Kontrast



Reavahe




Teksti suurus




Hoolivus, Uuendusmeelsus, Pädevus ja Usaldusväärsus

Hormoonravi

Hormoonravi on vähi süsteemne, medikamentoosse ravi meetod, mis on kasutusel nende pahaloomuliste kasvajate korral, mida nimetatakse hormoonitundlikeks. Hormoonitundlikud kasvajad on näiteks rinnavähk ja eesnäärmevähk. Kuigi ravimeetodit nimetatakse hormoonraviks, on enamasti tegemist kasvajakoes hormoonide toimet pidurdava raviga. Nii näiteks kasutatakse rinnavähihaigetel, kelle kasvajakoes on östrogeeni- ja progesterooniretseptorid, hormoonravi tamoksifeeni või aromataasi inhibiitoritega.  

Eesnäärmevähi korral on hormoonravi eesmärgiks blokeerida meesuguhormoonide toime kasvajale. Et enamik meesuguhormoone toodetakse munandites (90%), on klassikaliseks hormoonravi meetodiks olnud hormooni tootva koe eemaldamine (kirurgiline kastratsioon). Medikamentoossetest ravimitest kasutatakse selle eesmärgi saavutamiseks enamasti luteiniseerivat hormooni vabastava hormooni analooge (nt gosereliin, leuproreliin) ning antiandrogeene (nt flutamiid, bikalutamiid). 

Kasutatud allikad:

Jaal J,Jõgi T, Vardja. M. Väliskiiritusravi ja medikamentoosne ravi onkoloogias. lk 76. 2015. Tartu Ülikooli Kirjastus.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram