Meditsiiniteaduste valdkonna 2023. aasta parim õppejõud on Helen Zirnask

Tartu Ülikooli üliõpilasesinduse moodustatud komisjon valis esitatud taotluste hulgast Tartu Ülikooli 2023. aasta õppejõud. Meditsiiniteaduste valdkonna aasta õppejõud on inimese anatoomia lektor Helen Žirnask, kelle puhul toovad tudengid välja tema huumorimeele ja hea õpikeskkonna loomise.

 

Professor Raivo Uibo pälvis teaduse elutööpreemia

Valitsus kinnitas riigi teaduspreemiate tänavused laureaadid. Elutööpreemia saab Tartu ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna immunoloogia professor Raivo Uibo. Eesti Teaduste Akadeemia toob iseloomustuses välja, et Raivo Uibo on üks silmapaistvamaid ja mõjukamaid meditsiiniteadlasi Eestis, kaasaegse kliinilise immunoloogia alusepanija, liider ning suunanäitaja. Samuti pälvis Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnast aastapreemia ortopeedia professor Aare Märtson ja ortopeedia kaasprofessor Katre Maasalu arstiteaduse alal tööde tsükli „Ortopeediliste haiguste molekulaarsed mehhanismid ja käsitlus“ eest.

 

Tartu Ülikool toetab äripotentsiaaliga ideid

Tartu Ülikooli eksperimentaalarenduse toetust taotleti mullu 35 teadusprojekti jaoks, millest saavad rahastuse üheksa kogusummas 315 000 eurot. Meditsiiniteaduste valdkonnas saab toetust reproduktiivmeditsiini kaasprofessor Alar Aintsi projekt „Diabeedispetsiifiliste bakteriofaagiantigeenide diagnostilise komplekti moodustamine“.

 

Sotsiaalministeerium kohtus uue dekaani ja prodekaanidega

Esmaspäeval, 5. veebruaril kohtusid Sotsiaalministeeriumi tervisevaldkonna esindajad Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna dekaani ja prodekaanidega. Lähemalt räägiti residentuuri korraldusest, üldarsti kutsest ning kolmandatest riikidest pärit arstide keeleoskusest.


Doktoritööde kaitsmised:

08.03.2024 kaitseb Edgar Lipping doktoritööd „Operatsioonijärgne antibakteriaalne ravi komplitseeritud apenditsiidi korral ja apendektoomia rasedatel“

Loe lähemalt: med.ut.ee

 

Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist

Meditsiiniteaduste valdkonda juhib 2024. aastast uus meeskond

1. jaanuaril 2024 asus Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna dekaanina ametisse dermatoloogia ja veneroloogia professor Külli Kingo. Koos temaga alustavad valdkonnas tööd ka uued prodekaanid. Õppeprodekaan on peremeditsiini professor Ruth Kalda, arendusprodekaan on kliinilise geneetika kaasprofessor Sander Pajusalu, teadusprodekaan on inimese geneetika professor Maris Laan ning residentuuri arendusjuht on arst-õppejõud sünnitusabi ja günekoloogia erialal Helen Reim.

 

Tartu Ülikoolis avatakse „Kliinilise farmaatsia“ magistriõppekava

Uuel aastal saab asuda õppima Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna ingliskeelsel magistriõppekaval „Kliiniline farmaatsia“, mille eesmärk on koolitada proviisoreid patsientide ravimikasutuse alal.

 

Doktoritööde kaitsmised:

14.02.2024 kaitseb Norman Ilves doktoritööd „Enneaegselt sündinud laste periventrikulaarse hemorraagilise infarkti ja ajaliselt sündinud laste periventrikulaarse venoosse infarkti riskitegurid ja tekkeaeg“

08.03.2024 kaitseb Edgar Lipping doktoritööd „Operatsioonijärgne antibakteriaalne ravi komplitseeritud apenditsiidi korral ja apendektoomia rasedatel“

Loe lähemalt: med.ut.ee

 

Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist

 

Sel kevadel saab omandada farmakognoosia mikrokraadi

Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkond kutsub osalema uues mikrokraadiprogrammis „Farmakognoosia“, mille käigus saadakse tõenduspõhised teadmised ravimtaimedest, nende toimeainetest ja kasutusest. Kandideerida saab 21. jaanuarini 2024.

 

Parimad üliõpilastööd said preemia

12. detsembril autasustati 2023. aasta parimaid üliõpilaste teadustöid. Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna kuus õppurit said tunnustuse kasvajate, õppekava tulemuslikkuse, taastusravi ning muude põnevate uurimisteemade eest.

 

Pärt Peterson valiti biomeditsiini akadeemikuks

Eesti Teaduste Akadeemia sai juurde kolm uut akadeemikut. Biomeditsiini akadeemikuks sai Tartu Ülikooli molekulaarimmunoloogia professor Pärt Peterson. Peterson püüab oma teadustöös mõista, kuidas suudab immuunsüsteem saavutada tolerantsuse enda organismi suhtes, kuid samas võidelda haigusttekitavate patogeenidega. Viimastel aastatel on tema juhitud töörühm uurinud vananemisega seotud muutusi immuunsüsteemis.


Kaspar Tootsi sai Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liikmeks

Eesti Noorte Teaduste Akadeemia sai üheksa uue noorteadlase võrra rikkamaks. Nende seas on ka meditsiiniteduste valdkonna ortopeedia teadur ja arst-õppejõud Kaspar Tootsi. Uute liikmete valimisel hinnati kandidaatide teadussaavutusi ja motivatsiooni ühingu töös osaleda.

 

Farmaatsia instituudi tudengid toovad Kliinikumi tehnoloogia haavade ravimiseks

Tartu Ülikooli farmaatsia instituudi tudengid said saja tuhande eurose toetuse, mille abil seatakse Kliinikumi apteeki üles elektrospinnimismasin haavakatete valmistamiseks.


Doktoritööde kaitsmised:

14.02.2024 kaitseb Norman Ilves doktoritööd „Enneaegselt sündinud laste periventrikulaarse hemorraagilise infarkti ja ajaliselt sündinud laste periventrikulaarse venoosse infarkti riskitegurid ja tekkeaeg“

Loe lähemalt: med.ut.ee

 

Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist

Tartu Ülikooli liikumislabor sai programmi „Liikuma kutsuv kool“ eest tervist edendava kooli rahvusvahelise auhinna

15.–17. novembril toimus rahvusvahelise spordi- ja kultuuriorganisatsiooni MOVE aastakongress, kus tervist edendavate koolide kategoorias valiti võitjaks sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi liikumislabor programmiga „Liikuma kutsuv kool“. Üle 200 koolis tegutsev programm on seadnud eesmärgiks toetada koole nii, et iga koolipäev pakuks liikumisrõõmu nii õpilastele kui õpetajatele.


Meditsiiniteaduste valdkond kohtus terviseminister Riina Sikkutiga

3. novembril külastas Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna dekanaati terviseminister Riina Sikkut, kellega räägiti lähemalt teadus- ja arendustegevusest, residentuurikohtadest ja õppejõudude palkadest. Kohtumisest võtsid osa dekaan Margus Lember, residentuuriprodekaan Urmas Lepner, teadusprodekaan Külli Kingo ja dekanaadi juhataja Rene Kärner.

