Vastused
Kuidas toimida rinnapõletiku korral? Lapse toitmisel valu väga suur, kätes nõrkus, palavik tõusnud. Laps 2-kuune, sööb hästi.
KÜSIMUSELE VASTAB
Anne Ilves
ämmaemand
Tere ja tänan küsimuse eest!
Rinnapõletiku korral on oluline võimalikult sageli lapst rinnale panna.
Eelnevalt (umbes 10-15 minutit enne lapse rinnale panekut) tuleb kasuks rinna kerge soendamine sooja rätiku, sooja duššiga, soojakoti või sooja geelikotiga. Abiks on ka eelnev rinna õrn silitav masseerimine nibu suunas.
Toita tuleb last sellises asendis, kus lapse lõug jääks maksimaalselt probleemse kohaga kohakuti või sellele lähedale.
Kui on võimalik, siis tasub rind peale toitmist, kas käsitsi või pumbaga veel kergelt üle lüpsta.
Peale toitmist tuleb asetada probleemsele kohale rinnas 10-15minutiks jahutavat kompressi (jahe rätik, jahe geelikott) või jahe kapsaleht järgmise toidukorrani.
Kui õigel ajal on murele jaole saadud, siis kuni olukorra lahenemiseni on normaalne, et iga kord peale toitmist ja/või rinna sõõrutamist temperatuur langeb ja uueks toidukorraks taas veidi tõuseb. Tavaliselt laheneb olukord teise päeva õhtuks.
Kui sõõrutamise järgselt temperatuur ei lange vaid püsib, siis on mõistlikum tulla naistenõuandla valvekabinetti (kindlasti tuleb algul pöörduda registratuuri), kus Teid teenindatakse vastavalt ootejärjekorrale.
Valvearst hindab olukorda, rindade seisu ja määrab vereanalüüsi. Kui põletiku näitajad on kõrged, siis alustatakse antibiootilist ravi.
Kuna kiri sisaldab kahjuks vähe infot, siis antud info põhjal soovitaksin kindlasti pöörduda valvekabinetti.
Tööpäeva välisel ajal (peale 18:00) või nädalavahetusel tuleb abi saamiseks pöörduda erakorralise meditsiini osakonna poole ehk EMO´sse.
Parimate soovidega,
Anne Ilves
Tere!
Olen imelise 5-päevase poja ema. Pojal oli suhteliselt raske sünd, sünnitus kutsuti esile ning aidati vakuumiga. Haiglas olles oli esialgu lapse veresuhkur madal, mistõttu tuli talle anda lisatoitu. Seejärel kaotas ta liiga palju kaalus. Väljakirjutamisel selgitati, et ilmselt veidi enneaegse ning esilekutsutud sünnituse tõttu oli ta veidi turses ning seetõttu kaalukadu on suurem. Kodus soovitati laps toita iga 3 tunni järel, koos lisatoiduga. Kahjuks koju jõudes võttis laps rinda esimesel toitmisel ning järgmisel päeval (täna) veel ühel korral. Lapse üles ajamine on raske, ta jonnib ega taha rinda üldse võtta, kuigi haiglas olles võttis ilusti. Kas on mõistlik lasta lapsel oma uni ära magada või tuleb ta siiski kuidagi üles ajada? Siiamaani see üles ajamine ei ole õnnestunud. Ta kas hüsteeritseb, või jääb kohe taas magama. Palume nõuannet. Samuti sooviksime võimalusel tulla nõustaja juurde konsultatsioonile.
Lugupidamisega ning ette tänades
KÜSIMUSELE VASTAB
Marge Mahla
ämmaemand
Tere ja tänan kirja eest!
Saan aru, et sünnitusest on tänaseks möödas 5 päeva. See on oluline aeg, et vastsündinuga kohaneda ning rinnaga regulaarselt toita.
Teie kirjast saan aru, et haiglas olles laps imes rinnalt, kuid kaalukaotus oli sellest hoolimata suur ning soovitati lisaks pakkuda piimasegu.
Sellisel viisil püüame tagada, et sage imetamine stimuleeriks rinnapiima teket ning vajadusel annab lapsele lisaks vajaliku energiakoguse.
Siinkohal on kindlasti oluline jälgida, et lapsele pakuksite rinda sagedamini, isegi iga 2 tunni järel ning kui rinnapiimakogus on veel väike, siis koheselt pakkuda juurde ka piimasegu. Seega oleks hea, kui iga toitmiskorral pakutakse lapsele nii rinnapiima kui vajadusel piimasegu.
Nii loodame, et rinnapiimakogus suureneb vastavalt beebi kasvavatele vajadustele ning tasapisi saame piimasegu koguseid hakata vähendama.
Kui beebi on unine, siis võib see märku anda mitmetest potentsiaalsetest muredest. Esmalt tuleks kindlasti tagada, et beebi saab piisavalt toitu nii rinnapiima kui piimasegu näol.
Beebi äratamiseks on hea kasutada lahtiriietamist, mähkmete vahetamist, pepu pesemist jms. Tavapäraselt beebi seejärel ärkab ning rahustamise järgselt on valmis imema.
Heaks võimaluseks lapse aktiviseerimiseks võiks olla nahk-naha kontakti kasutamine imetamise ajal nii, et Teie enda ja lapse ülakeha on riietest vaba. Nahk-naha kontakt innustab last imema ning soodustab rinnapiima väljumist ning tootmist.
Enne rinna pakkumist on hea veidi rinnapiima välja pigistada nii, et lapsuke tunneb rinnapiima lõhna ning maitset, seegi innustab lapsukest rinda haarama ning imema.
Rinnaga võiks toita vähemalt 15-20 ‘ vältel ühelt rinnalt ning kui laps soovib siis pakkuda kindlasti ka teist rinda.
Rinnaga toitmine võib alguses nõuda veidi enam tähelepanu ning pingutust, kuid loodan, et saame Teid selle õnnestumises toetada.
Parimate soovidega
Marge Mahla
Tere!
Millal võib lõpetada beebi äratamise öiseks toitmiseks?
Beebsu on neljanädalane, juurde on ta kaalus võtnud umbes ühe kilogrammi ja öine uni on tal magus! Väga tubli pisikene! Aga on olnud paar korda, kus olen ehmatusega avastanud, et meil söögi vahe juba 5-6 tundi (ehk ta oleks isegi kauem maganud, kui ma ei oleks sekkunud), seega olen ikkagi püüdnud beebsut umbes 4h tagant üles ajada, et ta sööks. Enamasti ei ole see üldse kerge, alati ei aita teda äratada isegi pepupesu voolava vee all.
Tihtipeale, kui ta kigiseb läbi une veidi rohkem ja ta enda juurde tõstan, et süüa pakkuda ta lihtsalt magab magusalt edasi. Ei aita käte silitamine, talla alt kõditamine ega muu selline.
Kas ma pean teda üles ajama või võib ta magada niikaua kuni päriselt süüa küsib?
Kui söögi vahed öösel pikemaks venivad, kas see võib mõjuda negatiivselt piima tootlikusele?
See on mul teine laps, esimest last toitsin rinnaga aasta ja üks kuu. Tema küsis öösiti tihemini süüa, aga sellest ajast on ka teine küsimus. Lõpupoole hakkasin seostama piima vähenemist kõhuli magamisega (toitmise lõpetasin siiski omal soovil, mitte sellepärast, et piim otsa oleks lõppenud).
Kas olid need kokkusattumused või võib kõhuli magamine piima tekkimist segada (st et surve rindadele võib seda segada)?
Tänan teid!
KÜSIMUSELE VASTAB
Marge Mahla
ämmaemand
Tere ja tänan küsimuse eest!
Teie küsimusest saan aru, et mureks on lapse une- ja toitmisrežiim.
Olete olnud tubli, et pakute oma lapsukesele ikka rinnapiima. Enamasti usume, et laps reguleerib ise oma toidu- ja unerežiimi ning palume emadel last usaldada. Vahest võib juhtuda, et lapsed reguleerivad oma und nõnda, et emad muutuvad murelikuks.
Kui kaaluiive on hoolimata öisest pikemast magamisest siiski 1 kg ja veidi enam, siis ei ole muretsemiseks põhjust.
Rinnapiima tootmise füsioloogia kohaselt peab öösel olema vähemalt üks toitmiskord, et rinnapiima hulk ei väheneks. Siinkohal on paslik täpsustada, millisesse ajavahemikku Teie lapsukese uneaeg peamiselt jääb, kas toitmiskord on enne kl. 5:00 hommikul? Kui pigem jah, siis see loetakse veel öiseks toitmiskorraks.
