12-tunnise paastumise järgselt on nii lapse, kui ka täiskasvanu normaalne veresuhkru väärtus vahemikus 4,1-5,9 mmol/L.
Kõrge veresuhkur ehk hüperglükeemia on seisund, kus veres on suhkrutase lubatust kõrgem. Teisisõnu, kui see on suurem kui 6,9 mmol/L tühja kõhu puhul ja suurem kui 10 mmol/L kaks tundi pärast söömist. Kõrge veresuhkru ravima jätmine võib viia tüsistusteni nagu silmade, neerude, närvide, südame ja vereringe kahjustused. Lisaks on hüperglükeemial kahjulik mõju õppimisvõimele, vähendades tähelepanu, mälu, enesekontrolli ja mõtlemist. Samuti on suurem risk dementsuse ja südame rütmihäirete tekkeks.
Madal veresuhkur ehk hüpoglükeemia on seisund, kus veres on suhkrutase lubatust madalam ja jääb alla 3,9 mmol/L. Hüpoglükeemia teket ennetab regulaarne veresuhkru taseme kontrollimine. Juhul, kui enesetundes tekivad muutused, siis kontrollida koheselt veresuhkru taset ning vältida auto juhtimist. Tänapäevase tehnoloogia juures on hüpoglükeemia tekkimine välditav. Mida sagedamini hüpoglükeemiat esineb, seda nõrgemaks lähevad alarmeerivad sümptomid.
Hüpoglükeemia nõuab kiiret sekkumist ja abi, et veresuhkur ei alaneks veelgi madalamale. Et peatada insuliini toimimist kehas, tuleks kerge hüpoglükeemia korral tarbida koheselt mõnda alljärgnevatest kiiresti imenduvatest toiduainetest, kus süsivesikuid on 15-20 grammi:
Juhul, kui sümptomid ei kao 10-15 minuti pärast, siis võtta eelnimetatud toiduainetest veel üks portsjon, niikaua kui enesetunne on parem. Seejärel võtta suupiste (näiteks batoon) või eine. Ennem iga portsjoni söömist mõõta uuesti veresuhkrut, sest ärevusega ei pruugi inimene aru saada, et veresuhkur on juba tõusmas ning tekib oht nö ülesöömiseks.
Raske hüpoglükeemia võib viia teadvushäire ja krampideni, mille korral ei saa diabeeti põdev inimene ennast ise aidata.
Lähedal olev inimene peaks:
Diabeeti põdeb inimene peab veenduma, et pereliikmed, töökaaslased või lähemad sõbrad teavad, kuidas esmaabi korral glükagooni kasutada.
Abistaja peab teadma:
Teadvuseta inimesele ei tohi lämbumisohu tõttu midagi süüa ega juua anda. Juhul, kui diabeeti põdev inimene tuleb teadvusele, siis peaks talle andma juua klaas puuviljamahla.