 

Seminaril arutleti lähemalt reproduktiivmeditsiini teemade üle

19.–21. oktoobril toimus Tartus kuues Karl Ernst von Baeri nimeline seminar, kus arutleti reproduktiivmeditsiini ja -tervise üle. Täpsemalt tuli juttu füsioloogilistest ja meditsiinilistest protsessidest, mis raseduse arengus kulgevad munarakkude küpsemisest kuni munaraku viljastumise ning raseduseni ja loote jälgimisega kuni lapse sünnini.


Doktoritööde kaitsmised:

30.11 kaitseb Ele Hanson doktoritööd „Rasedustüsistuste riski hindamise ja varase diagnoosimise kliinilised ja biokeemilised markerid“

08.12 kaitseb Priit Pauklin doktoritööd „Kodade virvendusarütmiaga patsientide hemodünaamiline ja biokeemiline profiil ning ≥65 aastaste kodade virvendusarütmiaga patsientide antikoagulantravi Eestis“

11.12 kaitseb Keiu Heinla doktoritööd „GLP-1 retseptori agonistide toimed hüpofüüsi ja neerupealiste hormoonidele“

15.12 kaitseb Laura Roht doktoritööd „Pärilikud kolorektaalvähi sündroomid Eestis“

15.12 kaitseb Ling Yan doktoritööd „Skisofreenia stressiga seotud immuunmehhanismid: piirkonnaspetsiifilise mikrogliia ja neurovaskulaarse interaktsiooni tähtsus“

15.12 kaitseb Triinu Keskpaik doktoritööd „Kvaliteediindikaatorid ja mitte-isheemiline südamelihase kahjustus erakorralise meditsiini patsientidel“

 

Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist

Arstiteaduskonna medali pälvisid Alan Altraja, Mare Saag ja Priit Kaasik

13. oktoobril, Tartu Ülikooli arstiteaduskonna 391. aastapäeval anti valdkonnale osutatud teenete eest arstiteaduskonna medal kolmele töötajale. Samuti tunnustati teaduskonverentsi parimaid suulisi ettekandeid ja stendiettekandeid.

Hambaarstiteaduse instituudi emeriitprofessor Mare Saag pälvis medali pikaajalise panuse eest hambaarstiteaduse instituudi juhtimisel ja eriala populariseerimisel.

Kliinilise meditsiini instituudi kopsukliiniku juhataja ja pulmonoloogia professor Alan Altraja sai medali pühendunud töö eest arstiteaduse eriala lõpueksami korraldamisel ja kliinilise meditsiini doktorikooli ning arstiteaduskonna päevade teadukonverentsi hindamiskomitee juhtimisel.

Sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi funktsionaalse morfoloogia professor Priit Kaasikut tunnustati medaliga sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi ning kehakultuuri teaduskonna kauaaegse juhtimise ning tasakaaluka ja tõhusa panuse eest struktuurimuudatuses.

Sporditeaduste- ja füsioteraapia instituut ootab vilistlasi sünnipäeva tähistama

Laupäeval, 4. novembril tähistatakse Tartu Ülikooli sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi (endise kehakultuuriteaduskonna) 95 ja Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi 115 aasta juubelit ning toimub vilistlaste kokkutulek. Päeval peetakse arutelu „Spordi- ja füsioteraapiaharidus, kuhu ja kuidas?“ ning viiakse läbi majatuure. Õhtu lõpetab juubelipidu spordihoone ballisaalis.

Doktoritööde kaitsmised:

  • 11 kaitseb Liis Ilves doktoritööd „Krooniliste põletikuliste dermatooside metaboloomiline profileerimine„
  • 11 kaitseb Jaanus Suumann doktoritööd „Mao biomarkerid ja nende dünaamika kui väheinvasiivne meetod mao seisundi hindamiseks bariaatrilise kirurgia patsientidel“
  • 11 2023 kaitseb Ele Hanson doktoritööd „Rasedustüsistuste riski hindamise ja varase diagnoosimise kliinilised ja biokeemilised markerid“

Lisateave: med.ut.ee

Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist

Avatud on registreerumine Tartu Ülikooli arstiteduskonna aastapäevale!

 

Avatud on registreerumine TÜ arstiteaduskonna 391. aastapäeva tähistamise sündmustele, mis toimuvad sel aastal 12. ja 13. oktoobril.

Kõigile huvilistele avatud aastapäevasündmused algavad neljapäeval, 12. oktoobril Biomeedikumis toimuva teaduskonverentsiga, kus valdkonna teadurid, õppejõud, doktorandid ja üliõpilased tutvustavad viimase aasta teadusuuringute tulemusi, lisaks leiab aset ka posterettekannete sessioon.

Reedel, 13. oktoobril toimub traditsiooniline teemakonverents, mis sel aastal kannab pealkirja „Tulevikumeditsiin, innovatsioon ja kestlik areng“. Pärast teemakonverentsi toimub õhtul dekaan Margus Lemberi vastuvõtt ja pidulik õhtusöök, kus tunnustatakse teaduskonverentsi parimaid ning antakse üle Tartu Ülikooli arstiteaduskonna medalid. Samuti antakse üle stipendiumid ja lõputunnistused suvel ülikooli lõpetanud arst-residentidele.

 

Meditsiiniteaduste valdkonnas alustas õpinguid 490 üliõpilast

2023/24. õppeaastal alustas Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas õpinguid 490 üliõpilast ja 165 arst-residenti. Eestikeelset arstiteadust asub tänavu õppima 179 inimest. 180 kohale esitati 400 avaldust. Arstiteaduse ingliskeelsel õppekaval alustab tänavu õpinguid 28 inimest, avaldusi esitati 53. Ka proviisoriõppes alustab võrreldes möödunud aastaga rohkem üliõpilasi. Proviisoriõppes alustab tänavu 45 inimest ning avaldusi esitati 91.

 

Doktoritööde kaitsmised:

  • 10 kaitseb Marina Šunina doktoritööd „T ja B rakkude voolutsütomeetriline analüüs tervetel doonoritel ja vitiligo diagnoosiga isikutel“
  • 11 kaitseb Liis Ilves doktoritööd „Krooniliste põletikuliste dermatooside metaboloomiline profileerimine„
  • 11 kaitseb Jaanus Suumann doktoritööd „Mao biomarkerid ja nende dünaamika kui väheinvasiivne meetod mao seisundi hindamiseks bariaatrilise kirurgia patsientidel“
  • 11 2023 kaitseb Ele Hanson doktoritööd „Rasedustüsistuste riski hindamise ja varase diagnoosimise kliinilised ja biokeemilised markerid“

Lisateave: med.ut.ee

 

Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist

Traditsiooniline arstiteaduskonna aastapäev tuleb taas

2023. aastal sügisel tähistatakse arstiteaduskonna aastapäeva 391. korda. Teaduskonverentsil saab kuulda ettekandeid viimase aasta jooksul meditsiini- ja sporditeaduste alal tehtud teadusuuringute tulemustest üliõpilastelt, arst-residentidelt, teaduritelt, õppejõududelt, arstidelt ning valdkonna koostööpartneritelt ja vilistlastelt. Sel aastal esitavad arst-residendid esmakordselt teaduskonverentsil ka haigusjuhtusid. Teemakonverents kannab tänavu pealkirja „Tulevikumeditsiin, innovatsioon ja kestlik areng“. Arstiteaduskonna aastapäevad toimuvad sel aastal 12.–13. oktoobril.

