Et vähendada kroonilisest hingamisteede haigusest tingitud sümptomeid ning vältida riskifaktorite kõrvaldamise läbi haiguse arenemist ja progresseerumist, töötab kopsukliinikus kaks füsioterapeuti.

Just nende õlul lasub ambulatoorses ja statsionaarses ravis patsientide ning pre- ja postoperatiivses perioodis haigete füüsilise võimekuse ja kopsufunktsiooni säilitamine ning parandamine.

Aastatega on aktiivravi haigete kontingent muutunud: patsiendid on enamasti eakad ja lamajad ning vajavad palju abistamist. Krooniliste haigete puhul võib täheldada pikaldasest haigusseisundist tingitud väsimust ja nende hooldusprotsessist osavõtvate omakeste kurnatust.

Olles aastaid tegutsenud koduse hapnikraviõena ning kokku puutunud paljude kroonilise hingamispuudulikkusega haigetega, on alati jutuks tulnud ka haiglates viibitud aeg. Enamasti on füsioterapeutide tööga väga rahule jäädud ning püütud neilt haiglas saadud nõuandeid koduski järgida. Siiski on ka patsiente, kes kodusele ravile naastes füsioterapeutilistest menetlustest (hingamisharjutused, hingamisteede puhastamise tehnikad jne) loobusid. Põhjuseks sunduse ja seni haiglas käepärast olnud meditsiinipersonali läheduse puudus.

 

Nagu eelnevatest näidetest ilmneb, avaldab kogu ravitöö kvaliteedile professionaalse tegevuse kõrval suurt mõju ka oskus patsienti kuulata, julgustada ja toetada. See kõik nõuab füsioterapeudilt järjekindlat, kannatlikku ja empaatilist lähenemist.

Kopsukliinik hindab oma füsioterapeute väga kõrgelt. Mõlemale spetsialistile jagub tööd küllaga ja hea meelega sooviksime oma meeskonnas näha veel ühte füsioterapeuti, kellele jaguks tegevust statsionaarselt hingamisfunktsiooni toetava aparatuuriga ja kes
oleks toeks kopsutransplantatsiooni meeskonnale.

 

Carine Gross.
Carine Gross
kopsukliiniku ülemõde