Kolposkoopia

Mis on kolposkoopia?

Kolposkoopia on tupe ja emakakaela instrumentaalne läbivaatlus kolposkoobi abil.

Millised on kolposkoopia näidustused?

Kolposkoopia on asendamatu meetod emakakaelavähi ja vähieelsete seisundite avastamiseks, mille sagedaseks tekitajaks on inimese papilloomiviirus (human papillomavirus – HPV).

Kolposkoopia testide abil on võimalik paremini näha emakakaelas olevaid muutusi, kuna uuringu teostamisel kasutatakse 10 kuni 40 kordset suurendust.

Millised on kolposkoopia vastunäidustused?

Absoluutsed vastunäidustused kolposkoopiaks puuduvad ning uuring on ohutu. Enne uuringut on vajalik välja ravida äge emakakaela või tupe põletik, kuna see raskendab õige hinnangu andmist ja põhjustab läbivaatlusel ebamugavustunnet.

Kolposkoopilist uuringut ei saa teostada menstruatsiooni ajal ja suguteede verejooksu korral.

Kuidas viiakse läbi kolposkoopiline uuring?

Uuring teostatakse günekoloogilises toolis sarnaselt günekoloogilisele läbivaatlusele. Kolposkoopia  on valutu ja kestab 15–20 minutit.

Kusepõis peab olema tühi ja soovitav on hoiduda suguelust 24 tundi enne uuringut.

Kolposkoopia läbiviimiseks asetatakse tuppe vaginaalne peegel ning  visualiseeritakse emakakael täies ulatuses. Vajaduse korral võetakse haigestunud piirkonnast väike koetükk (biopsia) histoloogiliseks uuringuks.

Millal saab teada uuringu vastuse?

Esialgse vastuse annab arst kohe pärast uuringut. Kui emakakaelal esinevad muutused, mille korral uuringu käigus võetakse proovitükk (biopsia), siis selgub lõplik diagnoos 7–14 päeva pärast.

Pärast protseduuri võib esineda 5–7 päeva jooksul vähesel määral pruunikat verist voolust. Selle aja jooksul ei tohi elada suguelu, käia vannis ja ujuda. Veritsuse ajal ei tohi kasutada tupetampoone.

Koostajad: dr. Terje Raud, vanemämmaemand Jelena Konošina