Arvatavalt on rinnad nii pika toitmiskordade vahe tõttu ka kergelt turses ja piimapaisus, siis tuleks piima väljasõõrutada ja vajadusel jahutada kahel põhjusel. Esiteks, piimapais valmistab Teile kindlasti teatud määral ebamugavust ning valu. Teiseks olulisemaks põhjuseks on asjaolu, et kui rinnas säilib piimapaisulaadne olukord, siis piima tootmine aeglustub. Rinnapiima toodetakse nii palju kui lapsuke vajab. Kui aga üks toitmiskord jääb regulaarselt vahele, siis annab see tagasisidet, et rinnapiima nii palju vaja ei ole ning läbi sellise mehhanismi rinnapiima hulk võib väheneda.
Teisalt, kui laps päevasel ajal käib rinnal sagedamini ja on rahul, siis võiks öine magamine ehk jääda häirimata. Seda enam, kui lapsukest väga hästi äratada ei õnnestu ning rinna juurde tuues uinub uuesti.
Kokkuvõtteks, kui ööpäevas on üks toitmiskordade vahe pikem kui 4 tundi ja see jääb öisesse aega, siis ei ole muretsemiseks põhjust. Kui lapsuke on nõus 5-6 h magamise järgselt ärkama ja sööma, siis võiks teda siiski äratada. (kui on hirm, et magab kauem). Eelduseks on kindlasti see, et päevasel ajal käib ta sagedamini rinnal ning seetõttu ka piimateke ei vähene ja kaaluiive on normis.
Kindlasti on vajalik jälgida nii rinnapiima hulga muutust kui lapse käitumist. Aga veelkord, kui sellise päevarežiimi käigus on beebi kenasti kasvanud ja juurde võtnud, rinnapiima hulk ei ole vähenenud ning imetamisega seotud ebamugavust ei ole ilmnenud, siis võiks see ka jätkuda.
Läbi esimese elupoolaasta ilmnevad kasvuspurdid, mille jooksul laps vajab rinnapiima sagedamini ning rohkem. Nendel perioodidel võib laps end ka öösel äratada ning rinda küsida, ikka rinnapiima hulga suurendamise eesmärgil. Üldjuhul sagenevad toitmiskorrad selle perioodil ka päeval, mõnikord soovib laps rinda isegi iga tunni järel.
Parimat soovides
Marge Mahla
Tere! Toidan last rinnaga, laps on hetkel 3,5 kuud vana. Eile avastasin, et rinnas on muna, nibu lähedal. Sattusin paanikasse, kuna seda varem pole olnud, siis kui oli piimapais toitmise alguses ehk kui beebi oli väike, siis oli rohkem piklik, aga nüüd täitsa ümmargune muna, kas see võiks sellega seotud olla. See ei ole valulik, mulle tundub, et laps sööb rinnad tühjaks küll, eile proovisin, siis pumbata natukene aga ei muutunud, täna ikka veel muna alles. Kas ma pean arsti poole pöörduma või paanitsen üle? Kuna see mu esime laps, siis pole varem sellega kokkupuunud. Piima tuleb, valus ei ole, aga muna nibu lähedal.
Jään Teie vastust ootama!
KÜSIMUSELE VASTAB
Marge Mahla
ämmaemand
Tere ja tänan küsimuse eest!
Teie murekirjast saan aru, et olete last toitnus ainult rinnapiimaga 3,5 kuu vältel ja nüüd avastasite nibu taga munakujulise moodustise.
Saan aru, et Teie lapsuke saab rinnapiimast kõhu täis ning tema kasv ja areng on eakohased.
Hoolimata sellest, et leitud moodustis ei ole valulik ning selle suurus ja kuju ei ole sõltuvad ei rinnaga toitmise ega toitmiskordade vahede pikkusest, on asjakohane siiski pöörduda esmalt perearsti või oma günekoloogi konsultatsioonile.
Parimat soovides
Marge Mahla
Tere,
Minu pisike tütar on 3 nädalane. Pisike on rinnatoidul, piima on piisavalt ja laps võtab kaalus kenasti juurde. Tekkinud on mure seoses imetamisega. Laps kugistab piima ja tõmbab seda endale tihti ninna või kurku. Eriti kugistab laps öösel. Olen üritanud võtta lapsel rinna suust, proovides seda uuesti anda või vahetada imetamise asendeid. Vahel on sellest abi aga mitte alati. Püüan ka last rahustada, et ta rahulikult imeks. Olen püüdnud ka piima vähemaks pumbata, et piima vool oleks väiksem. Mulle tundub, et probleem siiski süveneb eriti pärast seda, kui laps hakkas lutti saama. Samuti on tekkinud probleemina ka gaasid.
Tänades
KÜSIMUSELE VASTAB
Marge Mahla
ämmaemand
Tere ja tänan küsimuse eest!
Olete tubli, et pakute oma lapsele rinnapiima ning mure lahendamisel ei ole kindlasti ainult üheseid vastuseid.
Teie kirjast saan aru, et rinnapiima on piisavalt ning piimavool ajuti tugev, mille lahendamiseks olete kasutanud õigeid ning sobivaid võtteid.
Murelikuks teeb Teid viimasel ajal süvenev lapse ahmiv imemine rinnalt, mis tundub olevat seotud rõngasluti kasutamisega.
Põhjuseid, miks laps rinnalt ahmides imeb võib olla väga erinevaid. Rinnalt imemine ja imetamine üldiselt ei ole lapse jaoks ainult toidu saamise viis, vaid annab lapsele lähedus- ja turvatunde, rahuldab imemisvajadust, rahustab ning toetab arengut.
Lapsed on oma olemuselt erinevad ning muutused toitmismustris ja -käitumises võivad olla seotud arengufaasiga, milles laps hetkel on ning sellega seotud suurenenud vajadustega. Tavapäraselt ilmneb just selles vanuses lastel esimene suurem kasvuspurt, mil nad soovivad sagedamini rinnale ning enam lähedust.
Teile tundub, et rõngasluti kasutamisega on mure süvenenud, mis võib olla tõsi. Üldjuhul me rinnalastele lutti ei soovita ning antud juhul võiks pigem pakkuda sagedamini rinda ning võimalusel püüda mõneks ajaks luti kasutamisest loobuda. Lutt soodustab valede imemisvõtete kujunemist ning rinnaga toitmine võib muutuda keeruliseks.
Teie kirjast ei selgu kui sageli lapsukest toidate. Arvestuslikult võiks ööpäevas toitmiskordi olla vähemalt 8. Ahmiva imemise põhjuseks võivad olla pikad toitmiskordade vahed, mida võib soodustada ka luti kasutamine. Pakkudes sagedamini rinda on toitmiskordade vahed lühemad ning näljatunne ei ole niivõrd tugevat erutust põhjustav.
Imetamine võiks olla pigem rahulik ja lõõgastav tegevus, milles õnnestumise võti on lapse rahustamine. Teie ise tunnete oma last kõige paremini ning teate, millised võtted just tema rahustamiseks sobivad. Omalt poolt soovitaksin pakkuda lapsele võimalikult sageli nahk-naha kontakti ka toitmiskordade vahel, kuid kindlasti imetada nahk-naha kontaktis nii, et Teie enda ja lapse ülakeha on katmata ning lapse kõht on vastu Teie kõhtu. Konkreetne imetamisasend siinjuures ei olegi tähtis, sest õiges asendis on lapse keha pööratud alati ema keha poole ning ema ja lapse kõhud on vastamisi.
Nahk-naha kontakti kasutamisel võib jahedama toatemperatuuri korral võtta peale pleedi, mis teid mõlemaid katab. Nahk-naha kontakt rahustab last, soodustab imetamise õnnestumist ning ema ja lapse heaolu.
Kui tundub, et lapsuke on siiski liigselt õhku neelanud, siis imetamise järgsed asendite muutmised ning lapse hoidmine püstises asendis soodustavad “õhumullide” väljumist.
Rinnaga toitmine on loomulik, kuid vajab õppimist ning harjutamist.
Soovin jõudu ja kannatlikku meelt jätkamiseks
Marge Mahla
Tere, olen mures kuna nelja päevane beebi keeldub rinnast ja nutab kui pakkuda. Teisel ja kolmandal päeval sõi ilusti. Mida peaksin tegema? Kas tohiksin pakkuda RPAd ? Kardan, et beebil on kõht tühi. Palun nõu.
KÜSIMUSELE VASTAB
Marge Mahla
ämmaemand
Tere ja tänan küsimuse eest!
Teie murekirjast saan aru, et lapsuke on kolm päeva vana ning esimestel päevadel imes hästi rinda, kuid nüüd pigem keeldub.
Rinnast imemine käivitab rinnapiima tootmise ja kui esimestel kordadel on laps hästi rinnalt imenud, siis on hea algus tehtud.
Õppimine ja harjutamine ongi kõige alus. Tavaliselt 2.-4. päeval on rinnapiima tootmine ja hulk suurenenud ning rindades tekib piimapais – rinnad on kergelt turses, paistes ja kõvad. Sellist rinda on lapsel väga keeruline haarata.
Kui rind on kõva, siis esmalt võiks enne toitmiskorda rinnale asetada soe kompress, kas soojendatud käterätt või geelikott umbes 10-15 minutiks.
Seejärel võiks rinda õrnalt käega masseerida, see aitab piimal paremini voolata. Kui kõva on ka rinnanibu ümbritsev pruun ala, siis võiks seda piirkonda õrnalt masseerida ja veidi rinnapiima välja pigistada seni, kuni nibu ümbritsev pruunikas ala on pehme ja muutub veidi kortsuliseks.
Nüüd võiks veel veidi rinnapiima välja pigistada nii, et see jääb rinnanibule ning pakkuda lapsele rinda.
Lapse meelitamiseks võiks esmalt veidi rinnapiima lapsele suhu või huultele pigistada. Rinnapiima lõhn ja maitse ergutavad last ning innustavad teda imema.
Kindlasti jälgige enda asendit imetamisel, see peaks olema mugav ning pingevaba. Lapse asendi puhul on hea jälgida, et lapse keha oleks pööratud näoga Teie poole, kõht vastus kõhtu, rinnanibu lapse nina kõrgusel. Nii saab laps suu laialt avada ning rinda õigesti haarata.
Mõnikord on vaja mitu korda proovida enne, kui õige võte selgeks saab, kuid õpte Teie ise ning koos Teiega ka Teie laps.
Rinnapiima tootmine on alles algusjärgus ning laps alles õpib rinnalt imema, seetõttu ei soovitaks kohe piimasegu pakkuda, sest rinnapiim on oluliselt täisväärtuslikum ning lapsele kasulik.
Kui Teile tundub, et laps rinnalt ei taha imeda, siis võiks rinnapiima välja pigistada ning seda lapsele pakkuda tassist või süstlast.
Siiski jäi Teie kirjast mulje, et lapsuke on rinnalt imedes tubli ning piimapaisu leevenedes lisamuresid tekkima ei peaks.
Parimat soovides
Marge Mahla
Tere,
Laps on 3 kuune. Esimesed 2 kuud võttis kenasti juurde üle 1kg. Nüüd viimasel kuul võttis juurde ainult 350g. Ainult rp sööb. Laps rahulik, lõbus ja hea magaja. Perearst soovitas proovida juurde anda rpa,kuid üldse ei kutsu pudeli järgi haarama, kui laps ise on rahulik ja rõõmsameelne. Viimased 2 nädalat on lapsel olnud kõht ka vedela poolsem, rohkem kakanud kui muidu(ehk sellest kaaluiive väike?) , kuigi perearst ei arvanud et võiks olla selles probleem. PRobiootikumi kuuri alustasin mõned päevad tagasi, et saaks kõhu korda.
Kuidas peaks antud olukorras käituma ?
Parimate soovidega,
Agne Tiits
KÜSIMUSELE VASTAB
Marge Mahla
ämmaemand
Tere ja tänan küsimuse eest!
Mure lapse kaaluiibe pärast on alati õigustatud.
Üldjuhul ootame, et ainult rinnapiima saav laps võtab esimesel kuuel elukuul juurde minimaalselt 500 g. Kui mingil põhjusel jääb kaaluiive väiksemaks, siis on asjakohane otsida põhjuseid.
Mõnikord on aeglane kaaluiive lapse eripära, kuid kindlasti tuleks enne välistada kõik haigestumistega seotud põhjused.
Kui laps imeb rinnalt hästi, siis on asjakohane pöörata tähelepanu rinnalt imemise kestvusele. Kui laps on rinnal lühikest aega, kuni 10 minutit siis sõltuvalt tema imemise intensiivsusest ei pruugi temani veel rasvarikas rinnapiim jõuda. Seega saab ta peamiselt lahjemat ja laktoosirikast piima, kuid rasvarikas rinnapiim jääb talle kättesaamatuks.
Lahenduseks võib olla järgmine käitumistaktika eeldusel, et rinnapiima on piisavalt: hea on jälgida, et iga uus toitmiskord algab samalt rinnalt, kus viimane lõpetati. Isegi siis, kui lapsuke on rinnalt imenud lühikest aega, siis kui ta uuesti soovi avaldab, pakkuge seda rinda, millelt ta viimane kord sõi. See aitab kaasa, et laps saab kätte ka rinnapiima rasvarikka osa ning rinnad täituvad ning tühjenevad ühtlasemalt.
