Klamüdioos

Klamüdioos on sagedasti esinev sugulisel teel leviv haigus, mille tekitajaks on rakusisene parasiit- Chlamydia trachomatis.
Chlamydia trachomatisel on mitmeid serotüüpe. Serotüübid A, B, B1 ja C tekitavad silmahaigust trahhoomi. L1, L2, ja L3 lümfogranulomatoosi, mida Eestis praktiliselt ei esine. Serotüübid D-st kuni K-ni tekitavad genitaalinfektsiooni ja ka silmapõletikku- konjunktiviiti. Peale selle kuulub klamüüdia perekonda Chlamydia pneumonia ja Chlamydia psittaci, mis põhjustavad hingamisteede põletikku ja ei ole seotud suguliselt leviva Chlamydia trachomatisega, mida tavaelus sageli segamini aetakse.
Edaspidi on juttu vaid sugulisel teel levivast klamüüdiast. Nagu ka teiste suguhaiguste puhul, levib nakkus vaid otsesel seksuaalsel kontaktil. Kuna haigustekitaja hävineb kuivamisel, temperatuuri muutudes, ei ole klamüdioosi võimalik nakatuda saunalaval, ühist tualetti kasutades jne.
Haigustekitaja pesitseb eelistatult kuse- ja sugutraktis, kuid võib levida autoinokulatsioonil (ise kätega edasi kandes) ka silmakonjunktiividele.
Pooltel juhtudest võib klamüüdia esineda kaebusi tekitamata. Arsti juurde pöördumata võib haigus jääda avastamata. Ka arst ei pruugi alati klamüüdia analüüse kaebusteta patsiendilt võtta, nii võib nakkus olla avastamata aastaid. Klamüüdia infektsioon kulgeb asümptoomselt (kaebusi põhjustamata) kirjanduse andmetel 50% meestest ja 70% naistest. Kaebused võivad olla ka lühiaegsed, nii et nakkust kandev inimene võib neid mitte oluliseks pidada.
Nakkuse saamisest haiguse avaldumiseni kulub keskmiselt 3-14 päeva. Sümptoomid (haigustunnused) võivad avalduda kohe peale nakatumist või palju kuid hiljem, ravimata latentse infektsiooni puhul võib haigus reaktiveeruda kuid aga ka aastaid hiljem.

Haiguse tekkemehhanism
Klamüüdia eelistab kuse- ja sugutrakti, pärasoole ja perotoneumi silinder- ja transitoorset epiteeli. Klamüüdiatekitaja retikulaarkeha siseneb rakku, paljuneb seal, tekivad uued elementaarkehakesed, mis rakkust väljudes põhjustavad raku surma. Protsessi tagajärjel tekib limaskestaalune põletik, epiteeli haavandumine ja armistumine. Põletikuline protsess munajuhades võib kaugtagajärjena põhjustada valendiku armistumisi ja umbumist, olles omakorda riskifaktoriks viljatusele, emakavälisele rasedusele. Klamüüdiatekitaja eritab spetsiifilist kudesid kahjustavat valku(Chlamydia 60kDA heat shock proteiin), mis võib vallandada osadel haigusjuhtudel mujal kudedes hüpersensitiivse reaktsiooni (reaktiivne liigespõletik, südamelihasepõletik jne).
Haigutunnused ja avaldumine
Klamüdioos võib avalduda järgnevates sündroomides:

Emakakaelapõletik avaldub rohkenenud limasmädase vooluse tekkes. Emaka limaskestapõletik võib avalduda tsükliväliste veritsuste ja vahekorrajärgsete kontaktverejooksudena

  • Munajuhade ja munasarjade põletik võib põhjustada PIDi( ingl.k. pelvic inflammatory disease), kroonilist alakõhuvalu, soodustab emakavälist rasedust ja viljatust.
  • Kusitipõletik põhjustab valuliku, sagenenud urineerimist.
  • Bartoliini näärmete põletiku puhul tekib ülivalulik, turseline ja suurenev moodustis ühele poole häbememokka, mis takistab istumist ja käimist.
  • Klamüdioosiga võib kaasuda perihepatiit (Fitz- Hugh- Curtise sündroom), mille puhul tekib maksakapsli ümber põletik, mis avaldub valuna paremal roidekaarealusi, hiljem võivad maksakapsli ümber moodustuda viiulikeeletaolised liited. Maksa parenhüümi haigus ei kahjusta.
  • Silmalaupõletik ehk konjunktiviit avaldub limase eritisena silmast.
  • Süsteemse avaldusena võib esineda haigustunnuste kompleks, mida tuntakse Reiteri sündroomina: liigestepõletik, silmapõletik, kusitipõletik, sageli ka iseloomulik nahalööve.
  • Rasedal esinev ravimata klamüdioos võib põhjustada raseduse katkemist, enneaegset sünnitust, loote hüpotroofiat, antenataalset loote hukkumist. Ravimata ema vastsündinu on ohustatud nakatumisest silmapõletikku(5-10 päeva peale sünnitust avalduv) ja kopsupõletikku (2-3 nädalat peale sünnitust avalduv).
  • Klamüüdia võib põhjustada ka hilist sünnitusjärgset endometriiti (emakapõletikku).Klamüdioos võib esineda koos teiste sugulisel teel levivate nakkustega (gonorröa e. tripper, trihhomonioos, genitaalherpes, papilloomiviirus). Harv ei ole, kui nakatutakse mitmesse suguhaigusesse korraga.

Diagnoosimine
Arst võib läbivaatusel näha põletikulist emakakaela. Haigust diagnoositakse emakakaelast või meestel kusitist võetud analüüside alusel. Haiguse olemasolu või läbipõdemist võib kindlaks teha ka vereseerumist määratavate antikehade alusel, kuid see ei ole väga täpne meetod ning väga suuri järeldusi vereanalüüsi alusel teha kahjuks ei saa.

Ravivõimalused
Klamüdioosi ravitakse antibiootikumitega. Ravikuur kestab tavaliselt 10 päeva.
Kuna tegemist on suguhaigusega, siis on vajalik partneri(te) samaaegne ravi ja ravijärgne kontroll. Ravi ajal on soovitav vahekordadest loobuda, kuna partnerite ravile tundlikkus võib olla erinev ning ravireziimi rikkumine võib soodustada taasnakatumist.

Prognoos
Klamüdioosi tüsistumine seesmiste suguelundite põletikuga soodustab krooniliste alakõhuvalude ning viljatuse teket. Haiguse läbipõdemine ei põhjusta immuunsust klamüdioosi suhtes ning kondoomi kasutamata võib nakatuda ka korduvalt.

Ennetamine
Kondoomi järjekindel kasutamine ennetab suguhaigustesse s.h. klamüüdiasse nakatumist.