Ämmaemandad Häli Viilukas (laua taga) ja Moonika Pedosk (seljaga) äsjaavatud Perekeskuse vastuvõtukabinetis. Foto: naistekliiniku erakogu.10. jaanuaril avati endise traumapunkti ruumides L.Puusepa 8 hoone C-korpuses naistenõuandla perekeskus, kus nüüdsest viiakse läbi ämmaemandate iseseisvat vastuvõttu.

Kuigi ämmaemandatel on ilma arsti juuresolekuta ambulatoorse töötamise õigus juba 2010. aasta aprillist ning seda võimalust on naistekliinikus varemgi osaliselt rakendatud, seadis ämmaemandate täielikule iseseisvale vastuvõtule seni piirid nii seadusandlus kui ruumipuudus. Kliinikumi naistearstide Ursula Klaari ja Pille Vaasi sõnul on perekeskuse loomine suur samm edasi pakkumaks rasedatele ja sünnitanutele paremat meditsiiniteenust.

„2011. aastast läks normaalselt kulgeva rasedusega naiste sünnieelne jälgimine ja nõustamine üle valdavalt ämmaemandatele ning naine, kes soovib end rasedusega arvele võtta, saab pöörduda nii naistearsti kui ämmaemanda vastuvõtule,“ valgustab dr Pille Vaas. Kuna madala riskiga kulgeva raseduse jälgimine toimub edaspidi aga peamiselt ämmaemanda juures, siis tekkis vajadus spetsiaalsete ruumide järele, mis nüüd perekeskuse näol olemas on.

Dr Klaar täpsustab, et käesoleva aasta algusest on just ämmaemand see, kes määrab vajalikud uuringud ja suunab konsultatsioonidele, tal on õiguskirjutada välja teatud ravimeid ning väljastada haiguslehti, tõendeid ja sünnituspuhkuse lehte. Kõiki rasedaid konsulteerib vähemalt kaks korda raseduse jooksul ka naistearst. Kui raseduse kulus ilmnevad probleemid või kõrvalekalded, läheb raseda jälgimine tarvidusel, kas mingiks perioodiks või kuni sünnituseni, üle naistearstile.

 

„Äsjaavatud perekeskus võimaldab meil pakkuda naistele ja peredele paremat teenust nii raseduse ajal kui peale sünnitust,“ usub Ursula Klaar. Keskuses on tavapäraseks vastuvõtuajaks sõltuvalt pöördumise põhjusest 30 minutit kuni üks tund. Kõik uuringud ja analüüsid toimuvad sama skeemi järgi kui siiani naistearsti ja ämmaemanda koostöös jälgitud raseduste korral, samas on ämmaemandal rohkem aega pöörata tähelepanu naise muredele ja teda nõustada.

Sünnitusjärgne kontroll toimub reeglina 6-8 nädala jooksul peale sünnitust. Dr Klaari sõnul aga tekivad naistel probleemid peamiselt siiski vahetult peale sünnitusmajast koju kirjutamist. „Muresid võib olla nii enda tervise, imetamise kui vastsündinu hooldamisega,“ selgitab ta ning lisab, et nüüd on naistel tänu perekeskusele võimalik oma rasedust jälginud ämmaemandaga konsulteerida kohe, kui mured tekivad. Lisaks võib perekeskusesse pöörduda imetamisalaseks nõustamiseks, mis siiani toimus suures osas telefoni teel või sünnitusjärgses osakonnas.

Keskuse protseduuride toas on võimalik keisrilõikejärgsetele patsientidele teostada haavahooldust ning eemaldada õmbluseid. Varem tuli naistel sellekski pöörduda sünnitusjärgsesse osakonda.

Veel toob Ursula Klaar esile, et uued ruumid võimaldavad tegeleda ka varakult haiglast välja kirjutatud vastsündinutega. „Sageli on vaja laps mõni päev peale kojukirjutamist korduvasse kontrolli kutsuda, et jälgida tema kaaluiivet, analüüse ja üldseisundit,“ räägib arst. „Samuti on lapsi, kes vajavad vaktsineerimist tavapärasest hiljem või korduvat kuulmisskriiningut.“ Lastega tegeleb keskuses ämmaemand, vajadusel palutakse appi lastearst. Perekeskuses jätkuvad ka hingehoidja, psühholoogi, raseduskriisi nõustaja ja juristi vastuvõtud.

Keskuse ruumid jagunevad kahe korpuse vahel: G2-korpuse I korrusel (naistenõuandlas) asuvad kaks vastuvõtu kabinetti ja perekooli auditoorium, C-korpuses samuti kaks vastuvõtu kabinetti, protseduuride tuba ja võimlemissaal. Viimase juurde kuuluvad ka riietusruum ja dušinurk. „Esialgu on plaanis hakata saalis läbi viima neid perekooli loenguid, mis käsitletavad sünnituseks valmistumist ja tugiisiku rolli sünnitusel, hiljem loodame pakkuda ka võimlemist nii rasedatele kui emadele koos beebiga,“ kirjeldab perekeskuse tulevikuplaane dr Pille Vaas. Läbirääkimised käivad ka taastusravi kliinikuga rasedate vesivõimlemise tundide korraldamise üle L. Puusepa 1A hoone basseinis.

Dr Vaas toob esile, et perekeskuse oluliseks eeliseks on ka hea ligipääsetavus: „Sinna on koos beebiga lihtne tulla – L. Puusepa 8 peauksest sisenedes pääseb lapsevankriga mugavalt mööda kaldteed keskuse ruumide juurde.“

Raseduse jälgimist sooviv või sünnitanud naine saab registreeruda ämmaemanda vastuvõtule telefonil 7 319 100 või Interneti teel. Sünnitusjärgsed protseduurid ja laste jälgimine hakkab toimuma graafiku alusel, millest informeeritakse peret sünnitusjärgsest osakonnast kojukirjutamisel.

 

Merili Väljaotsa