 

Mikrokraadiprogramm annab laiapõhjalised teadmised geneetilisest meditsiinist

Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkond pakub uuenduslikku mikrokraadiprogrammi „Geneetika personaalmeditsiinis“, mille käigus omandavad osalejad laiapõhjalised teadmised geneetilisest meditsiinist, selle rakendamise võimalustest ning väljavaadetest praktilises kliinilises ja tervishoiutöös. Programmis on osalema oodatud need, kes kasutavad järjest enam geneetilisi teste ja hakkavad tulevikus nõustama personaalmeditsiini alal. Näiteks on oodatud praktiseerivad arstid ja meditsiinipersonal igalt erialalt, samuti meditsiinisektori ja terviseteenuste valdkonna töötajad nii riiklikus kui ka erasektoris. Kursusele saab registreeruda 30. septembrini.

 

Rahvusvaheline anatoomiaolümpiaad paneb proovile arstitudengite teadmised

25.–26. augustil toimub Biomeedikumis ja AHHAA keskuses viies rahvusvaheline anatoomiaolümpiaad. Tudengite algatatud projekti eesmärgiks on panna proovile esimese ja teise kursuse arstitudengite teadmised anatoomiast nii teoorias kui praktikas. Traditsiooni kohaselt on igal aastal olümpiaadil oma teema, tänavu on selleks Anatomy Games. Olümpiaadi esimesel päeval toimub avatseremoonia ja teoreetiline test, millele järgnevad praktiliste oskuste töötoad. Teisel päeval jätkatakse praktiliste oskustega ning päeva lõpus selguvad olümpiaadi parimad. Sündmuse korraldajateks on 2.-4. aasta Tartu Ülikooli arstiteaduse eriala tudengid.

 

Doktoritööde kaitsmised

  • 31.08 kaitseb Ul Ain Reshi doktoritööd „Emaka ja spermatosoidide ekstratsellulaarsete vesiikulide suhtluse iseloomustus eostamiseelsel perioodil“
  • 15.09 kaitseb Stanislav Tjagur doktoritööd „Mycoplasma genitalium’i ja teiste uretriiti tekitavate STLI levimus ning mõju mehe reproduktiivtrakti tervisele“

Täpsem teave: med.ut.ee

 

Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist

Veel saab esitada teese arstiteaduskonna aastapäevale!

Kõik huvilised on oodatud esitama teese arstiteaduskonna aastapäeva teaduskonverentsile hiljemalt 30. juuniks. Tänavu toimuvad arstiteaduskonna aastapäeva sündmused 12.–13. oktoobril 2023. Konverentsile oodatakse viimase aasta jooksul meditsiini- ja sporditeaduste alal tehtud teadusuuringute tulemusi tutvustavaid teese üliõpilastelt, arst-residentidelt, teaduritelt, õppejõududelt, arstidelt ning meditsiiniteaduste valdkonna koostööpartneritelt ja vilistlastelt. Tänavu saavad arst-residendid esitada esmakordselt teaduskonverentsile ka haigusjuhtusid.

 

Mitme eriala eriarstid saavad edaspidi põhjalikuma väljaõppe

Terviseminister Riina Sikkut allkirjastas residentuuri raamnõuete määruse muudatused, millega pikendatakse silmaarstide, nina-kõrva-kurguarstide, närviarstide ning anestesioloogia ja intensiivraviarstide residentuuri pikkust ühe aasta võrra. Residentuuri pikendamisega saavad tulevased eriarstid neil erialadel senisest põhjalikuma ettevalmistuse ja paraneb eriarstidele antava hariduse kvaliteet.

 

Kandideerimine Tartu Ülikooli mikrokraadiprogrammidesse on alanud

Täiskasvanud õppijaid oodatakse sügissemestril algavatesse mikrokraadiprogrammidesse, mille õppetöö toimub töötavale inimesele sobivas sessioon- või veebiõppe vormis. Meditsiiniteaduste valdkonnas saab omandada mikrokraade „Terviseteaduste alused“, „Histoloogia histoloogilise tehnika alustega“ ning „Terviseteaduse alused“. Avaldusi saab esitada kuni 21. augustini.

 

Meditsiiniteaduste valdkonnas sai diplomi enam kui 300 inimest

Tänavu sai Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas lõpudiplomi 318 inimest, kelles 36 lõpetas cum laude. Neist 144 arstiteaduse, 25 hambaarstiteaduse ja 18 proviisori integreeritud bakalaureuse- ja magistriõppekava tudengit. Samuti lõpetab 12 rahvatervishoiu ja 9 õendusteaduse magistriõppekava üliõpilast. Kehalise kasvatuse ja spordi erialal lõpetas 36 bakalaureuse- ja 16 magistritudengit ning füsioteraapia erialal 41 bakalaureuse- ja 17 magistritudengit.


Doktoritööde kaitsmised

22.06 kaitseb Kaspar Ratnik doktoritööd „Preeklampsia riski ennustustesti ja -mudeli väljatöötamine“.

Täpsem teave: med.ut.ee

 

Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist

Euroopas meditsiini õpetavad ülikoolid kohtusid Tartus

4.—6. mail kohtusid ECTS meditsiiniühingusse kuuluvad ülikoolid, et arutleda üliõpilasvahetuse edendamise ja lihtsustamise üle Euroopa meditsiiniülikoolide vahel. Tänavu korraldas kohtumist Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkond. Kolme päeva jooksul toimunud ettekannetes ja töötubades analüüsiti üliõpilasvahetuse eripärasid meditsiini õppekavadel, toodi näiteid parimatest praktikatest ja jagati enda kogemusi üliõpilasvahetuse koordineerimisel.

 

Toomas Asser sai Tema Majesteedilt kuningas Carl XVI Gustafilt Rootsi Kuningliku Põhjatähe ordeni

2.–4. maini toimus Rootsi kuninga Carl XVI Gustafi ja kuninganna Silvia riigivisiit Eestisse, mille käigus külastas kuningapaar ka Tartu Ülikooli ja andis üle Rootsi Kuninglikud Põhjatähe ordenid. Tartu Ülikooli rektorit, neurokirurgia professor Toomas Asserit tunnustati Kuningliku Põhjatähe ordeni I klassi komandöriristiga. Lisaks temale sai makroökonoomika professor, sotsiaalteaduste valdkonna dekaan Raul Eamets Kuningliku Põhjatähe ordeni komandöriristi.

 

Piiriülene digiretsept parandab ravimite kättesaadavust, kuid arvestada tuleb ka takistavate teguritega

Soome ja Eesti apteekrite seas läbi viidud küsitlusuuring näitas, et Euroopa piiriülene digiretsept suurendab Euroopa Liidu kodanike juurdepääsu ravimitele. Ravimite kättesaadavust võivad aga piirata mitmed tegurid nagu vead või ebaselge info digiretseptides, ravimituru erinevused ja tehnilised probleemid piiriülese digiretsepti väljastamise süsteemis

 

Doktoritööde kaitsmised

  • 05 kaitseb Taavi Vanaveski doktoritööd „Neuropsühhiaatriliste häirete kvantitatiivne modelleerimine loommudelites: metaboolsed, käitumuslikud ja geneetilised profiilid“.
  • 06 kaitseb Anni Lepland doktoritööd „Kasvajat toetavatele makrofaagidele suunatud täppisteraapia prekliiniline arendus, kasutades kolmiknegatiivse rinnavähi hiiremudeleid”.
  • 06 kaitseb Sirje Sammul doktoritööd „Arteriaalse hüpertensiooni levimus, kardiovaskulaarne suremus ja nendega seotud riskitegurid: 13-aastane longituuduuring 35- ja 55-aastaste täiskasvanute hulgas Eestis ja Rootsis”.
  • 06 kaitseb Maarjaliis Paavo doktoritööd „Funduse sinine ja lähi-infrapuna autofluorestsentsuuring autosoom-retsessiivse Stardgardti haiguse, koroidereemia, PROM1-maakuli düstroofia ja okulaarse albinismi patsientidel”.

Täpsem teave: med.ut.ee

 

Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist

Tartu Ülikooli rektoriks valiti professor Toomas Asser

20. aprillil valis 292-liikmeline valimiskogu 168 häälega Tartu Ülikooli rektoriks neurokirurgia professori Toomas Asseri. Professor Asser esitati rektorikandidaadiks meditsiiniteaduste valdkonna poolt 15. veebruaril 2023. Rektori uus ametiaeg algab 1. augustil 2023. 

 

Tänavusele kohtumisele nobelistidega Lindaus sõidavad Brita Laht ja Kattri-Liis Eskla meditsiiniteaduste valdkonnast

Eesti Teaduste Akadeemia andis teada, et selgunud on 635 kuni 35-aastast noort teadlast kogu maailmast, kes said kutse juuni lõpus Lindaus toimuvale kohtumisele Nobeli preemia laureaatidega. Eestist sõidavad Lindausse Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnast Brita Laht ja Kattri-Liis Eskla.

 

Tartu Ülikooli teadlased avastasid vähivastase immuunravi uued toimed

Tartu Ülikooli hematoloogia-onkoloogia kliiniku teaduslaboris tehtud uurimistöö näitas, et immuunravimitel on otsene vähirakku mõjutav toime. Uurimusest selgunud vähivastase immuunraviga seotud tegurid aitavad vastata nii mõnelegi kliinilises praktikas esile kerkinud küsimusele.

 

Tartu Ülikoolis hakatakse granti abil uurima Ukraina ja Eesti ravimtaimedest 3D-prinditud tervisetooteid

Tartu Ülikooli farmaatsia instituut pälvis 168 000 euro suuruse granti, mille abil hakkab siin järeldoktorantuuris õppiv ukrainlane Oleh Koshovyi Eesti ja Ukraina ravimtaimedest looma uusi 3D-prinditud tervisetooteid. Projekti juhendajad on professor Ain Raal ja professor Jyrki Heinämäki.

 

Doktoritööde kaitsmised

  • 18.05 kaitseb Maria Piirsalu kaitseb doktoritööd „Põletiku ja dieedi mõju Bl6 and 129Sv hiireliinide metaboolsele profiilile ja valitud geneetilistele parameetritele“
  • 25.05 kaitseb Taavi Vanaveski doktoritööd "Neuropsühhiaatriliste häirete kvantitatiivne modelleerimine loommudelites: metaboolsed, käitumuslikud ja geneetilised profiilid".

Täpsem teave: med.ut.ee

 

Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist

Uus kursus „Arstid tagasi tervishoidu“ algab aprillis

Sotsiaalministeerium sõlmis Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnaga lepingu, et korraldada 18 arstile tervishoiutöötajate registrisse kandmiseks vajalik praktika ja teoreetiline koolitus. Uus kursus algab 3. aprillil. Koolituskursus „Arstid tagasi tervishoidu“ on mõeldud Eestis arsti eriala omandanud arstidele, kes ei ole eri põhjustel kantud Eesti tervishoiutöötajate registrisse, kuid sooviksid naasta praktilisse tervishoidu.


Meditsiiniteaduste valdkonna aasta õppejõud on Raivo Puhke

Tartu Ülikooli üliõpilasesinduse moodustatud komisjon valis esitatud taotluste põhjal möödunud aasta parimad õppejõud igas valdkonnas. Tartu Ülikooli 2022. aasta õppejõud meditsiiniteaduste valdkonnas on sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi funktsionaalse morfoloogia lektor Raivo Puhke.


Parima prekliinilisele õppejõu tiitli sai Jana Kivastik

Tartu Ülikooli üliõpilasesinduse bio- ja siirdemeditsiini instituudil on traditsioon iga aasta valida arstiteaduse prekliinilise osa õppejõudude seast välja parim, keda tunnustatakse aukirja ja lilledega. Tänavu sai parima prekliinilise õppejõu tiitli inimese füsioloogia kaasprofessor Jana Kivastik.


Doktoritööde kaitsmised

  • 03.2023 kell 12.00 Kristiina Sepp: „Kompetentsipõhine ja inimkeskne apteegiteenus – arendamine ja rakendamine Eestis”, Ravila 19-1006
  • 03.2023 kell 15.00 Linda Sõber: „Kilpnäärmehaiguste ja kirurgilise ravi mõju patsiendi hääle- ja neelamiskvaliteedile“, Ravila 19-1006

Kaitsmiste toimumiskoha täpsem teave: med.ut.e

Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist

Teaduse elutööpreemia pälvis Mihkel Zilmer

Valitsus kinnitas riigi teaduspreemiate tänavused laureaadid. 40 000 euro suuruse elutööpreemia pikaajalise tulemusliku teadus- ja arendustöö eest pälvis Tartu Ülikooli meditsiinilise biokeemia professor Mihkel Zilmer. Lisaks sellele said meditsiiniteaduste valdkonnast aastapreemia parima teadustöö eest meditsiinilise mikrobioloogia professor Irja Lutsar ning  laste intensiivravi ja farmakoteraapia professor Tuuli Metsvaht.

 

Keskkonnatervishoiu professor Hans Orru räägib inauguratsiooniloengul keskkonna mõjust meie tervisele

Teisipäeval, 21. veebruaril peab keskkonnatervishoiu professor Hans Orru Tartu Ülikooli aulas inauguratsiooniloengu „Kuidas keskkond meie tervist mõjutab“. Inauguratsiooniloengul tutvustab professor Hans Orru seda, kui tervislik on Eesti elukeskkond, milliste negatiivsete ohuteguritega kokku puutume, kuidas need meie tervist mõjutavad ja mil viisil saab nende mõju vähendada.

 

Perearstide abiga kaasati kopsuvähi sõeluuringusse üle 3700 inimese

Tartu Ülikooli, Kliinikumi ja Tervisearengu Instituudi koostöös läbiviidava pilootprojekti eesmärk on hinnata võimalusi avastada kopsuvähk sõeluuringu kaudu võimalikult varases staadiumis. Tänaseks on diagnoositud ja ravile suunatud juba 20 kopsuvähiga patsienti.

 

Doktoritööde kaitsmised

  • 02.2023 kell 15.00 Maria Kaare

„NEGR1 ja LSAMP toime psühhiaatrilistele häiretele on vahendatud monoamiinergilise närviülekande ning süsteemse metabolismi mõjutamise kaudu“, Ravila 19-1038

  • 03.2023 kell 13.00 Getnet Midekessa

„Ekstratsellulaarste vesiikulite kolloidlahuste omaduste ja määramismeetodite uurimine”, Ravila 19-1006

  • 03.2023 kell 12.00 Kristiina Sepp

„Kompetentsipõhine ja inimkeskne apteegiteenus – arendamine ja rakendamine Eestis”, Ravila 19-1006

Kaitsmiste toimumiskoha täpsem teave: med.ut.ee

 

Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist

„Kliinik 2023“ tutvustab olulisi meditsiinialaseid teemasid

31. jaanuarist 1. veebruarini peetav arste, hambaarste, aga ka teisi tervisevaldkonna töötajaid  ühendav konverents „Kliinik 2023“ keskendub teemadele, mis käsitlevad Eesti rahva tervist üldiselt kuni spetsiifiliste haiguste ravini. „Kliinik 2023“ toimub hajakonverentsina Tartu Ülikooli raamatukogu konverentsikeskuses (W. Struve 1) ja ülekandena veebikeskkonnas Worksup. Konverentsikeskusesse kohapeale registreerumine kestab 22. jaanuarini, veebis osalemiseks saab registreeruda 30. jaanuarini.

 

Tartu Ülikool sai 30 miljonit eurot personaalmeditsiini keskuse arendamiseks

Tartu Ülikooli ja Tartu Ülikooli Kliinikumi eestvedamisel luuakse järgmise kuue aasta jooksul Eestisse rahvusvahelisel tipptasemel personaalmeditsiini teadus- ja arenduskeskus. Projekti elluviimist toetab Euroopa Komisjon 15 miljoni euroga ning sama suure investeeringu teeb Eesti riik.

 

Activate Health, Tartu Ülikool ja SYNLAB Eesti allkirjastasid teaduskoostöö leppe digiravimite arendamiseks

Eesti tervisetehnoloogia ettevõte Activate Health arendab kogu maailmas unikaalset digiplatvormi, mis aitab hinnata inimeste südame-veresoonkonna haiguste tekke riski, kaugmonitoorida riskitegureid ja ennetada kardiometaboolsete haiguste, sh ateroskleroosi, infarkti, insuldi ja diabeedi teket. Teaduskoostöö tulemusena töötatakse koos Tartu Ülikooli teadlaste ning SYNLAB laboriarstidega välja uudne kardiometaboolne riskimudel, mis hõlmab vere biomarkerite, kehakompositsiooni ja elustiili andmeid,”

 

Doktoritööde kaitsmised

21.02 kaitseb Maria Kaare doktoritööd „NEGR1 ja LSAMP toime psühhiaatrilistele häiretele on vahendatud monoamiinergilise närviülekande ning süsteemse metabolismi mõjutamise kaudu“

Loe lähemalt med.ut.ee

 

Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist

Rasmus Pind pälvis üliõpilaste teadustööde konkursi peapreemia

13. detsembril autasustati Tartu Haridus- ja Teadusministeeriumis 2022. aasta parimaid üliõpilaste teadustöid. Peapreemia sai Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnast Rasmus Pind uurimustööga „Sisemise treeningkoormuse kategoriseerimine ja praktiline rakendamine treeningul“. Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnast saadi veel preemiaid igas õppeastmes.

 

Tartu     Ülikool tutvus Singapuri ülikoolidega

Novembri lõpus külastas Tartu Ülikooli delegatsioon Aasia keskuse ja Eesti Singapuri saatkonna eestvedamisel Singapuri kõrgkoole. Visiidi eesmärk oli luua uusi suhteid, tutvuda Singapuri kõrgharidustavadega ja panna alus Tartu Ülikooli teadlaste koostööle Singapuri kolleegidega.

 

1000-eurose stipendiumi tõi uurimus 3D-prinditud ravimitest

Eesti Akadeemiline Farmaatsia Seltsi ja Gedeon Richter Eesti filiaali välja antava 1000-eurose stipendiumi sai Tartu Ülikooli proviisoriõppe viienda kursuse üliõpilane Marina Tihhonova 3D-prinditud ravimeid käsitlenud uurimistöö eest. Töös selgitatakse lähemalt, kuidas tulevikus saab apteegist 3D-prinditud ravimeid, prooviprinterid on juba katsetamisel.

 

Viimase kümne aastaga on õhukvaliteet märgatavalt paranenud

Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi teadlaste ja Eesti Keskkonnauuringute Keskusega koostöös tehtud uurimus näitas, et kuigi õhukvaliteet Eestis on viimase kümnendiga pea veerandi võrra paranenud ja tervisemõju vähenenud, põhjustasid õhusaaste peenosakesed ja lämmastikdioksiid 2020. aastal Eestis enam kui tuhat varajast surma. Peamisteks õhusaaste allikateks on endiselt autoliiklus ja kohtküte.

 

Doktoritööde kaitsmised

12.01 kaitseb Jane Varuli doktoritööd „129Sv ja C57/Bl6 hiireliinide erinevad stressiga toimetuleku strateegiad – viited käitumuslikest, farmakoloogilistest, metaboloomika ja geeniekspressiooni uuringutest“

Loe lähemalt med.ut.ee

 

Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist

TÜ patsiendiohutuse strateegia pälvis rahvusvahelise tunnustuse

Oktoobri lõpus Austraalias Brisbane’is toimunud Rahvusvahelise Tervishoiu Kvaliteedi Ühingu konverentsil pälvis parima stendiettekande auhinna poster patsiendiohutuse teadus- ja arendustegevuse strateegiast. Töö loojateks on teiste seas ka professor Margus Lember ja kaasprofessor Kaja Põlluste. Strateegia väljatöötamiseks moodustati Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas patsiendiohutuse arendamise töörühm, kes koostöös PATSAFE projekti partneritega alustas strateegia väljatöötamist 2020. aasta oktoobris. Välja töötatud strateegia on ainulaande dokument ka rahvusvahelises kontekstis ning võib edaspidi olla suunanäitajaks teistele riikidele.

 

Uuring paljastas geenid, mis annavad lootust viljatutele paaridele

TÜ teadlaste juhitud uuring paljastas embrüo- ja emapoolsed geenid, mille täpne koostöö võimaldab embrüol pesastuda emakas ja areneda looteks. Embrüo pesastumise uurimiseks analüüsiti geenide avaldumise mustreid emaka limaskesta rakkudes. Uuringu jaoks vaadati emaka epiteelirakke ja alumisi stroomarakke eraldi, et mõista pesastumise etappi tervikuna. Töö tulemusi rakendatakse personaalses viljatusravis, mille käigus saab hinnata emaka limaskesta valmisolekut embrüo pesastumiseks.

 

Doktoritööde kaitsmised

  • 11 kell 14.00 kaitseb Marko Murruste doktoritööd "Prospektiivne uuring kroonilise pankreatiidi kirurgilise ravi lähi- ja kaugtulemustest"
  • 11 kell 15.00 kaitseb Marilin Ivask doktoritööd "Transkriptoomilised ja metaboolsed muutused WFS1-puudulikkusega hiiremudelis"
  • 12 kell 15.00 kaitseb Jüri Lieberg doktoritööd "Kirurgilise ravi tulemused ja biomarkerite seos haiguse patogeneesi ning riskiga kõhuaordi aneurüsmi ja alajäseme arterite haigusega patsientidel"
  • 12 kell 14.00 kaitseb Sanna Puusepp doktoritööd „Lapseeas alanud pärilike neuromuskulaarsete haiguste molekulaargeneetiliste ja morfoloogiliste uuringutulemuste võrdlus“

Kaitsmiste toimumiskoha täpsem teave med.ut.ee.

