Koloskoopia

Koloskoopia on seedetakti alaosa uuring, mis võimaldab uurida jämesoolt kogu ulatuses painduva optilise instrumendi (endoskoobi) abil.

Uuring võimaldab selgitada Teie kaebuste põhjuseid (näiteks alakõhuvalu, vereeritus soolest) ja leida silmaga nähtavaid haiguslikke muutusi jämesooles (näiteks haavandumised, põletik, kasvajad).

Koloskoopia on täpsem kui röntgenuuring ning võimaldab võtta uuringu käigus koeproove (proovitükke ehk biopsiad), mida hiljem saab mikroskoobiga uurida.

Uuringuks ettevalmistus

Koloskoopia läbiviimiseks peab Teie jämesool olema puhas. Jälgige hoolikalt Teile antud juhiseid. Soole puhastamiseks kasutatakse tavaliselt suu kaudu manustatavaid spetsiaalseid loputuslahuseid või muid lahtistava toimega aineid.

Nädal enne uuringut

 • Mitte süüa punast peeti, tomatit, seemneid sisaldavaid puuvilju ja marju ega moosi.
 • Mitte süüa seemneid sisaldavaid täisteratooteid (näiteks täisteraleib, sai/leib seemnetega).
 • Mitte tarvitada raua- ega söetablette.

Kaks päeva enne uuringut

 • Süüa tohib ainult vähese kiudainesisaldusega toitu. Võib süüa puljongit, püreesuppi, mahla, kisselli, kuivikuid (ilma seemneteta), vorsti, kartuliputru, keedetud kala, seemneteta jogurtit.
 • Jooge piisavalt (vähemalt 1,5 liitrit).

Üks päev enne uuringut

 • Hommikul võib süüa kerge kiudainetevaba eine, rohkem päeva jooksul ei söö.
 • Juua tohib kogu päeva vältel. Joogiks sobivad ainult selged vedelikud (näiteks vesi, tee, mahl, puljong). Lubatud on magusainetega ja gaseeritud joogid.
 • Ei tohi juua piima, läbipaistmatuid (punaseid või muid tugeva värviga) või viljalihaga vedelikke ega alkohoolseid jooke.

Ravimid

Igapäeva ravimeid võtta 1–3 tundi enne või vähemalt 1 tund pärast sooleloputuslahuse joomist. Verevedeldaja (nt Marevan toimeainega varfariin) tarvitamisel jälgige raviarsti soovitusi.

Info diabeetikutele

Uuringule eelneval päeval süstige pikatoimelist insuliini vastavalt veresuhkru näitajale, lühitoimelist insuliini süstige vastavalt hommikueine süsivesikute kogusele.  Uuringupäeva hommikul ei söö ega süsti lühitoimelist insuliini. 

Kui uuring on pärastlõunasel ajal, võite uuringupäeva hommikul süstida pikatoimelist insuliini ½ annusest vastavalt veresuhkru näitajale.

Soolepuhastus

Uuringule eelneval päeval algab soolepuhastus sooleloputuslahusega, mis võetakse sisse suu kaudu.

Näiteks, Fortrans-pulbrit kasutades valmistate 4 liitrit joogilahust, mida tuleb juua kiirusega 1 liiter 1 tunni jooksul, pidades vahet pärast 2 liitri joomist.

Kui arst soovitab Teil alustada loputuslahuse joomisega näiteks kell 14.00, siis järgite järgmisi juhiseid:

 • esimene ja teine liiter jooge kahe tunni jooksul (soovitavalt kell 14.00–16.00);
 • kell 16.00–17.00 tehke paus;
 • kolmas ja neljas liiter jooge kahe tunni jooksul (soovitavalt kell 17.00–19.00).

Juhul, kui arst soovitab Teil alustada loputuslahuse joomisega näiteks kell 16.00, siis on juhised järgmised: 

 • esimene ja teine liiter jooge kahe tunni jooksul (kell 16.00–18.00 ehk pärast tööaega);
 • kell 19.00–20.00 tehke paus;
 • kolmas ja neljas liiter jooge kahe tunni jooksul (kell 20.00–22.00). Kui uuring toimub pärast kella 12.00, siis jooge kolmas ja neljas liiter joogilahust uuringupäeva hommikul kell 07.00–09.00

Roojamispakitsus algab keskmiselt 1–2 tundi pärast esimese liitri joogilahuse joomist.

Kuna sooleloputuslahus  suurendab oluliselt Teie soolesisu mahtu ja puhastab soolt, soovitame viibida tualettruumi läheduses.

Uuringu teostamine

Vajadusel süstitakse Teile enne uuringut veresoonde (veeni) rahustava toimega ravimit, mis aitab teil lõõgastuda, kuid võib teha uniseks.

Uuringu ajal lamate Te selili või ühel küljel, põlved kõverdatult vastu rinda. Koloskoop viiakse päraku kaudu jämesoolde ning õhuga jämesoolt laiendades on võimalik leida haiguslikke muutuseid. 

Soolevenituse tõttu õhuga võite Te tunda kerget kõhuvalu ja täiskõhutunnet, enamasti mööduvad kaebused mõne tunni jooksul.

Uuring kestab umbes 60 minutit.

Uuringu järgselt

Võite kohe süüa ja juua, kui arst ei ole Teid teisiti juhendanud.

Kui Teile süstiti veeni rahustava toimega ravimeid, peate lamama umbes 30–60 minutit.

Kui uuringu ajal on kasutatud rahustava toimega ravimeid, ei tohi samal päeval autot juhtida, kuna ravim vähendab reaktsioonikiirust.

Soovitav on uuringule tulla koos saatjaga.     

Võimalikud tüsistused

Koloskoopia on ohutu uuringumeetod, mille käigus tekib tüsistusi harva:

 • verejooks proovitükkide võtmise järgselt on enamasti minimaalne ega vaja vereülekandeid või kirurgilist ravi,
 • jämesooleseina perforatsiooni ehk mulgustus on väga haruldane, kuid võib vajada kirurgilist ravi.

Juhul, kui Teil pärast uuringut tekib palavik, tugev kõhuvalu või verejooks, pöörduge koheselt perearsti poole, haiglaravil olles valveõe või raviarsti poole.

Koostaja: gastroenteroloogia osakonna  vanemõde Marika Kukk
2018