Kontrast



Reavahe




Teksti suurus




Hoolivus, Uuendusmeelsus, Pädevus ja Usaldusväärsus

Toitumine

Toidu-ja toitumisjuhised on viimastel aastakümnetel palju muutunud. Tänapäevane diabeeti põdeva inimese diabeetiku dieet ei erine enam oluliselt muule elanikkonnale antud toitumissoovitustest, kuna sarnaneb tervisliku toiduvalikuga. Seega soovitatakse tänapäeval diabeeti põdeva inimesel jälgida üldiseid riiklikke toitumissoovitusi. Millist toitu ja millises koguses tarbida, sõltub konkreetse patsiendi vajadustest: sugu, vanus, pikkus, tervislik seisund ja kaasuvad haigused. Oskuslik toiduvalik ja teadlikult valitud menüü aitavad vältida suuri veresuhkru kõikumisi ja langetada glükeeritud hemoglobiini (kolme kuu keskmine veresuhkru tase) taset. 

Diabeeti põdevale inimesele keelatud toiduaineid ei ole. Süüa võib kõike, kui arvestatakse toidukogust ja toidu süsivesikute sisaldust. 2. tüüpi diabeeti põdevad inimesed ei pea süsivesikuid lugema täpselt, kuid siiski jälgima tervisliku toitumise põhimõtteid. 1. tüüpi diabeeti põdevad inimesed peavad kindlasti jälgima süsivesikute täpset arvestust, sest insuliini doosi arvestatakse vastavalt söödavale toidule. Toidukordade arv on individuaalne, sõltudes haiguse raskusastmest ja raviskeemist (3-6 toidukorda päevas: 3 põhitoidukorda ja 3 vahepala). Diabeedi puhul põhjustab sageli probleeme liigne toidu tarbimine, kuid ka alatoitumuse ennetamine diabeeti põdevatel inimestel on sama oluline. Glükeemiline kontroll ei tohi olla ettekäändeks, et vähendada diabeediga patsientide toidutarbimist ehk kalorite piiramist.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram