Kontrast



Reavahe




Teksti suurus




Hoolivus, Uuendusmeelsus, Pädevus ja Usaldusväärsus

Emotsionaalne toimetulek

Vaimne tervis tähendab nii vaimset heaolu ja arengut kui ka rahuldavat toimetulekut erinevate eluraskuste ja igapäevaeluga. Haigustega kaasnevad kohanemishäired on tihedalt seotud inimese vaimse ja füüsilise tervisega. Keha reageerib stressiga olukordadele, mis nõuavad lisapingutust ning kohanemist uue situatsiooniga. Väheses stressis pole midagi halba, kuna see paneb inimest tegutsema ja millegi nimel pingutama. Pideval pingel võivad aga olla halvad tagajärjed – mitmed vaimsed või kehalised vaevused, näiteks unehäired, ärevus ja nõrgestunud immuunsüsteem. Nii füüsiline, kui ka vaimne stress mõjutab inimese veresuhkru taset, mis võib olla probleemiks diabeediga inimestele. Seetõttu lisame siia valiku usaldusväärseid allikaid, mis aitavad enda emotsionaalset abi vajadust märgata ja vajadusel psühholoogi nõustamisele pöörduda.

MTÜ vaikuseminutid missiooniks on õpetada praktilisi ja tõenduspõhiseid oskusi enda psühholoogilise heaolu toetamiseks, et igaüks saaks enda tähelepanu suunamise kaudu tulla paremini toime stressiga, olla hoolivam ja suuta paremini keskenduda. Vaikuseminutite kodulehel on ära toodud harjutused, mis sobivad nii lastele kui täiskasvanutele, et tulla välja hajevil mõtetest, segavatest emotsioonidest või pinges olekust. Samal ajal kasvab oskus keskenduda ja enda sees toimuvaga paremini toime tulla.

MTÜ Peaasjad pakub noorte nõustamist ja e-nõustamist 16-26 aastastele noortele, kes otsivad abi teismeea ja noore täiskasvanu eaga kaasas käivate vaimse tervise probleemide korral. E-nõustamise korral on võimalik küsida vaimse tervise alase abi võimaluste kohta e-kirja teel kliiniliselt spetsialistilt.

MTÜ Peaasjad kodulehelt leitavad asjakohased teemad.

Kogemusnõustamine

Kogemusnõustaja on professionaal kellel on läbi töötatud isiklik taastumise kogemus ja kogemusnõustaja väljaõpe. Kogemusnõustamise käigus toimub sarnase kogemusega inimeste vahel teadmiste- ja kogemustevahetus ja/või nõustamine, mille käigus pakutakse kogemuslikku emotsionaalset-, sotsiaalset- ja/või praktilist tuge. Kogemusnõustamine on aastast 2014 Eestis ametlikult tunnustatud aitamistöö meetod.

Kogemusnõustaja või psühholoogi toetust on võimalik saada rehabilitasiooniteenuse raames ning selle eest tasub riik. Rehabilitatsiooniteenuste eesmärk on parandada inimese ja tema lähedaste kohanemist haigusega ja toetada igapäevast toimetulekut. Teenuse saamiseks hinnatakse, kas inimesel on õigus ja vajadus seda teenust kasutada. Teenuse taotlemise protsess sõltub inimese vanusest ja sellest, kas tal on puue või osaline töövõime.

Lastel on rehabilitatsiooniteenuse saamise eelduseks puue (keskmine, raske või sügav). Esmalt tuleb alustada puude raskusastme hindamisest. Info selle kohta koos taotlusvormiga on leitav Sotsiaalkindlustusameti kodulehelt.

Täiskasvanutel on rehabilitatsiooniteenuse või kogemusnõustamise teenuse saamise eelduseks see, et noorel või täiskasvanul on puuduv või osaline töövõime. Seda hindab Töötukassa.

Täpsem info nii laste, kui ka täiskasvanute rehabilitasiooniteenuse kohta on koondatud Diabeedikooli kodulehele.

Kõik Diabeedikooli nõustamised ja koolitused on rehabilitatsiooniteenused, millega antakse teadmisi ja oskusi diabeediga igapäevaseks toimetulekuks. Teenused on tasuta, kui klient on suunatud rehabilitatsiooniteenusele Sotsiaalkindlustusameti või Töötukassa kaudu. Ilma rehabilitatsiooniteenusele suunamiseta on kõigil võimalik teenuseid kasutada vastavalt nende hinnakirjale. Kokkuleppel kliendiga pakutakse nõustamisi ka e-kanaleid kasutades või telefoni teel.

Psühholoog

Diabeedikooli kodulehe vahendusel on võimalus registreerida nii lastel kui täiskasvanutel end psühholoogilisele nõustamisele. Sealsed psühholoogid on diabeediteadmistega kogenud nõustajad ja eksperdid. Psühholoogi konsultatsioonile pöördu juhul, kui Sul on tunne, et elu ei kulge nii, nagu Sa tahaksid, tunded ja mõtted häirivad ning selline madalseis on kestnud üle kuue nädala.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram