KontrastReavahe
Teksti suurus
Hoolivus, Uuendusmeelsus, Pädevus ja Usaldusväärsus

Uuringud

Tänapäevase vähiravi oluliseks osaks on erinevad uuringud, mis võimaldavad vähikahtlust kinnitada/ümber lükata ning diagnoosi panna. Vähi diagnoosimine põhineb erinevate meetodite kasutamisel, hõlmates kliinilise pildi, piltdiagnostika, endoskoopiliste uuringute ning laboratoorsete tulemuste analüüsimist. Vähistaadiumi täpne määratlemine on ravimeetodite valiku ja prognoosi hindamise aluseks. 

Radioloogilised uuringud 

Piltdiagnostika võimaldab saada teavet anatoomia, füsioloogia, patoloogia ja haiguse kulu kohta ning kasutab piltjuhitud tehnikaid haiguste diagnoosimiseks ja ravimiseks. 

Radioloogiliste uuringute hulka kuuluvad ultrahelidiagnostika, röntgen, kompuutertomograafia, magnettomograafia, nukleaarmeditsiin ja menetlusradioloogia. 

Radioloogilised uuringud salvestatakse ja on kättesaadavad üleriigilises pildiarhiivis ning vastused salvestatakse nii pildipangas kui ka tervise infosüsteemis. 

Radioloogiliste uuringuid vähi diagnostikaks, raviks ja haigete jälgimiseks Tartu Ülikooli Kliinikumis viib läbi radioloogiakliiniku meeskond, kuhu kuuluvad radioloogid, menetlusradioloogid, nukleaarmeditsiiniarstid ja -tehnikud, radioloogiatehnikud, ultraheli spetsialistid, meditsiinifüüsikud ja biomeditsiinitehnika insenerid. 

Intravenoosne urograafia
Irrigoskoopia ehk kolograafia ehk jämesoole röntgenuuring
Kompuutertomograafia (KT)
Magnetresonantstomograafia (MRT)
Magnetresonantstomograafia (MRT) enterograafia
Magnetresonantstomograafia (MRT) rindadest
Magnetresonantstomograafia (MRT) vaagnast
Mao ja kaksteistsõrmiksoole röntgenuuring
Positronemissioontomograafia (PET) uuring
Rinnanäärme röntgenuuring ehk mammograafia
Röntgenuuring
Ultraheliuuring

Menetlusradioloogial on tähtis osa vähi diagnoosimisel, ravimisel ja vähist tingitud sümptomite leevendamisel.  Piltdiagnostika juhitud minimaalinvasiivne vähiravi on kiiresti arenev menetlusradioloogia alaeriala, mille eeliseks on lokaalne toime kasvajale või elundile ning minimaalne süsteemne toime. Tartu Ülikooli Kliinikumi radioloogiakliinikus on võimalik 2022. aasta lõpust viia läbi kasvajaliste haiguste täiendava ravivõimalusena mikrolaine ablatsiooni (Microwave Ablation, (MWA)). Kliinikum on Eestis esimeseks keskuseks, kus antud tehnoloogiat kasutatakse. 

Mikrolaine ablatsioon on kasvaja koe mõjutamine elektromagneetliste mikrolainetega, mille eesmärk on kasvaja rakkude hävitamine. See on efektiivne meetod primaarsete ja sekundaarsete kopsu, neeru, neerupealiste, maksa, pankrease ja luu kasvajaliste kollete ravis.  

Endoskoopilised uuringud 

Endoskoopilised uuringud võimaldavad endoskoobi abil uurida õõneselundeid,  võtta koeproove, eemaldada väkeseid kasvajaid ja polüüpe. Endoskoopilisi uuringuid Tartu Ülikooli Kliinikumis teostatakse sisekliiniku endoskoopiakeskuses. Protseduure teostavad sisekliiniku, kirurgiakliiniku ja hematoloogia-onkoloogiakliiniku arstid. 

Balloonenteroskoopia
Bronhoskoopia
Gastroskoopia
Endoskoopiline retrograadne kolangio-pankreatograafia
Endosonograafia
Koloskoopia
Kolposkoopia
Tsüstoskoopia

Patomorfoloogilised uuringud 

Patoloogilised uuringute hulka kuulub histo- ja tsütopatoloogiline diagnostika (sh operatsiooniaegne kiirdiagnostika), mille käigus uuritakse diagnostilise protseduuri või operatsiooni käigus võetud koe- või rakumaterjali, kasutades selleks koetöötlust,  histokeemilisi ja immuunhistokeemilisi värvinguid ning molekulaartasandil uuringuid. 

Uuringute eesmärk on tuvastada kasvaja, määrata selle alamtüüp ja haiguse patoloogiline staadium koos prognostiliste tunnustega. Histoloogilisi ja tsütoloogilisi uuringuid viiakse Tartu Ülikooli Kliinikumis läbi patoloogiateenistuses, mille spetsialistid teevad tihedat koostööd molekulaardiagnostiliste uuringute teostajatega. 

Molekulaardiagnostilised uuringud 

Molekulaardiagnostilisi uuringuid kasutatakse nii kasvaja diagnoosimiseks kui ravimi tundlikkuse hindamiseks. Molekulaardiagnostilisi uuringuid teostatakse Tartu Ülikooli Kliinikumis geneetika ja personaalmeditsiini kliinikus

Vähkkasvajate molekulaarne profileerimine
Pärilike kasvajasündroomide diagnostika
Tsütogeneetilised uuringud

Laboratoorsed uuringud 

Laboratoorsed uuringud hõlmavad igapäevast rutiinset diagnostikat (kliinilise keemia ja hematoloogilised uuringud, uriini analüüsid, hüübimisnäitajad jne)  ja immunodiagnostikat (kasvajaspetsiifiliste markerite määramine). Laboratoorseid uuringuid teostatakse Tartu Ülikooli Kliinikumi ühendlaboris

Aneemia uuringud
Elektrolüütide uuringud
Happe-aluse tasakaalu uuringud
Hematoloogilised uuringud
HLA ja koesobivusuuringud
Hormoonid jm immuunuuringud
Hüübimisuuringud
Immuunstaatuse uuringud
Kasvajamarkerite uuringud
Kehavedelike uuringud
Kliinilise keemia uuringud
Mikrobioloogilised uuringud
Nakkustekitajate uuringud (DNA/RNA, antikehad, antigeenid)
Rooja uuringud
Uriini uuringud
Vereloome kasvajate uuringud

Kasutatud allikad: Vähitõrje tegevuskava 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram