Õed Erli Vain ja Tiina Torma valmistavad Silverit uneuuriguks ette. Foto: Kõrvakliiniku erakogu2003. aasta juunis loodi prof Mart Kulli ja dr Marlit Veldi algatusel kõrvakliinikusse unehäirete diagnostikale ja ravile spetsialiseerunud unekeskus. Lisaks kõrgetasemelise uuringu- ja raviteenuse pakkumisele on keskuse eesmärgiks tagada läbi õppe- ja teadustöö Eesti unemeditsiini jätkusuutlik areng.

Unekeskuse kaasaegne aparatuur võimaldab teostada nii ambulatoorseid (unelämbustõve skriininguuring) kui statsionaarseid uuringuid (polüsomnograafia) erinevate unehäirete diagnostikaks ning raviks. Seda nii täiskasvanutele kui lastele ning nii Tartus kui ka poolteist aastat tagasi loodud Pärnu Unekabinetis. Polüsomnograafilise uuringu abil on lisaks standardlülitustele (EEG, EOG, EMG, EKG, hingamiskanalid) võimalik registreerida ka kehatemperatuuri ning mao ja söögitoru happesust. Patsientide päevase unisuse ja väsimuse hindamine toimub autojuhtimise simulatsiooni teel.

Unekeskuse masinaparki on aasta-aastalt täiendatud, möödunud aastal soetatud uus uneuuringu aparatuur võimaldab veelgi täpsemat kardiaalsete häirete diagnostikat. Lisaks nimetatud meetoditele on keskuse igapäevatöös kasutusel rahvusvaheliselt väljatöötatud unehäirete küsimustikud.

Enamus keskusesse vastuvõtule pöördujaist kannatab uneaegsete hingamishäirete all. Samuti esineb unetuse, liigunisuse, une- ja ärkveloleku rütmi ning uneaegsete liigutushäiretega haigeid. Väljaõpe Põhjamaade ja Saksamaa unekeskustes on andnud keskuse spetsialistidele hea teadmistepagasi uneaegsete hingamishäirete mittekirurgiliseks raviks – ravijärgset üldist elukvaliteedi ja töövõime paranemist kirjeldavad mitmesajad CPAP-ravil olevad unekeskuse patsiendid. Ravivajajate arv oleks kordades suuremgi, kuid CPAP-ravi kättesaadavusele seab piirid haigekassapoolne teenuse rahastamine.

Paralleelselt kliinilise tegevusega tegelevad unekeskuse arstid koostöös psühhiaatriakliinikuga ka teadustööga. Aastate jooksul on dr Marlit Veldi avaldanud temaatilisi teadusartikleid nii rahvusvahelistes kui Eesti väljaannetes. 2010. aasta sügisest saavad  patsiendid lugeda dr Veldi kirjutatud „Uneraamatut", mis annab hea ülevaate une füsioloogiast ja erinevatest unehäiretest.

Samuti korraldame igal aastal arstidele ja õdedele uneteemalisi täiendkoolitusi ning kliinikumi kodulehelt võib leida mitmeid unekeskuse õdede poolt koostatud tegevusjuhendeid õendustöötajatele. Positiivset tagasisidet on pakkunud ka 2006. aastal loodud Eesti Uneapnoe Haigete Ühing, mille tegevuse raames korraldame igal aastal infopäevi. Lisaks teeme koostööd Eesti Geenivaramuga, kelle andmebaasi oleme aastate jooksul aidanud koguda erinevate unehäiretega geenidoonoreid.

Hea meel on tõdeda, et uus aasta on alanud uneuurijatele positiivselt: polüsomnograafia on liisatud Eesti Haigekassa tervishoiuteenuste nimekirja. Põnevat ootust pakub ka teadmine, et 2014. aasta Euroopa Unemeditsiini Konverents toimub just Eestis, Tallinnas. Jõudu ja jaksu Eesti Unemeditsiini Seltsile selle korraldamisel! Täisväärtuslik uni tagab hea enesetunde!


Tiina Torma
kõrvakliiniku unekeskuse uneuuringute õde