Kindlasti on asjakohane üle vaadata beebi asend rinnal ning toitmiskordade sagedus. Kui selliselt käituda võiks beebi kaaluiive normaliseeruda ilma, et pakuksite piimasegu lisaks.
Kui kaaluiive jääb siiski tagasihoidlikuks, siis on asjakohane pöörduda imetamisnõustaja konsultatsioonile.
Parimat soovides
Marge Mahla
Tere.
Soovin infot, kuidas peaksin käituma, kui minu 8-kuune beebi läks üle rinnapiimalt pudelitoidule. Nimelt tegin seda küll järk-järgult (1 nädala jooksul), andes järjest vähem. 2. nädalal andsin ülepäeviti, 1 kord päevas, et piimapaisu ei tekiks. Viimati sai laps rinda eelmisel pühapäeval (25.09), kuid tunnen nüüd ikka, et rindadesse hakkab tekkima valus pakitsus. Kas peaksin ikkagi lapsele rinda pakkuma, et pakitsusest vabaneda? Olen selle pärast pisut mures, kuna eeldan, et lapse imemine ju tekitab ikkagi piima juurde? Samuti kaldun arvama, et laps enam rinda ei soovigi. Kas rinnapumbaga pumbates oleks piima juurde tekkimise hulk väiksem? Kuidas peaksin antud olekorras toimima?
Tänades
Ave Alliksaar
KÜSIMUSELE VASTAB
Marge Mahla
ämmaemand
Tere ja tänan kirja eest!
Olete olnud tubli,et oma lapsele kaheksa kuu vältel rinnapiima pakkusite.
Sarnaselt rinnaga toitmise alustamisega kogevad paljud naised ka lõpetamisega teatud määral ebamugavust. Rinnad, mis on “harjunud” nõudmisel rinnapiima tootma, peavad nüüd saama sõnumi, et rinnapiima enam ei vajata.
Olete teinud hästi, et andiste lapsele võimaluse järk-järgult rinnast võõrduda. See aeg oleks võinud ehk olla isegi veidi pikem.
Kui nüüd olete hoidunud rinna pakkumisest, siis ongi sageli vastuseks piimapais. Leevendusena on hea kasutada sarnaseid viise nagu rinnaga toitmise alguseski. Pinge leevendamiseks tuleb veidi rinnapiima välja pumbata ning seejärel asetada jahe mähis rinnale umbes 10-15 minutiks.
Piiratud rinnapiima välja pumpamine selles olukorras on sisuliselt esmaabi, et leevendada pinget ja pakitsust rinnas.
Kui olulisel määral vähenevad välja pumpamise korrad ja väljutatava piima hulk, siis aeglustub ning väheneb ka rinnapiima hulk. Kahjuks on füsioloogiliselt nii seatud, et vähesel määral ebamugavust ning pakitsust võite siiski tunda ka imetamise lõpetamisel.
Kui laps on rinnast loobunud, siis oleks hea mitte enam rinda pakkuda. Nii satub laps segadusse, et kord pakutakse rinda, kuid mõned teisel hetkel sellest keeldutakse.
Hoolimata sellest, et laps on rinnast võõrdunud/võõrutatud pakkuge lapsele palju lähedust ning turvatunnet, sest selles vanuses lapsele pakkus rinnalt imemine mitte üksi toitu vaid ka turvatunnet.
Jõudu ja kannatlikku meelt
Head soovides
Marge Mahla
Tere
Kas on normaalne,et laps pidevalt söömise ajal sipleb rinna otsas ja vahepeal ei taha üldse rinda võtta vaid nutab ja rabeleb ainult?
KÜSIMUSELE VASTAB
Marge Mahla
ämmaemand
Tere ja tänan kirja eest!
Teie murekirjast saan aru, et igal toitmiskorral ei haara laps hästi rinda ning aeg- ajalt keeldub rinnast.
Kahjuks jäi Teie murekirjast ebaselgeks, kui vana laps on. Kui olete alles alustamas rinnaga toitmist, siis võib rinnast loobumiseks olla mitu põhjust.
Esimestel sünnitusjärgsetel päevadel õpib vastsündinu alles rinnalt imema ning harjutab nn õigeid töövõtteid. See, kuidas rinnalt imemine õnnestub sõltub nii lapse enda aktiivsusest kui ka Teie enda kannatlikkusest. See, kuivõrd hästi lapsel õnnestub haarata rinda õigesti sõltub ema ja lapse asendist:kõht vastu kõhtu, lapse pea ja pepu samal joonel ning lapse nina rinnanibu kõrgusel. Nii saab laps avada suu laialt ning haarata rinna suhu nii, et suhu satuks rinnanibu ja seda ümbritsev nibuväli.
Nutu ja rahutuse põhjuseks võib olla see, et laps ei saa head asendit rinna haaramiseks näiteks, on lapse keha vajunud seljale ning pea jääb rinna suunas pööratuks. Sellises asendis on lapsel väga keeruline suud laialt avada ning rinda haarata. Abiks on vajadusel rinna vabastamine lapse suust, lapse asendi korrigeerimine ning uuesti pakkumine.
Kui piim on rinda tulnud, siis võib laps olla häiritud sellest, et rind on piimapaisu tõttu pinges ning piima väljutamine on häiritud. Sellisel juhul on hea esmalt asetada rinnale sooja kompressi 10-15 minutiks enne imetamist, seejärel pigistada rinnapiima rinnast välja seni kuni rinnanibu on stimuleeritud ning seda ümbritsev pruun ala pehmem ja kergelt “kortsuline”. Lapse ergutamiseks on hea veidi rinnapiima välja pigistada ning rinnanibule määrida, et laps tunneks piima lõhna.
Kui laps on juba suurem, siis võivad põhjuseks olla kõik last ümbritsevad huvitavad asjad, mis lapse tähelepanu pälvivad. Siin on abiks võimalike häirivate faktorite välja lülitamine, mõnikord on vaja leida rinnaga toitmiseks hämar ja vaikne ruum.
Kannatlikku meelt ja leidlikkust soovides
Marge Mahla
Tere,
Mul on 2.5 kuune laps ja mure on selles, et ta keeldub nüüdsest juba pea nädalaega istudes rinda võtma ja pikali olles ka sööb läbi häda. Öösel sööb ilusti pikali olles, aga päeval on näha et on näljane ja on uneaeg ja söögiaeg aga läbi häda suure keerutamisega pikali andes sööb. Õhtuti eelviimase une jätab vahele või nutab ennem seda mitu tundi. Eile lihtsalt väsimusest jäi sülle magama. Gaadsides ei paista asi olevat. Ka muul ajal on ta nuud tujutub. Muidu on siiani olnud rõõmus laps kes sööb ilusti. Kas oleks võimmlik tulla vastuvõtule?
Parimaga
Kristi Veere
KÜSIMUSELE VASTAB
Marge Mahla
ämmaemand
Tere ja tänan kirja eest!
Teie murekirjast saan aru, et beebi ei ole valmis enam olema toitmiskordadel juba varasemalt sisseharjunud asendis ning pigem keeldub rinnast.
Sellises vanuses lastel võib ilmneda nn tissistreik, mille peamine põhjus ei ole Teie rinnapiima kvaliteet vaid ümbritsev keskkond ning kõik uued asjad, mis lapse tähelepanu pälvivad.
Päevasel ajal on hea toitmiskordade ajaks leida hämar ning pigem vaikne ruum, kus lapsele rinda pakute. Ergutavalt võib mõjuda,kui kasutate rinnaga toitmisel nahk-naha kontakti. Teisisõnu, Teie enda ja lapse ülakeha on toitmise ajal katmata. Nahk-naha kontakt ergutab last imema ja rahustab teda, lisaks soodustab see Teie enda heaolutunnet ning rinnapiima tootmist.
Sageli me ei leiagi selgeid põhjusi, miks lapsed on rahutud või pahurad.
Pakkuge lapsele palju lähedust ning võimalusel kasutage rinnaga toitmise ajal nahk-naha kontakti.
Kannatlikku meelt jätkamiseks
Marge Mahla
Tere! Mul on tekkinud paremale rinnale nibulõhe. Laupäeva õhtul tundsin, et imetamine on selkest rinnast valusam. Täba (pühapäeval) söörsin beebit vaid tervest rinnast, mille tulemusena on paremad
KÜSIMUSELE VASTAB
Marge Mahla
ämmaemand
Tere ja tänan kirja eest!
Kuna Teie murekirjast ei selgu lapse vanus, siis eeldan, et tegemist on rinnalt imemist alles õppiva ja vastsündinuga.
Rinnanibule tekivad lõhed peamiselt ebaõige imemisasendi tõttu. Sagedasemalt on põhjus selles, et lapse suu on rinnanibu suhtes liiga kõrgel, mistõttu satubki beebi suhu rinnanibu ülemine kolmandik. Tugeva imemise tagajärjel ei saa lapsuke piisavalt rinnapiima ning nibuväli on hõõrdunud ning nibule tekib haavand.
Kui rinnanibule on tekkinud sügav haavand, siis olete teinud õigesti, et jätsite mõne toitmiskorra haigest rinnast vahele. Siiski on asjakohane üle vadata nii beebi asend rinnal kui imemisvõte.
Peamine, millele ise saate tähelepanu pöörata on beebi asend: kõht vastu Teie kõhtu, pea ja pepu samal joonel ning rinnanibu beebi nina kõrgusel. Nii saab beebi sirutada haaramiseks pisut pead tahapoole, avada laialt suus ning beebi suhu satub rinnanibu ja seda ümbritsev pruunikas ala. Võti on sageli ka beebi suu avamine, see peaks olema avali nagu linnupojal, kes toitu ootab.
Hea võttega peaks rinnaga toitmine olema vähem valus, rinnanibu lõhed paranevad kiiresti ning ei teki enam uuesti.
Nibulõhede hooldamiseks on hea kasutada välja pigistatud rinnapiima, mille määrite rinnanibule ning lastee õhu käes kuivada. Rinnapiim sisaldab väga vajalikke aineid, mis moodustavad rinnanibule nn biokile, mis soodustab paranemist.
Vajadusel saab lisaks kasutada ka nibukreeme.
Kui valulikkus ei kao ning nibulõhe ei parane hoolimata soovitustest, on hea pöörduda imetamisnõustaja vastuvõtule.
Parimat soovides
Marge Mahla
Tere!
Meil on viimastel päevadel nuttu väga palju- eriti peale söömist ja sellega seoses tekkis mul küsimus, et kas võib olla selline asi, et tal jääb kõht tühjaks, kuna minu piim on liiga lahja. Tunnistan ausalt, et ega minu enda toidulaud on väga kesine, kuna ei julge midagi eriti süüa, sest gaasid on tal väga kerged tulema. Nisutooted, piimatooted- täiesti välistatud. enamasti sööngi ainult tatart, pruuni riisi ja täisteramakarone hakkliha või kanaga. Ega piim on vahepeal värvuselt ka ikka väga nii öelda vesine, kuid kaalus ta ju ometigi juurde võtab.Kas võib selline asi üldse reaalne olla, et rinnapiim jääb lapsele lahjaks ja ta ei saa kõhtu täis? Ise olen ka täitsa masenduses juba kuna midagi süüa enam praktiliselt ei julgegi 🙁
Ette tänades,
Kaire
KÜSIMUSELE VASTAB
Marge Mahla
ämmaemand
Tere ja tänan kirja eest!
Teie murekirjast saan aru, et Teie rinnaga toidetud laps on toitmiskordade järgselt rahutu ja nutune ning olete mures oma rinnapiima koostise pärast.
Iga ema rinnapiim on tema lapsele sobivaima koostisega ning rinnapiima koostis jääb suhteliselt muutumatuks hoolimata sellest, milline on ema toidulaud. Siiski võib ema piiratud toidukoguste korral hakata rinnapiima kogus tasapisi vähenema.
Rinnaga toitmisel on keeruline otsustada, mis võib lapse rahutuse või näilise rahulolematuse põhjuseks olla.
Sageli me ei saagi teada, miks see nii oli, kuid püüame siiski lapsele pakkuda sageli rinda, toitmiskordade vahed ei tohiks jääda pikemaks kui 3 tundi. Kui laps on pahur, siis on asjakohane mõelda võimaliku kasvuspurdi peale ning vajadusele rinnapiima koguse suurendamiseks.
Tunnetusliku rinnapiima koguse suurendamiseks on hea pakkuda lapsele nii sageli kui võimalik rinda, ka nahk-naha kontaktis. See rahustab last ning suurenenud stimulatsioon suurendab rinnapiima kogust, enamasti 1-3 päeva jooksul.
Teisalt, kui kaaluiive ja kasvukõverad on eakohased, siis ei ole otseselt muretsemiseks põhjust. Rahutuse põhjuseks võib omakorda olla ka turvatunde puudus, ka selle leevendamiseks on hea pakkuda lähedust ning taaskord on nahk-naha kontakt selleks hea viis.
Sünnitusjärgsel ajal on kahtlemata oluline ka Teie enda taastumine sünnitusest ja rasedusest. Soovitaksin võimalusel oma toiduvalikuid avardada, näiteks võib abi olla piimatooted asendada laktoodivabade toodetega.
Parimat soovides
Marge Mahla