Gastroskoopia

Gastroskoopia on seedetrakti ülaosa uuring, mis võimaldab uurida söögitoru, magu ja kaksteistsõrmiksoolt painduva optilise instrumendi (gastroskoobi) abil.

Uuring võimaldab selgitada Teie kaebuste põhjusi (nt ülakõhuvalu, iiveldus, oksendamine, neelamishäired) ja leida haiguslikke muutusi söögitorus, maos või kaksteistsõrmiksooles (nt verejooks, haavand, kasvajad). Gastroskoopia on täpsem kui röntgenuuring ning võimaldab uuringu käigus võtta proovitükke (biopsiaid), mida hiljem saab mikroskoobi abil uurida.

Uuringuks ettevalmistus

Kodus kasutavate ravimite manustamise kohta enne uuringut küsige infot uuringule suunavalt arstilt.

Uuringu ajaks on vajalik eemaldada hambaproteesid, huule ja keele ehted.

Gastroskoopia läbiviimiseks peab magu olema tühi, seetõttu ei tohi Te süüa ega juua 6-8 tundi enne uuringut (soovitatav viimane söögikord eelmise päeva õhtul).

Uuringu teostamine

Uuringule eelnevalt peate Te allkirjastama uuringu läbiviimiseks nõusoleku lehe.

Uuringu ajal lamate Te vasakul küljel. Hammaste ja huulte vahele asetatakse huulik gastroskoobi kaitseks. Gastroskoop viiakse läbi huuliku suu kaudu söögitorusse, makku ja kaksteistsõrmiksoolde ning nimetatud organeid õhuga laiendades on võimalik leida haiguslikke muutuseid.

Uuring kestab umbes 10–15 minutit ega tekita Teile valu. Uuringu ajal võib Teil tekkida ebamugavustunne ülakõhus ning köhimis- ja okserefleks. Samuti võite uuringu ajal tunda ebamugavustunnet kõris, kuid Teie hingamisteed on vabad ja hingamistakistust ei ole.

Okserefleksi on võimalik vältida või oluliselt vähendada, kui Te:

  • hingate läbi suu,
  • lasete ülakeha lõdvaks,
  • ei neela sülge.

Uuringu järgselt

Peale gastroskoopiat võite Te tunda kerget ebamugavustunnet neelus ja täiskõhutunnet õhu viimisest makku. Enamasti mööduvad kaebused mõne tunni jooksul. Juhul, kui Teie arst ei ole Teid teisiti instrueerinud, võite kohe peale uuringut süüa ja juua.

Uuringu vastuse kirjutab gastroskoopiat teinud arst kohe pärast uuringut, vastus saadetakse Teie raviarstile elektrooniliselt.

Võimalikud tüsistused

Gastroskoopial tekivad tüsistused harva, kuid võivad olla järgmised:

  • verejooks proovitükkide võtmise järgselt – on enamasti minimaalne ega vaja vereülekandeid või kirurgilist ravi;
  • söögitoru või mao seina perforatsioon ehk mulgustuse teke – on väga haruldane, vajab kirurgilist ravi.

Juhul, kui Teil peale uuringut tekib palavik, tugev kõhuvalu või veriokse, pöörduge koheselt valveõe või raviarsti poole.    

Endoskoopiakeskus

Tartu Ülikooli Kliinikumi sisekliinik
L. Puusepa 8, J korpus, 3. korrus

Uuringuaja tühistamiseks helistage telefonil 731 9099 (E-R 07.30-18.00) või edastage oma soov kliinikumi kodulehe “Patsiendile” rubriigis.

Koostanud: gastroenteroloogia osakonna vanemõde Marika Kukk
2022