Kontrast



Reavahe




Teksti suurus




Hoolivus, Uuendusmeelsus, Pädevus ja Usaldusväärsus

Insuliin ja süstimine

Insuliin on kõhunäärme beetarakkudes toodetud hormoon, mis reguleerib veresuhkrutaset. Ilma insuliinita ei saa keharakud glükoosi oma energiatarbeks kasutada. Kui keha ei suuda ise insuliini toota, siis peab veresuhkru tervisliku taseme säilitamiseks insuliini süstima. Insuliini ei saa manustada tabletina, sest seedekulgla happed lagundavad selle.

Insuliinravi vajavad:

  • kõik 1. tüüpi diabeediga patsiendid alates haiguse diagnoosimisest;
  • osad 2. tüüpi diabeediga patsiendid, kellel dieet, füüsilise aktiivsuse suurendamine ja suukaudne tablettravi ei taga normaalset veresuhkru taset.
  • osad gestatsioondiabeediga patsiendid.

Patsiendile sobiva toimeajaga insuliini määrab arst. Sõltuvalt toimeajast eristatakse kolme tüüpi insuliine:

  • basaalinsuliin ehk pikatoimeline insuliin, mis tagab veresuhkru stabiilse taseme ööpäevaringselt.
  • lühitoimelist ehk kiiretoimelist insuliini kasutatakse söögikordade eelselt, et toidust saadud glükoos pääseks rakkudesse ning veresuhkur söögijärgselt liigselt ei tõuseks. Samuti kasutatakse seda kõrge veresuhkru langetamiseks. 
  • seguinsuliin on segu erineva toimega insuliinidest ning selle toimeaeg sõltub nende kahe insuliini kontsentratsioonist.

Ravi alustamine basaal- ehk pikatoimelise insuliiniga

  • Basaalinsuliini süstitakse 1 kord päevas enam-vähem ühel ja samal kellaajal. See tagab püsiva ööpäevaringse insuliinitaseme, mis aitab hoida tühjakõhu veresuhkrut normipiires.
  • Insuliinravi alustades tuleb vere glükoosisisaldust mõõta igapäev hommikuti tühja kõhuga, see võimaldab leida sobiva insuliini annuse ehk ööpäevas manustatava toimeühikute hulga.
  • Sobiva insuliini annuse leidmine ei ole kõigil ühesugune, kuna igal inimesel on erinev insuliinitundlikkus. Ühe inimese jaoks võib olla ööpäevane insuliini annus näiteks 20 TÜ, teisel aga  60 TÜ või 80 TÜ. Insuliini annusel ei ole ülempiiri, eesmärk on saavutada ööpäevane veresuhkru kontroll.
  • Kuna on võimatu ette teada, milline annus on diabeeti põdevale inimesele sobilik, siis alustatakse väikestest annustest (6-8 TÜ) ja suurendatakse seda järk-järgult kuni on saavutatud parim tühjakõhu veresuhkur. Tühjakõhu veresuhkru eesmärk väärtuste saavutamiseks on vaja insuliini annuseid kohandada.
  • Kui sobiv insuliiniannus on leitud, siis jätkatakse ravi sobiva insuliini doosiga, mõõtes igal hommikul veresuhkrut. 1-2 korda nädalas tuleks veresuhkrut mõõta enne ja /või pärast sööki.
  • Basaalinsuliin ravi on kombineeritud teiste ravimitega.

Lühitoimelise ehk kiiretoimelise insuliini paindlik süstimine

  • Lühitoimeline insuliin hakkab veresuhkrut alandavat toimet avaldama juba 10-15 minutit peale süstimist. Lühitoimelist insuliini on üldjuhul soovitav süstida 10-15 minutit enne sööki, sest nii ei jõua veresuhkur söögijärgselt liiga kõrgeks minna.
  • Insuliini annus valitakse vastavalt sellele, milline on veresuhkru näit enne toidukorda ja kui palju süsivesikuid plaanitakse üheks toidukorraks süüa. Juhul, kui on juba enne sööma hakkamist madal veresuhkur või ei ole toidu lauda saabumise aeg ette teada, siis tuleks lühitoimelist insuliini süstida toidu lauda saabumisel või pärast sööma hakkamist.
  • Paindlikkus tähendab, et insuliini annus ja toidukogused liiguvad käsikäes. Juhul, kui plaanitakse süüa tavalisest rohkem, vajatakse üheks toidukorraks rohkem insuliini. Kui aga toidukord on tavalisest väiksem, siis süstitakse insuliini vähem.

Näide:

70 kg kaaluva diabeedihaige ööpäevane insuliini vajadus on 50 TÜ.

10 g süsivesikuid tõstab veresuhkrut umbes 2 mmol/L ja omakorda 1 TÜ insuliini langetab umbes 2 mmol/L veresuhkrut. Juhul, kui diabeedihaige sööb 40 g süsivesikuid, siis peaks ta veresuhkru langetamiseks süstima endale 4 TÜ insuliini. Kui aga patsiendi söögieelne veresuhkur oli juba kõrge (nt 8 mmol/L), mida võiks 2 mmol/L alandada, siis vajaks ta täiendavalt 1 TÜ lühitoimelist insuliini.

Insuliini on võimalik osta retsepti alusel kuni 6 kuu kogus. Pen-i nõelu saab Tervisekassa soodustusega osta apteegist või tellida otse tootjalt. Vajalik on raviarsti kirjutatud meditsiiniseadme kaart, mis uueneb poole aasta möödudes automaatselt. Soodustusega saadaolevate nõelte kogus sõltub diabeedi tüübist ja diabeedi ravimeetodist (vt tabel).

Tervisekassa poolt ülevõetava kohustuse piirmäär on 90%, 15.05.23 seisuga.

RaviviisÜhekordse kasutusega nõelad (kalendripoolaastas)
Alla 19-aastane diabeeti põdev inimene*kuni 700
I tüüpi diabeeti põdev inimene*kuni 700
Rasedusdiabeeti põdev inimenesüsteravikuni 700
II tüüpi diabeeti põdev inimenesüsteravikuni 700
Muu täpsustatud diabeeti põdev inimene (diagnoosikood E13)*kuni 350
*Ei sõltu raviviisist

Lisaks hüvitab Tervisekassa 90% ulatuses korduvkasutatava insuliini süstevahendi üks kord kolme aasta jooksul juhul kui inimene põeb I tüüpi diabeeti (diagnoosikood E10) ning kasutab raviks kolbampullis lühitoimelist insuliini.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram