoimmuunse geneesiga harvikhaigusi,“ rääkis Tartu Ülikooli Kliinikumi harvikhaiguste kompetentsikeskuse juht prof Katrin Õunap

Kliiniku vastuvõtud Tallinnas uues asukohas (30.12.2024)

Alates aastast 2025, toimuvad geneetika ja personaalmeditsiini kliiniku vastuvõtud Ülemiste City tervisemaja 2 (von Baeri maja) 6. korrusel, aadressil Sepapaja 12/1.

Kliinikumi uudised

Kliinikumi arvamuslõuna seadis fookusesse vaimse tervise (20.05.2025)

16. mail kogunesid mitmed Eesti tervishoiueksperdid ja juhid Tartusse Kliinikumi arvamuslõunale, et arutada üheskoos vaimse tervise teemadel.

Arvamuslõuna nimi „Mis meil viga?“ viitas plahvatuslikule vajaduse kasvule vaimse tervise abi osas, mis omakorda on pannud vaimse tervise abi kättesaadavuse surve alla. Tartu Ülikooli Kliinikumi 4. kliinilise valdkonna juhi ja psühhiaatriakliiniku ülemarst-õppejõud Sven Janno sõnul on Eesti tänast olukorda kogenud Põhjamaad ja teised heaoluriigid mitukümmend aastat varem. „Vaimse tervise abi püramiid koosneb mitmest astmest ning haiglas pakutav ravi on selle kõige viimane etapp. Psühhiaatrilise eriarstiabi eesmärk on tegeleda kõige viimase vaimse tervise püramiidi tasandiga, kuhu kuuluvad kõige keerulisemad juhtumid, mis ei ole saanud lahendust eelmistel tasanditel. Hetkel on vaimse tervise abi vajadus kasvanud enim esimestel tasanditel ning selle lahendamiseks on Sotsiaalministeerium ette võtnud vaimse tervise astmelise abi süsteemi arendamise. See on tänuväärne töö, aga peame arvestama, et süsteemi sissetöötamiseks läheb aega,“ rääkis dr Janno.

Kliinikumi preemia pälvib kardioloogia professor akadeemik Jaan Eha (16.05.2025)

Veresoontekirurgia osakond 60 (15.05.2025)

Oled patsient?

Patsiendiinfo andmebaasist leiad enda jaoks kõik vajaliku.
Vaata lähemalt
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram