Uriinipidamatuse ravi nõelsuspensiooni meetodil

Mitmed uurimused väidavad, et umbes 10% naistest kannatavad regulaarse uriinipidamatuse all. Selle haiguse tõenäosus sõltub eelnenud sünnituste arvust ja naise vanusest. Üle 65-aastastel võib uriinipidamatust esineda umbes 20%.
Sagedasemad uriinipidamatust soodustavad tegurid on

• rasedus ja sünnitus, sünnitraumad (sünnitusteede vigastused)
• kaasasündinud sidekoe nõrkus
• üleminekuperiood e. klimakteerium (tingituna östrogeenvaegusest)
• raske füüsiline koormus
• vananemisega seotud muutused (põie maht ja elastsus vähenevad)
• eelnenud operatsioonid tupe piirkonnas
• neuroloogilised haigused
• seljaaju kahjustused

Uriinipidamise häireid on mitmesuguseid, neist sagedamini esinevad pingutus- ja sunduriinipidamatus. Pingutusuriinipidamatus (esinemissagedus 20 – 40%) on tahtmatu uriini leke pingutusel (hüppamisel, jooksmisel jne.) tingituna madalast kusitisisest rõhust, vaagna sidekoe ja lihaste nõrkusest. Kergemate vormide korral võib abi spetsiaalsetest võimlemisharjutustest või ravimitest. Sunduriinipidamatuse (esinemissagedus 14%) puhul on viga kusepõie täitumise kontrollis. Põie ärritatavus on tõusnud ja urineerimisrefleksi tagasihoidmine on halvenenud.
Kirurgiline ravi on näidustatud siis, kui on tegemist pingutus- või segatüüpi uriinipidamatusega. Viimase puhul esinevad korraga mõlemad haigusevormid. Segatüüpi uriinipidamatuse vormi esineb 32% kõikidest uriinipidamatuse vormidest. Diagnoosi täpsustamiseks on oluline teada teie tervislikku seisundit, põetud haiguseid, kasutatavaid ravimeid, teavet raseduste ja sünnituste kohta, kaebuste iseloomu ning muud. Vajalikud on kliinilised lisauuringud. Täpseks diagnoosimiseks peate täitma ka küsimustiku, mis aitab valida õige ravimeetodi.
Kirurgilise ravi korral tulete günekoloogia päevastatsionaari operatsiooni toimumise päeval. Juhul, kui soovite operatsiooni narkoosis, siis peate olema söömata – joomata vähemalt 6 tundi. Enne operatsiooni ei tohi suitsetada ega närida närimiskummi, et vältida oksendamist ja happelise maosisu sattumist kopsudesse. Operatsiooni võib teha ka kohaliku tuimestusega. Operatsiooni kestvus on 15-30 min.

Operatsiooni kirjeldus
Uriinipidamatuse operatsiooni eesmärgiks on kusiti-põie ühenduse tõstmine, et kusiti ei avaneks füüsilise pingutuse ajal.

Lingumeetod:
Toestuseks kasutatakse spetsiaalsest materjalist lingu, mida asetatakse tupe kaudu kusiti alla. Olenevalt operatsiooni meetodist ling asetatakse spetsiaalse nõelaga kubeme piirkonna kaudu või häbemeluu eest kõhu eesseina kaudu. Eelnevalt tehakse sinna kaks 0,5cm pikkust nahalõiget ja 1cm lõige kusiti alla tupe limaskestale, mis hiljem suletakse. Niidid sulavad ise ühe nädala möödudes. Minilingu meetodil tehakse ainult 1cm lõige kusiti alla tupe limaskestale. Nahalõikeid ei tehta lisaks. Millist linguoperatsiooni teie puhul kasutatakse, otsustab teie arst.

Operatsioonijärgne periood
Olenevalt Teie tervislikust seisundist lubatakse koju samal või järgmisel päeval. Kahe nädala jooksul pärast operatsiooni tuleb vältida raskuste tõstmist (üle 5 kg). Kui teete füüsiliselt kerget tööd, võite tööle minna järgmisel päeval pärast haiglast koju minekut. Vajadusel väljastatakse Teile töövõimetusleht.
Günekoloogilisele kontrollile on vajalik minna 1 kuu möödumisel operatsioonist.
Kindlasti tuleb arsti poole pöörduda, kui operatsiooni järgselt tekib :

• temperatuuri tõus üle 37.5 C
• tugev valu kõhus
• verejooks tupest
• urineerimishäirete korral

Operatsiooni võimalikud tüsistused
Ükski kirurgiline vahelesegamine ei ole riskivaba ning ka käesoleva lõikuse korral võivad tekkida tüsistused. Põie vigastus üliharva, urineerimishäireid esineb 2-3%, verejookse 0.5%, hilisemalt verevalumeid 1,5%, süvaveenide tromboosi 0.7%, haavinfektsiooni 0.1% juhtudest.
Lingumeetodit peetakse teistest operatsioonidest vähem traumeerivamaks. Meetodi efektiivsus on kõrge – kuni 90%-l patsientidest kaovad uriinipidamatuse kaebused.