 

Mari-Liis Timmotalo
meditsiiniteaduste valdkonna turunduse ja kommunikatsiooni spetsialist

Arstiteaduskonna medali pälvisid Raivo Uibo ja Riina Kallikorm

Tartu Ülikooli arstiteaduskonna 390. aastapäeval anti valdkonnale osutatud teenete eest arstiteaduskonna medal immunoloogia professor Raivo Uibole ja reumatoloogia kaasprofessor Riina Kallikormile. Arstiteaduskonna medal on valdkonna kõrgeim autasu. Medalisaajad kanti ka arstiteaduskonna auraamatusse. 13. oktoobril esinesid teaduskonverentsil üliõpilased, doktorandid, teadurid, arst-residendid ja arstid oma viimase aja uurimustöödega, mille seast žürii valis välja ka kõige paremad. Lisaks sellele anti välja erinevad stipendiumid.

 

Ülikoolis arstiteaduse doktorikraadi kaitsnud Helen Vaher pälvis rahvusvaheliselt hinnatud stipendiumi

Tartu Ülikoolis arstiteaduse erialal doktoritöö kaitsnud Helen Vaher sai rahvusvaheliselt hinnatud Marie Skłodowska-Curie stipendiumi, millega plaanib uurida nahal tekkiva allergilise kontaktdermatiidi tekkepõhjuseid Kopenhaageni ülikoolis LEO naha immunoloogia uurimiskeskuses.

 

Uuringu kohaselt tagab kolmas vaktsiinidoos pikema kaitse koroonaviiruse eest

Tartu Ülikooli, Synlabi ja Icosageni koostöös valminud uuringus vaadeldi umbes saja inimese antikehade püsimist pärast Pfizeri vaktsiini kolmanda doosi saamist. Uuring näitab, et pärast kolmandat vaktsineerimist püsib antikehade hulk kehas suurem kui pärast teist vaktsineerimist.

 

Doktoritööde kaitsmised

27.10 kaitseb Priya Kulkarni doktoritööd „Osteoartriidi patogenees: immunoloogiline kulg sünoviaalmembraan-ünoviaalvedelik teljel”

01.11 kaitseb Nigul Ilves doktoritööd „Aju plastilisus ja võrgustike reorganiseerumine perinataalset insulti põdenud lastel: funktsionaalne magnetresonantstomograafiline uuring”

04.11 kaitseb Deniss Sõritsa doktoritööd  "Endometrioosi ja kehalise aktiivsuse mõju naiste viljakusele”, Ravila 19-1006

 

Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist

Meditsiiniteaduste valdkonnas alustas õpinguid enam kui 400 inimest

Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas oli tänavusel vastuvõtuperioodil kõige suurem konkurss füsioteraapiale ning kehalise kasvatuse ja spordi erialal, kus kandideeris vastavalt 6,8 ja 5,7 inimest ühele kohale. Kokku asub meditsiiniteaduse valdkonnas õppima tänavu 428 inimest.

 

Tartu Ülikooli residentuuri kandideeris enam kui 200 inimest

Tartu Ülikooli residentuurierialadele kandideeris 243 inimest, kes esitasid kokku 302 avaldust. 49 residentuurierialale võeti kokku vastu 169 arst-residenti. Kõige tihedam konkurss oli radioloogiale nukleaarmeditsiini kõrvalerialaga, kus ühele kohale kandideeris 8 inimest.

 

Kliinilise meditsiini instituudi töö pälvis rahvusvahelise teaduspreemia

Juuli alguses Milanos toimunud Inimese Reproduktsiooni ja Embrüoloogia Ühingu aastakonverentsil pälvis Tartu Ülikooli teadlase Marina Loidi ettekanne emaka limaskesta muudatuste ja viljatusravi seostest rahvusvahelise teaduspreemia.

 

Doktoritööde kaitsmised

  • 28.09 kaitseb Aleksandr Bregin kaitseb doktoritööd „Limbilise süsteemiga seotud membraanvalgu (Lsamp) väljalülitamisega seotud muutused hiirte emotsionaalses käitumises – lähenemisviis neuropsühhiaatriliste haiguste paremaks mõistmiseks“
  • 30.09 kaitseb Reeli Tamme doktoritööd "Puberteediea erinevate hormoonide ja kehalise aktiivsuse seosed hilisemate luutiheduse näitajatega: longitudinaalne uuring poistel vanuses 12–18 eluaastat".
  • 17.10 kaitseb Mohammad Mehedi Hasan doktoritööd "Follikulaarsest vedelikust pärinevate ekstratsellulaarsete vesiikulite iseloomustus ja nende panus perikonseptsiooni keskkonnas“

Traditsiooniline arstiteaduskonna aastapäev tuleb taas

2022. aastal sügisel tähistatakse arstiteaduskonna aastapäeva 390. korda. Biomeedikumis toimuv teaduskonverents kantakse üle UTTV-kodulehel, teemakonverents „Teekond tippteaduseni – kuidas sünnivad teaduspreemiaga pärjatud teadustööd?“ toimub tänavu ainult koha peal. Arstiteaduskonna aastapäeva sündmuste raames toimub 12. oktoobril farmaatsia instituudi konverents „TÜ farmaatsia instituut 180: uued ravimid, teenused ja tehnoloogiad". Täpsem teave: med.ut.ee

 

Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist

Sügisel alustab proviisoriõppe täienduskursus

Augusti kolmanda nädala lõpuni saab registreeruda Tartu Ülikooli täiendusõppekursusele „Stardikoolitus proviisoriõppesse“, mis toimub proviisoriõppe esimese kursuse sügissemestri mahus ja annab vajalikud algteadmised, et võimalusel jätkata õpinguid kevadsemestril. Õpe toimub koos esimese aasta proviisoritudengitega.

 

Augustis on lisavastuvõtt residentuurikohtadele

Juunikuus lõppes avalduste esitamine Tartu Ülikooli residentuuri. 186 kohale esitati kokku 302 avaldust. Augustis toimub lisavastuvõtt residentuuris 11 erialale. 16.–18. augustini saab esitada avaldusi, eksamid toimuvad 23.–29. augustini.

 

Traditsiooniline arstiteaduskonna aastapäev tuleb taas

2022. aastal sügisel tähistatakse arstiteaduskonna aastapäeva 390. korda. Aastapäeva raames toimuvad traditsiooniliselt teemakonverents ja teaduskonverents. Traditsiooniliselt avaldatakse õppejõudude, teadlaste, üliõpilaste ja arstide teadustööde teesid ka Eesti Arsti lisas. Arvukad teesid on kõrgetasemelised ning näitavad aktiivset tegevust mitmetes meditsiini teadussuundades.

 

Doktoritööde kaitsmised

  • 25.08 kaitseb Dmitri Valiulin doktoritööd "Lühiajalise maksimaalse eelpingutuse mõju maksimaalsele pingutusele vastupidavusalade sportlastel"
  • 26.08 kaitseb Heigo Reima doktoritööd "Kolorektaalvähi ravi ja tulemite hindamine ning nende parandamise võimalused Eestis".
  • 29.08 kaitseb Liisa Kuhi doktoritööd "II tüüpi kollageeni neoepitoop C2C uriinis kui põlve osteoartriidi diagnoosimise ja kulu prognoosimise biomarker"

Täpsem teave: med.ut.ee

 

Alice Lokk

Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist

Uus ravim võimaldab tulevikus loodetavasti ravida agressiivset rinnavähki edukamalt

Tartu Ülikooli teadlased töötasid koostöös Valencia uurimiskeskuse laboriga välja uue ravimi OximUNO, millel on hiirte peal tehtud katsetes rinnavähki raviv toime. Esmased edukad katsed näitasid, et see võib aidata tulevikus ravida edukalt kõige agressiivsemat rinnavähki.

 

Jaak Maaroosi pikaaegne elutöö jõudis kaante vahele

25. juulil möödub professor Jaak Maaroosi sünnist 80 aastat. 8. juunil esitleti Tartu Ülikooli ajaloomuuseumi valges saalis raamatut "Professor Jaak Maaroos − elupäästja". Mälestusraamat kajastab Jaak Maaroosi enda ja kolleegide kirjutiste kaudu tema olulisemaid saavutusi akadeemilise karjääri vältel nii teadus- ja õppetöös kui ka kliinilistes tegevuses."

 

Neuroloogia residentuuriprogramm läbis välishindamise

Tartu Ülikooli neuroloogia residentuuriprogramm läbis välishindamise, mille põhjal anti programmile positiivne tagasiside. Välishindamise käigus hinnati residentuuriprogrammi tervikuna: millised on programmi tsüklid, kui paljud neist on ainult neuroloogia ja kui paljud erialaga seotud teised vajalikud tsükleid. Tulevikus vajab aga muutmist residentuuriprogrammi pikkus.

 

Esita teesid aastapäeva teaduskonverentsile

Ootame 30. juunini tudengitelt, doktorantidelt, residentidelt, õppejõududelt ja kõigilt teistelt teese Arstiteaduskonna aastapäeva teaduskonverentsile. 2022. aastal tähistatakse arstiteaduskonna aastapäeva 390. korda. Teesid saab esitada meditsiiniteaduste valdkonna kodulehel.

 

Doktoritööde kaitsmised

  • 26.08 kaitseb Heigo Reima doktoritööd "Kolorektaalvähi ravi ja tulemite hindamine ning nende parandamise võimalused Eestis".

Täpsem teave: med.ut.ee

 

Alice Lokk

Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist

Tartu Ülikool otsib uuringusse inimesi, kes pole koroonat põdeva lähedase kõrval haigeks jäänud

Tartu Ülikool on osaline rahvusvahelises uuringus, mille eesmärk on leida ja uurida täisealisi inimesi, kes ei ole SARS-CoV-2-ga nakatunud vaatamata lähedasele kokkupuutele COVID-19 põdeva haigega. Esialgu otsitakse uuringusse vaktsineerimata inimesi. Neil, kes soovivad uuringus osaleda, palutakse täita veebiküsimustik, millele vastamiseks kulub 10-15 minutit.


Uus raamat tutvustab ravimtaimi

5. mail esitles farmakognoosia professor Ain Raal koos ajakirjanik Kristel Vilbastega kirjutatud raamatut „Kuidas taimed tervist toovad“, mis avab nii rahvameditsiini kui tõenduspõhist ravimtaimekasutust.

 

Audoktor professor Mart Saarma teeb ettekande

Helsingi Ülikooli professor Mart Saarma promoveeritakse 27. mail TÜ aulas neuroteaduste audoktoriks. Selle raames peab professor Saarma ettekande "Kas suudame pidurdada närvirakkude kängumist ja surma?". Tartu Ülikool on saanud paljuski tänu professor Saarma aastatepikkusele tööle koostööpartnerina, koolitajana, nõuandjana ja TÜ teadlaste eestkõnelejana Euroopas tuntud ja kõrgelt tunnustatud genoomika ja personaalse meditsiini keskuseks.

 

Doktoritööde kaitsmised

  • 06.2022 kell 13 Hindrek Teder

"Rasedatele mõeldud mitte-invasiivse sünnieelse testi arendamine Eestis", Ravila 19-1006

  • 06.2022 kell 14 Jana Tuusov "Alkoholist, psühhotroopsetest ja muudest ainetest põhjustatud surmad Eestis: kohtuarstlikel lahangutel põhinev tõendus", Ravila 19-1006

Täpsem teave: med.ut.ee

 

Alice Lokk

Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist

Uued raamatud farmaatsia instituudist

23. märtsil esitleti farmaatsia instituudis farmatseutilise tehnoloogia tõlkeõpikut "Aultoni ravimiarendus. Ravimpreparaatide disain ja tootmine", mille toimetajad on professor Jyrki Heinämäki, professor Karin Kogermann, kaasprofessor Urve Paaver, kaasprofessor Ivo Laidmäe ja doktorant Laura Viidik. Teos annab baasteadmised ravimpreparaatide disainist ja tootmisest.

8. aprillil esitles Tartu Ülikooli farmakognoosia professor ja farmaatsia ajaloo õppejõud Ain Raal Tallinna raekojas raamatut "Raeapteek 600", mis annab põhjaliku ülevaate Euroopa ühe vanima apteegi ajaloost selle algusest kuni tänapäevani. Raamatus tuleb juttu apteegi esmamainimisest, selle omanikest, apteegis aegade jooksul müüdud kaupadest ning muust apteegialasest tegevusest. 

 

Uus kursus aitab valmistuda uut moodi katseteks

4. aprillil algas gümnasistidele mõeldud Tartu Ülikooli e-kursus „Huvitav keemia“, mille abil on võimalik ennast ette valmistada uuteks arstiteaduse, proviisori ja hambaarstiteaduse integreeritud õppekavade sisseastumiskatseteks. Kursus aitab kõigil tulevastel sisseastujatel keemias vajalikule tasemele jõuda.

 

Uus professor

25. märtsil valis Tartu Ülikooli senat uueks onkoloogia professoriks Jana Jaali.

 

Doktoritööde kaitsmised

  • 05.2022 kell 14.00 Rasmus Pind

„Sisemise treeningkoormuse kvantifitseerimine ja selle praktiline rakendamine treeningul“, Zoom

  • 05.2022 kell 14.00 Hanna Kalajas-Tilga

„Eesti kooliõpilaste kehalise aktiivsuse muutuste prognoosimine kasutades trans-kontekstilist motivatsioonimudelit“, Zoom

Täpsem teave: med.ut.ee 

 

Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist

Aasta teadustegu aitab tulevikus kasutada vähiravis väiksemaid ravimiannuseid

Tartu Ülikooli aasta teadusteoks valiti kasvajaspetsiifiliste ravimite transporti võimaldavate kullerpeptiidide väljatöötamine. See võimaldab tulevikus kasutada vähiravis väiksemaid ravimiannuseid, mis vähendab märkimisväärselt ravimite kõrvaltoimet. Auhinna saaja oli nanomeditsiini professor Tambet Teesalu.

 

Projekt "Arstid tagasi tervishoidu" alustab taas

Tartu Ülikool on taas algatanud projekti, millega soovitakse tervishoidu tagasi kutsuda neid arstiharidusega inimesi, kes on seni töötanud teistes valdkondades. Täpsemalt on "Arstid tagasi tervishoidu" projekt suunatud neile arstidele, kes ei ole kantud Eesti tervishoiutöötajate registrisse, kuid sooviksid naasta praktilisse tervishoidu. Projekti raames korraldatakse praktika koos juhendamisega ning teoreetiline õppetöö eksamiks valmistumisel. Registrisse saamiseks on neil vaja sooritada eksam.

 

Aasta õppejõud ja uus professor

Tartu Ülikoolis valiti meditsiiniteaduste valdkonna aasta õppejõuks dermatoloogia ja veneroloogia professor ning teadusprodrekaan Külli Kingo. Tudengid kirjeldavad Külli Kingot väga põhjaliku, targa ja tudengisõbraliku õppejõuna, kellest on kaugele näha, et ta on oma eriala suurim fänn.

 

Tartu Ülikooli senat valis liikumise ja spordibioloogia professoriks Jarek Mäestu, kes uurib treeningkoormuste mõju sportlase seisundile ja töövõimele.

Loe uudise kohta lähemalt med.ut.ee

 

Doktoritööde kaitsmised

  • 03.2022 kell 14.00 Akbar Zeb
    „Parkin-sõltuva mitofaagia uued mehhanismid“, Zoom

Kaitsmiste täpsem teave: med.ut.ee

 

Alice Lokk

Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist

Jagati preemiaid ja tunnustusi

11. veebruaril kinnitas Vabariigi Valitsus aasta riigi teaduspreemiate saajad. Rakulise immunoloogia professor Kai Kisand ja molekulaarimmunoloogia professor Pärt Peterson said aastapreemia teadustööde tsükli "Immuunsüsteemi vananemise ja Covid-19 haiguse uuringud" eest.

11. veebruaril selgusid Eesti Teaduste Akadeemia konkursi "Teadus 3 minutiga" finaalis viis parimat kõnelejat. Pediaatriadoktorant Alina Roštšinskaja sai teise preemia loenguga "Robotid tõttavad lastele appi". 

 

Tartu Ülikool hakkab parendama patsiendiohutust

Jaanuari lõpus kiitis Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkond heaks patsiendiohutuse teadus- ja arendustegevuste strateegia, milles keskendutakse tervishoiuasutustes ohutuskultuuri arendamisele ja patsiendi raviteekonna ohutumaks muutmisele.

 

Tartu Ülikool investeerib erinevatesse eksperimentaalarendusprojektidesse

Tänavu investeeritakse meditsiiniteaduste valdkonnas projekti "Uudne kompleksne toidulisand maovähendusoperatsiooni patsientidele" 50 000 eurot, projekti "Uudsed probiootilised nahatooted" 24 000 eurot, projekti "Rakendus treeningute juhtimiseks, treeningandmete integreeritud kogumiseks ja analüüsiks" 22 000 eurot.

Loe uudise kohta lähemalt med.ut.ee

 

Doktoritööde kaitsmised

  • 02.2022 kell 14.00 Liis Preem

„Infitseerunud haavadel kasutatavate antibakteriaalsete elektrospinnitud ravimkandursüsteemide disain ja omaduste analüüs“ , Zoom

  • 03.2022 kell 15.00 Keerthie Chulanga Dissanayake

„Varastest embrüotest pärit ekstratsellulaarsed vesiikulid: potentsiaal embrüokvaliteedi markeritena ja roll embrüo-emaka suhtluses“, Zoom

Kaitsmiste toimumiskoha täpsem teave: med.ut.ee

 

Alice Lokk

Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist

Jagati stipendiume

Eesti Akadeemiline Farmaatsia Selts ja Gedeon Richter Eesti filiaal andsid professor Peep Veski fondist kahele Tartu Ülikooli üliõpilasele välja järjekorras seitsmenda stipendiumi, kokku 2000 eurot. Stipendiumi said farmatseutilise tehnoloogia ja füüsikalise farmaatsia valdkonnas uurimistöid kaitsnud Kristjan Olado ja Valeria Maandi. Uurimistööd käsitlesid 3D-printimist ja uudseid haavakatteid. Loe lähemalt med.ut.ee.

 

Tartu Ülikooli Sihtasutus andis Igor ja Kristy Ilinsky stipendiumi, mis on Eesti suurim meditsiinivaldkonna erastipendium, Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna arstiteaduse õppekava neljanda aasta doktorandile ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla neuroloogile Mari Muldmaale. 23 750 euro suurune stipendium võimaldab Muldmaal asuda end täiendama liigutushäirete valdkonna Euroopa tippkeskuses. Loe lähemalt med.ut.ee.

 

Konverents "Kliinik 2022"

1.-2. veebruaril toimub veebis arste, hambaarste, õdesid, ämmaemandaid, apteekreid ja teisi tervisevaldkonna töötajaid ühendav konverents „Kliinik“, kus tänavu räägitakse lähemalt patsiendiohutusest, kopsuvähi sõeluuringust, COVID-19-st ja paljust muust. Konverentsil osaleb iga aasta keskmiselt 500 tervishoiutöötajat üle Eesti. Kõiki ettekandeid saab pärast veebis ka järele vaadata. Registreeruda saab 24. jaanuarini. Täpsem info konverentskliinik.ut.ee.

 

Doktoritööde kaitsmised

  • 01.2022 kell 13.00 Risto Vaikjärv

„Peritonsillaarse abstsessi etiopatogenees“, Ravila 19-1006

  • 02.2022 kell 14.00 Liis Preem

„Infitseerunud haavadel kasutatavate antibakteriaalsete elektrospinnitud ravimkandursüsteemide disain ja omaduste analüüs“ , Ravila 19-1006.
Kaitsmiste toimumiskoha täpsem teave: med.ut.ee. 

 

Alice Lokk

Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist

Instituudid on saanud uued juhid

Mitu meditsiiniteaduste valdkonna instituuti on saanud uued juhid. 26. novembril valiti farmaatsia instituudi juhatajaks kaasprofessor Daisy Volmer. 6. detsembril valiti hambaarstiteaduse instituudi juhatajaks kaasprofessor Ülle Voog-Oras, kes jätkab instituudi juhataja positsioonil teist ametiaega. 7. detsembril valiti bio- ja siirdemeditsiini instituudi juhiks professor Eero Vasar, kes jätkab instituudi juhataja positsioonil kolmandat ametiaega. 14. detsembril valiti peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi juhiks Kaja-Triin Laisaar. Loe lähemalt med.ut.ee.

 

Uus Noorte Teaduste Akadeemia liige

Eesti Noorte Teaduste Akadeemia (ENTA) valis 3. detsembril toimunud üldkogul 13 uut liiget, teiste hulgas osutus valituks meditsiiniteaduste valdkonna terviseteadlane ja meditsiinigeneetik Sander Pajusalu. Loe lähemalt akadeemia.ee.

 

Selgus uus Eesti Teaduste Akadeemia rahvatervise valdkonna akadeemik

Eesti Teaduste Akadeemia valis rahvatervise valdkonda esitatud üheksast akadeemiku kandidaadist uueks liikmeks inimese geneetika professor Maris Laane. Üheksast kandidaadist viis olid Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnast. Geneetika professor Maris Laane teadustöö keskmes on reproduktiivgeneetika ja -genoomika. Loe lähemalt ut.ee.

 

Doktoritööde kaitsmised

  • 01.2022 kell 13.00 Risto Vaikjärv

„Peritonsillaarse abstsessi etiopatogenees“, Ravila 19-1006

Kaitsmiste toimumiskoha täpsem teave: med.ut.ee

 

Alice Lokk
Meditsiiniteaduste valdkonna kommunikatsioonispetsialist