Mükoplasmoos ja ureaplasmoos

Mükoplasmad ja ureaplasmad koloniseerivad sageli kuse- ja suguelundite limaskesti, olles nende mikroobikoosluse üheks osaks. Siia kuuluvad sellised mikroobid nagu Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Ureaplasma urealyticum jt. Ureaplasma ja mükoplasmade patogeensust on palju uuritud ja selle teemal palju diskuteeritud, kuid siiski on sugulisel teel levivaks ja ravi vajavaks tüübiks loetud vaid ühte – Mycoplasma genitaliumi liiki.
Mükoplasmasid ja ureaplasmasid leitakse haiguslike seisunditega inimestel rohkem kui tervetel, kuid põhjuslik seos haiguse tekitamisega ei ole siiski alati kindel. On leitud, et normaalsetel tervetel naistest esineb 60% Ureaplasma urealyticumi kandlus ja 20% naistest Mycoplasma hominise kandlus.
Haigust tekitavat rolli võib soodustada mükoplasmade ja ureaplasmade kontsentratsiooni suurenemine ja tavapärase mikrofloora häirumine.

Haiguse avaldumine
Haigus võib põhjustada kuseteedepõletikku, emakakaela ja väike vaagna sisemiste suguelundite põletikku, mis avaldub rohkenenud eritisena suguteedest, urineerimishäiretena, kõhuvaludena, sugueluhäiretena.
Mükoplasmooside esinemine raseduse ajal soodustab riski platsenta infektsiooniks ja enneaegseks sünnituseks, samuti on tõusnud risk sünnitusjärgse infektsiooni tekkeks.
Tavapatsienti, kellel kaebusi ei esine, reeglina ei ravita, taktika on siiski igal konkreetsel juhul individuaalne.
Meestel võib esineda kusitipõletikku, eesnäärme ja munandite ning munandimanuste põletikku.

Diagnoosimine
Arst diagnoosib haigust emakakaelast või kusitist võetud analüüsi alusel. Arst võib näha emakakaela punetust, suurenenud voolust, kontaktveritsust peale analüüsi võtmist.

Ravi
Kaebustega või riskigrupi patsiente ravitakse tavaliselt koos partneriga, kuna mikroobid kanduvad sugulisel teel ühelt partnerilt teisele. Klassikaliseks suguhaiguseks Ureaplama urealitycumi ja Mykoplasma hominise infektsiooni siiski ei peeta.
Ravitakse antibiootikumidega, ravikuuri pikkus võib olla 10 päeva. Ravi ajal on soovitav vahekordadest loobuda, kuna partnerite ravile tundlikkus võib olla erinev ning ravirežiimi rikkumine võib soodustada taasnakatumist.
Kui ka peale ravikuuri ureaplasma või mükoplasma jääb analüüsis positiivseks, kuulub ta selle inimese normaalse mikroobi koosluse hulka ning kaebuste püsimisel tasub pigem uurida muid võimalikke põhjuseid.